Filmowe festiwale w Krakowie i obu Cieszynach, premiera "Kopciuszka" w Operze Wrocławskiej... Zobacz, jakie premiery czekają nas w najbliższym tygodniu.
W piątek 28 kwietnia ruszy w Krakowie festiwal Netia Off Camera w Krakowie. W planach jest 200 filmowych pokazów i miasto, które zamienia się w kino plenerowe. Podczas 10. Netia Off Camera filmy będzie można oglądać nie tylko w kameralnych krakowskich kinach, ale również na Bulwarach Wiślanych, na barkach rzecznych i na dachach miejskich kamienic. W Miasteczko Filmowe zamieni się również Plac Szczepański.
Laureatka Srebrnego Niedźwiedzia za "Pokot", reżyserka trzykrotnie nominowana do Oscara, jedna z najbardziej opiniotwórczych kobiet w świecie kina Agnieszka Holland wraz z jurorami z całego świata zdecyduje, do kogo trafi 100 000 USD. O Krakowską Nagrodę Filmową - jedną z najwyższych tego typu na świecie - walczy 10 reżyserów wyselekcjonowanych przez programerów festiwalu.
Jednym z gości festiwalu będzie Andrew Scott, znany m.in z serialu “Sherlock". Aktor przyjeżdza do Krakowa z filmem "Handsome Devil" pokazywanym w ramach sekcji "Aż po grób".
Ponad 120 filmów środkowoeuropejskich, w tym nowości, zobaczą kinomani na 19. Przeglądzie "Kino na Granicy", który 28 kwietnia zacznie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Wydarzeniu towarzyszyły będą koncerty, wystawy i spotkania z twórcami. Gośćmi będą m.in Agnieszka Holland, Allan Starski, Andrzej Chyra, Karolina Gruszka i Arkadiusz Jakubik. W dniu otwarcia odbędzie się pierwsza w Polsce projekcja pokazywanego na ostatnim festiwalu w Berlinie filmu "Zwierzęta" Grega Zglinskiego. Przegląd zakończy 3 maja przedpremierowy pokazem filmu "Butterfly Kisses" Rafaela Kapelińskiego, twórcy wychowanego w Polsce, lecz mieszkającego od lat w Wielkiej Brytanii. W programie festiwalu są trzy cykle: "Buntownicy i chuligani", "Emigranci-imigranci" oraz "Fashionerzy i fashionistki". Kinomani zobaczą ponad 30 tytułów polskich, 14 czeskich i dziewięć słowackich. Wszystkie powstały w ubiegłym i bieżącym roku. Podczas Przeglądu "Kino na Granicy" wspomniana zostanie zmarła niedawno polska aktorka Danuta Szaflarska. Wyświetlony będzie ostatni film z jej udziałem - węgierska produkcja "Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie" w reżyserii Ibolyi Fekete. Szaflarska zagrała w nim tytułową mamę. Otwarta zostanie też wystawa projektów Allana Starskiego oraz projektów kostiumów do filmów i spektakli jego małżonki Wiesławy.
Irina Brook będzie reżyserką najnowszej premiery w Operze Wrocławskiej realizowanej we współracy z Thé tre des Champs Elysées. To ceniona reżyser teatralna i operowa, dyrektor teatru w Nicei, pochodzi z rodziny o teatralnych korzeniach. Córka aktorki, Natashy Parry, i słynnego reżysera, Petera Brooka, przyjaciela i współpracownika Jerzego Grotowskiego, traktuje pobyt we Wrocławiu, mieście Grotowskiego, w sposób szczególny. Premierę opery Gioacchina Rossiniego "Kopciuszek" zobaczymy w Operze Wrocławskiej 28, 29 i 30 kwietnia 2017. Spektakle poprowadzi włoski dyrygent, Matteo Pagliari. Irina Brook 25 kwietnia spotka się z publicznością we Foyer Opery Wrocławskiej.