"Roman Polański" to dokumentalna opowieść o polskim reżyserze. Film jest zapisem osobistej rozmowy Polańskiego z przyjacielem Andrew Braunsbergiem. Doszło do niej podczas pobytu reżysera w areszcie domowym w szwajcarskim Gstaad. To wyjątkowa i bardzo intymna rozmowa, podczas której Polański przywołuje gorzkie zdarzenia i bolesne wspomnienia. Wraca do miejsc i uczuć, których już nie ma, a które ukształtowały go jako człowieka i artystę.

REKLAMA

Film trafi do kin 18 maja. W piątek, 11 maja, zostanie pokazany po raz pierwszy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To będzie projekcja poza sekcją konkursową. Reżyser wraca w tym filmie nim do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to kim jest i gdzie jest dziś. Przywołuje czas wojny, obraz rodziców, opowiada o tragicznych wydarzeniach w USA, pracy za granicą i kobietach swojego życia. Mówi w nim o rzeczach, o których mało kto odważyłby się powiedzieć przed kamerą.

12 maja film, jeszcze przed kinową premierą, będzie można zobaczyć w krakowskim Kinie pod Baranami.

Reżyser nagradzany na całym świecie

Roman Polański urodził się w Paryżu w polsko-żydowskiej rodzinie, która w 1937 przeniosła się do Krakowa. Okres wojny spędził w getcie w Krakowie, potem we wsi Wysoka koło Wadowic, a później na krakowskiej ulicy. Od 1948 występował w teatrze. W 1953 zadebiutował na ekranie. Jego pierwszy film pełnometrażowy, "Nóż w wodzie", otrzymał nominację do Oscara. W 1968 Polański wyjechał do Hollywood, gdzie zrealizował horror "Dziecko Rosemary", który dostał Oscara. Sześć lat później nakręcił "Chinatown" z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Film stał się wielkim przebojem, zdobył 11 nominacji do Oscara oraz 7 nominacji do Złotych Globów.

Po powrocie do Europy Polański nakręcił film "Tess" który otrzymał trzy Oscary, Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego oraz trzy Cezary. Kolejnym nagradzanym filmem Romana Polańskiego stał się dramat wojenny "Pianista" z 2002 roku. Film zdobył Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes, 7 Cezarów raz 3 Oscary. W 2010 roku powstał "Autor widmo", za który Roman Polański otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie oraz 6 nagród Europejskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz oraz dwa Cezary. Nagrodzona została także "Rzeź", ostatni jak dotąd film reżysera. Dostała m.in Cezara za najlepszy scenariusz adaptowany.

Życie prywatne - tragedie i skandale

O Polańskim wielokrotnie było głośno nie tylko ze względu na jego dorobek artystyczny. W sierpniu 1969 roku całym światem wstrząsnęła wiadomość o masakrze, jakiej dokonała w willi reżysera banda Charlesa Mansona. Zamordowano ciężarną żonę Polańskiego Sharon Tate i czworo innych osób.

Amerykański wymiar sprawiedliwości ściga reżysera za gwałt na nieletniej, którego ten dopuścił się w 1977 roku. Samantha Geimer miała wówczas 13 lat. Na mocy ugody sądowej Polański przyznał się do winy i opuścił areszt po wpłaceniu kaucji. Później uciekł do Francji w obawie, że prowadzący sprawę sędzia nie dotrzyma umowy, zgodnie z którą kara reżysera miała ograniczyć się do 90 dni spędzonych w kalifornijskim więzieniu. W 2009 roku zatrzymano go z tego powodu w Szwajcarii i osadzono w areszcie domowym w Gstaad. Reżyser znowu jest na wolności.