Tegoroczna edycja festiwalu "Ogrody Muzyczne" ruszy 2 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym roku hasło przewodnie imprezy brzmi "W cieniu Cyprysów", a gościem honorowym będzie Republika Cypryjska, która 1 lipca obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. W programie festiwalu znalazła się muzyka z Cypru oraz z krajów leżących w strefie basenu śródziemnomorskiego.
Główną ideą festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało w Polsce znanych. O związkach polskiej kultury z kulturą śródziemnomorską będą opowiadali goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak przede wszystkim: film, opera, balet, koncerty i spotkania, czyli muzyka na żywo i na ekranie.
W repertuarze filmowo-operowym 12. Ogrodów znajdą się dzieła Verdiego i Donizettiego, których akcja toczy się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Będą to: "Rigoletto we włoskiej Mantui", nagrodzony w ubiegłym roku nagrodą Festiwalu Złota Praga oraz "Otello", którego akcja rozgrywa się na Cyprze. Projekcje będą sprzyjać relaksowi i refleksjom przy dźwiękach dobrej muzyki, wśród zieleni, tym razem - symbolicznych cyprysów.
Na afiszu jest także "Orfeusz i Eurydyka" Christofera Willibalda Glucka, opera wystawiona w Teatrze Wielkim w Warszawie przez Mariusza Trelińskiego, która umiejscawia akcję w naszych czasach, w nowoczesnym mieszkaniu w bloku. Znakomitą inscenizację teatralną i świetnych wykonawców - Olgę Pasiecznik i Wojciecha Gierlacha - będzie można podziwiać podczas premierowego pokazu w Ogrodach Muzycznych 15 lipca.
Mityczne tematy podejmuje też "Orfeusz w piekle" Jakuba Offenbacha w wykonaniu Orkiestry i Chóru Opery Narodowej w Lyonie oraz Orkiestry Kameralnej z Grenoble pod dyrekcją Marca Minkowskiego, w reżyserii Laurenta Pelly'ego.
Ogrody Muzyczne to również wyjątkowe spektakle baletowe. Zostanie przypomniana baletowa wersja "Greka Zorby" w reżyserii Mikisa Theodorakisa, zarejestrowana w 1990 roku.
Festiwal potrwa od 2 do 29 lipca.