Kobieta rewolucjonistka, kobieta wamp, więźniarka, syrena, rusałka, matka Polka czy Judyta to oblicza kobiet, które można zobaczyć na wielkiej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Autorką ekspozycji jest historyk literatury Maria Janion. Prezentowane na wystawie prace, a jest ich ponad 1500, mają różne formy - od fotografii po instalacje interaktywne. Wystawa zatytułowana jest „Polka - medium, cień, wyobrażenie”.
Także w Warszawie rusza dzisiaj przegląd światowego filmu dokumentalnego pt. \"Planete doc review\" - alternatywne spojrzenie na świat. Pokazanych zostanie 27 dokumentów wyróżnionych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Przegląd otworzy tegoroczny laureat Oskara dla filmu dokumentalnego - \"Przeznaczone do burdelu\" Zany Briski. Jest to zapis walki o los dzieci z najbiedniejszych dzielnic Kalkuty. Urodzone i wychowane w domach publicznych, mają przed sobą jednoznacznie określoną przyszłość. Zana Brisi organizuje dla nich zajęcia z fotografii. Pokazy filmów odbywają się w warszawskim kinie Kinoteka. Przegląd potrwa do 22 maja.
W Katowicach także filmowo. Trwa Festiwal Filmów Kultowych. Po za doskonałymi dziełami tuzów światowej kinematografii, w tym roku po raz pierwszy zobaczyć będzie można filmy z nowego cyklu - \"Kino milicyjne\".
Natomiast w Krakowie trwa pierwszy światowy kongres Tłumaczy Literatury Polskiej. Zjechało na niego ponad 170 osób z całego świata. Kongres zorganizowany został przez krakowski Instytut Książki. W ramach kongresu odbędą się warsztaty z udziałem historyków literatury, krytyków literackich, autorów i wydawców.