Wręczono nagrody Europejskiej Akademii Filmowej - tzw. europejskie Oscary. Nominowana w trzech kategoriach "Zielona granica" nie zdobyła statuetki.

REKLAMA

Ceremonia 36. Europejskich Nagród Filmowych rozpoczęła się o godz. 19:30 w Berlin Arena. Galę prowadziła niemiecka dziennikarka i aktorka Britta Steffenhagen.

"Zielona granica" była nominowana do "europejskich Oscarów" w trzech kategoriach: film, reżyser i scenarzysta.

Kto otrzymał tegoroczne "europejskie Oscary"?

Nagrodę dla reżysera Europejskiej Nagrody Filmowej - za "Anatomię upadku" - otrzymała Justine Triet. Francuska twórczyni i jej partner życiowy Arthur Harari zdobyli również statuetkę za scenariusz tego filmu.

Justine Triet - za "Anatomię upadku" - "europejskiego Oscara" odebrała również w kategorii "film".

Nagrodę dla najlepszej aktorki przyznano Sandrze Hüller - za kreację w "Anatomii upadku". Najlepszym aktorem okazał się Mads Mikkelsen, który wystąpił w "Bękarcie".

Wyróżnienie w kategorii europejski wkład w światowe kino otrzymała Isabel Coixet.

Najlepszą europejską animacją okazał się "Pies i robot" Pedro Bergera.

Statuetką Eurimages International Co-Production uhonorowano Uljanę Kim, producentkę dokumentu "Mariupolis 2" litewskiego reżysera, antropologa i archeologa Mantasa Kvedaraviciusa. To kontynuacja zrealizowanego przez twórcę w 2016 r. filmu ukazującego życie mieszkańców ukraińskiego miasta portowego, które w latach 2014-2015 znalazło się pod ostrzałem oddziałów separatystów. Reżyser powrócił do Ukrainy 20 marca 2022 r. Niespełna trzy tygodnie później został pojmany przez rosyjskie wojska i zamordowany. Jego narzeczonej i współpracowniczce Hannie Bilobrovej udało się ocalić zebrany materiał.

/ Clemens Bilan / PAP/EPA
/ Clemens Bilan / PAP/EPA
/ Clemens Bilan / PAP/EPA
/ Clemens Bilan / PAP/EPA
/ Clemens Bilan / PAP/EPA
/ Clemens Bilan / PAP/EPA
/ Clemens Bilan / PAP/EPA
/ Clemens Bilan / PAP/EPA
/ Clemens Bilan / PAP/EPA
/ Clemens Bilan / PAP/EPA

O filmie "Zielona granica"

"Zielona granica" opowiada o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. W filmie przeplatają się trzy perspektywy - uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych.

W obsadzie najnowszego filmu Agnieszki Holland znaleźli się m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Scenariusz filmu Agnieszka Holland napisała wspólnie z Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko oraz Maciejem Pisukiem. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk.

Robiliśmy ten film z całą uczciwością - i ludzką, i artystyczną, i intelektualną, jaką mogliśmy wykrzesać z siebie. Nie ma w nim żółci. Są szczere emocje i szczera prawda o cierpieniu, ludzkich wyborach i o ludzkim pięknie również - mówiła we wrześniu Agnieszka Holland w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą z redakcji kulturalnej RMF FM.

Europejskie Nagrody Filmowe są wręczane od 1988 roku

Europejskie Nagrody Filmowe to najważniejsze wyróżnienia na Starym Kontynencie, odpowiednik amerykańskich Oscarów. Przyznawane są przez filmowców zrzeszonych w Europejskiej Akademii Filmowej. Zostały wręczone po raz pierwszy w 1988 r. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu".

W ostatnich latach Europejskie Nagrody Filmowe odebrali m.in. Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjską animację "Twój Vincent", Anna Zamecka za dokument "Komunia", a także Paweł Pawlikowski za "Idę" oraz "Zimną wojnę".