"Zielona granica" Agnieszki Holland została nominowana do Europejskich Nagród Filmowych w trzech kategoriach. Ceremonia rozdania "europejskich Oscarów" odbędzie się 9 grudnia w Berlinie.
"Zielona granica" Agnieszki Holland ma szanse na statuetki za reżyserię, scenariusz i dla najlepszego filmu. Jak informuje Kino Świat - polski dystrybutor "Zielonej granicy" - film zobaczyło już w kinach aż 749 639 widzów. Przez pierwsze 3 tygodnie wyświetlania był numerem 1 w krajowym box office.
"Zielona granica" opowiada o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. W filmie przeplatają się trzy perspektywy - uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych.
W obsadzie najnowszego filmu Agnieszki Holland są m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.
Scenariusz filmu Agnieszka Holland napisała wspólnie z Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko oraz Maciejem Pisukiem. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk.
Robiliśmy ten film z całą uczciwością - i ludzką, i artystyczną, i intelektualną, jaką mogliśmy wykrzesać z siebie. Nie ma w nim żółci. Są szczere emocje i szczera prawda o cierpieniu, ludzkich wyborach i o ludzkim pięknie również - zapewniała Agnieszka Holland w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą z redakcji kulturalnej RMF FM.
Nominacje do "europejskich Oscarów" zdobyły też polskie koprodukcje. "Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera, której producentką jest Ewa Puszczyńska, powalczy o nagrody w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka (Sandra Hüller), najlepszy aktor (Christian Friedel). Z kolei w kategorii najlepszy europejski film dokumentalny wśród finalistów znalazła się duńsko-polska koprodukcja "Apolonia, Apolonia" Lei Glob.
Pełną listę ogłoszonych nominacji można znaleźć tutaj.
Europejskie Nagrody Filmowe to najważniejsze wyróżnienia na Starym Kontynencie, odpowiednik amerykańskich Oscarów. Przyznawane są przez filmowców zrzeszonych w Europejskiej Akademii Filmowej. Zostały wręczone po raz pierwszy w 1988 r. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu".
W ostatnich latach Europejskie Nagrody Filmowe odebrali m.in. Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjską animację "Twój Vincent", Anna Zamecka za dokument "Komunia", a także Paweł Pawlikowski za "Idę" oraz "Zimną wojnę".