W najbliższy piątek 16. listopada we Wrocławiu zaśpiewa niepokonana mistrzyni w uwodzeniu głosem - Diana Krall. Artystka będzie gwiazdą Ethno Jazz Festival 2012. Podczas koncertu wokalistka wykona swoje największe przeboje, słynne covery, jak również utwory do tej pory niepublikowane.
Jej ostatni krążek Quiet Nights był jednym z najchętniej kupowanych albumów jazzowych w historii przemysłu muzycznego. Przez kilkadziesiąt tygodni utrzymywał się na szczytach list w Europie, Ameryce i w Australii. Ten i inne sukcesy Diany Krall, jak na przykład 5 nagród Grammy, są rezultatem nie tylko wyjątkowego talentu artystki i jej osobowości, ale także gruntownej edukacji.
Diana pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Jej ojciec był pianistą, babcia wokalistką. W wieku piętnastu lat przyszła pierwsza dama jazzu już regularnie śpiewała w lokalnych restauracjach. Dwa lata później została laureatką międzynarodowego festiwalu jazzowego w Vancouver, nagrodą było stypendium naukowe w Berklee College of Music w Bostonie.
Diana przez dwa lata studiowała tam grę na fortepianie. Warsztatu jazzowego postanowiła uczyć się od najlepszych, najpierw w Los Angeles, gdzie rozwijała się pod okiem i uchem Raya Browna, potem w Nowym Jorku, do którego prędzej czy później trafia każdy artysta, pragnący doskonalić swoje umiejętności. Tam właśnie Dianą zaopiekował się Tommy LiPuma, producent współpracujący z takimi gwiazdami, jak Natalie Cole, Barbra Streisand czy George Benson. Symboliczne ukoronowanie wysiłków gwiazdy włożonych we własny rozwój przyjdzie wiele lat później. W 2003 roku Uniwersytet stanu Victoria w Kanadzie nada wokalistce niezwykle prestiżowy, honorowy tytuł doktora sztuk pięknych.
Kariera Diany Krall jest zjawiskiem niezwykle precedensowym. Pomimo jazzowego stylu wykonywanej muzyki, nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby jej zmysłowego głosu czy uwodzicielskiego spojrzenia. Jej elegancki, nienarzucający się sposób bycia podczas koncertów zjednuje jej fanów na cały świecie. A te, dla miłośników muzyki, są świętem szczególnym. Diana bowiem nie tylko śpiewa, ale gra na fortepianie i komponuje.
Oprócz utworów własnego autorstwa odważnie interpretuje standardy, którym nadaje formę nowoczesnych coverów, zachowując jednak głęboki szacunek dla oryginału. Artystka zaaranżowała i brawurowo wykonała przeboje legend nie tylko jazzu, np: Billy’ego Joela, Toma Waitsa czy Joni Mitchell.
Zapraszana jest do współpracy przez takie osobistości, jak Celin Dion, Ray Charles, Barbra Streisand, Paul McCartney, wiolonczelista Yo-Yo Ma, a także słynna London Symphony Orchestra. A w 2008 roku rynek rodzinnego miasta Diany, kanadyjskiego Nanaimo, nazwany został: Diana Krall Plaza.