Potwierdzają się informacje RMF FM. Ministerstwo kultury zapowiedziało właśnie, że w czwartek 29 grudnia o 14.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość podpisania umowy dotyczącej trwałego uregulowania statusu kolekcji Książąt Czartoryskich. Resort kultury podkreśla, że to dobro kultury o szczególnym znaczeniu dla Narodu i Państwa Polskiego.
Zbiory będące własnością Fundacji Książąt Czartoryskich liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków, druków ulotnych.
Najcenniejsze dzieła w kolekcji muzealnej to: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - jedyny obraz tego malarza w Polsce, ubezpieczony na kwotę 1,4 mld zł i "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" - jedno z trzech w kraju dzieł malarskich Rembrandta.
29.12 o 14.00 w Zamku Krlewskim w Warszawie odbdzie si podpisanie umowy dot. trwaego uregulowania statusu kolekcji Ksit Czartoryskich pic.twitter.com/3APnI7iiTN
MKiDN_GOV_PL28 grudnia 2016
Państwo jest lepszym gwarantem bezpieczeństwa kolekcji Czartoryskich, a w szczególności takiego dzieła jak "Dama z gronostajem" Leonardo da Vinci - mówi w RMF FM krytyk i historyk sztuki Anda Rottenberg. Jej zdaniem decyzja ministerstwa kultury o zakupie zbiorów Książąt Czartoryskich jest korzystna, bo jak mówi "im większe są zasoby kultury i sztuki należące do państwa - tym lepiej".
My nie mamy drugiego dzieła tej rangi. "Dama z gronostajem" jest wybitnym dziełem Leonarda. Leonardo da Vinci jest geniuszem wszech czasów i z tego punktu widzenia należy mu się maksymalna ochrona - tłumaczy Rottenberg.
Rozmowy o sprzedaży kolekcji toczą się wyłącznie między ministerstwem kultury a księciem Adamem Karolem Czartoryskim, fundatorem i prezydentem fundacji. Zarząd fundacji, który poczuł się pominięty, w ubiegłym tygodniu złożył rezygnację.
(mn)