Viggo Mortensen jako ojciec sześciorga dzieci w filmie "Captain Fantastic". Kinowy "Mr. Gaga" o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie. I teatralna premiera "Szewców" Witkacego w Starym Teatrze w Krakowie.

REKLAMA

Captain Fantastic, czyli fantastyczny Viggo Mortensen

Ben (gra go Viggo Mortensen) jest ojcem sześciorga dzieci, które wspólnie z żoną wychowuje z dala od zgiełku miasta. Żyją inaczej niż przeciętna amerykańska rodzina - jedzą to, co uda im się upolować, nie chodzą do normalnej szkoły, uczą się sztuki przetrwania, żyjąc w miłości i wzajemnym szacunku. Kiedy sytuacja rodzinna zmienia się, muszą stawić czoła cywilizacji.

"Captain Fantastic" zdobył uznanie krytyków na całym świecie. Największe uznanie krytyki zdobył Viggo Mortensen. Aktor został nominowany do Złotego Globu i Oscara, otrzymał również wyróżnienie dla najlepszego aktora według jury Satelite Awards. Reżyser filmu, Matt Ross, został uhonorowany nagrodą dla najlepszego reżysera (sekcja Un Certain Regard) podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

"Captain Fantastic" 10 marca wchodzi do polskich kin.

Mr. Gaga - film o miłości i tańcu

"Mr.Gaga" to film pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami. Do polskich kin trafi 10 marca. Opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela - Batsheva Dance Company.

Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby pokazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu - Gaga - umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec.

W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

Witkacy w Starym Teatrze w Krakowie

Premiera 11 marca w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

"W futurystycznej wizji Stanisława Ignacego Witkiewicza szewcy, jako ostatni przedstawiciele rzemiosła, poddają refleksji swoją kondycję próbując znaleźć sens wykonywanego zawodu. W Szewcach Witkiewicza można więc widzieć traktat o pracy. To ona staje się podstawowym punktem odniesienia w walce o własną godność. A jeśliby przyjąć, że Szewcy to traktat o aktorstwie? O kondycji zawodu aktora jako ostatniego rzemieślnika, o roli rzemiosła i roli teatru? Jesteśmy w laboratorium, w którym podglądamy warsztat aktorski, badamy potencjał sceny, zastanawiamy się także kto może dziś zostać szewcem i jaki jest sens jego pracy, kiedy buty przestało się naprawiać, bo łatwiej kupić nowe... Czym, w takim założeniu, okaże się projekt rewolucji od góry i projekt rewolucji od dołu przeprowadzony w warsztacie?" - piszą twórcy spektaklu, opowiadając o swoim nowym przedstawieniu.

"Szewców" Witkacego reżyseruje Justyna Sobczyk, która od lat pracuje w Teatrze 21 z osobami chorującymi na autyzm i z zespołem Downa, przygotowuje adaptację Szewców Witkacego z gościnnym udziałem aktorów z niepełnosprawnościami. W jednej z ról powracający do zdrowia Krzysztof Globisz.

Spektaklowi towarzyszy spotkanie z cyklu Focus, które odbędzie się 12 marca o godz. 16:30. Podczas wydarzenia zawodowi aktorzy Starego Teatru wraz z osobami niepełnosprawnymi grającymi w przedstawieniu opowiedzą, jak sami postrzegają teatr oraz w jaki sposób ich poglądy dotyczące rzemiosła aktorskiego nie tylko wpływały na kształt spektaklu, ale również ewoluowały w procesie pracy nad nim.

(łł)