Jury Nagrody Literackiej NIKE przedstawiła tytuły 7 książek-finalistów. Wśród wyróżnionych dominują młodzi prozaicy. Zwycięzcę poznamy 3 października. Laureat otrzyma statuetkę NIKE oraz czek na 100 tys. złotych.
Tegoroczna - ósma już - edycja NIKE to prawdziwy triumf prozy, wiele z nich napisana została przez młodych autorów. Wśród finalistów znalazł się m.in. "Gnój" Wojciecha Kuczoka (W.A.B.), jedna z najgłośniej dyskutowanych premier literackich zeszłego roku. Opowiedziana przez dziecko historia o przemocy w rodzinie z tradycyjnym Śląskiem w tle poruszyła zarówno krytyków, jak i czytelników.
Kolejna wyróżniona książka młodego pisarza to "Tartak" Daniela Odii (Czarne) - powieściowy obraz biednej, zapomnianej prowincji, opowieść o upadłym pegeerze.
Ponadto wśród finalistów znalazły się: "Nowosielski" Mieczysława Porębskiego - zbiór szkiców na temat twórczości jednego z najbardziej cenionych polskich malarzy; "Krzemieniec. Opowieść o rozsądku zwyciężonych" Ryszarda Przybylskiego - esej historyczny o słynnym krzemienieckim liceum, jednej z najważniejszych polskich szkół czasu zaborów.
Finalistką są także "Tryby" Magdaleny Tulli - książka o pisaniu książek, o zmaganiu się z fabułą, o trudnościach - czy wręcz niemożliwości - wymyślania i opisywania zdarzeń. "Tryby" traktują także o pułapkach czyhających na tych, którzy zbytnio ufają językowym możliwościom porozumiewania się.
"Finis Silesiae" Henryka Wańka to z kolei książka, w której autor podejmuje próbę spojrzenia na Śląsk oczami jego niemieckich mieszkańców. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1937-1945 w okolicach Gliwic i Bytomia.
Poezję wśród finalistów reprezentuje tomik Ewy Lipskiej "Ja".
NIKE jest nagrodą przyznawaną raz w roku, za najlepszą książkę opublikowaną w roku poprzednim. Obradom jury przewodniczy w tym roku prof. Maria Janion, a w jego skład wchodzą: Lidia Burska, Andrzej Franaszek, Andrzej Makowiecki, Kazimierz Kutz, ks. Wiesław Oszajca, Francois Rosset, Tadeusz Sobolewski oraz Piotr Wierzbicki.