Na 3,5 miliona złotych wyceniony został majątek Wisławy Szymborskiej, który przekazano fundacji, zajmującej się jej literackim dorobkiem życia. Noblistka zapisała w testamencie pieniądze zgromadzone na kontach bankowych i mieszkanie. Fundacja na mocy ostatniej woli poetki dysponować będzie także prawami autorskimi do wszystkich jej wierszy.

Jak podał sekretarz noblistki Michał Rusinek, 3,5 mln zł to mniej więcej tyle, ile w 1996 r. wynosiła literacka Nagroda Nobla. Chcemy, aby fundacja była transparentna, dlatego ujawniamy kwotę, po ustaleniu, jakie środki były zgromadzone na kontach poetki - tłumaczył.

Wisława Szymborska pozostawiła niemal cały swój majątek Fundacji, która ma się zająć jej spuścizną literacką oraz stworzeniem nagród literackich. Jeszcze za życia poetki i przy jej udziale opracowany został statut fundacji.

Testament Wisławy Szymborskiej został otwarty w środę. Upubliczniono tę jego część, która dotyczy fundacji. Część prywatna dokumentu, odnosząca się do kilku osób najbliższych poetce, nie została ujawniona.

Majątek Fundacji Wisławy Szymborskiej poza gotówką zgromadzoną na kontach stanowić będą majątkowe prawa autorskie do wszystkich jej utworów (a więc wpływy z kolejnych wydań wierszy). Do tego dochodzi prawo do mieszkania poetki.

Zgodnie z wolą noblistki w pierwszym zarządzie fundacji zasiądą: przyjaciółka poetki prof. Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski, który pomagał m.in. przy konstruowaniu ram prawnych fundacji oraz Michał Rusinek. Rejestracja fundacji może potrwać kilka tygodni.

Główne cele fundacji

Wśród celów fundacji zapisane zostało m.in. "propagowanie polskiej twórczości literackiej w Polsce i za granicą oraz propagowanie idei tolerancji i kultury dialogu w życiu publicznym". Fundacja ma prowadzić działalność edukacyjną, informacyjną i wydawniczą, organizować konferencje naukowe, finansować projekty badawcze w zakresie literatury i stypendia dla twórców literatury.

Władze Krakowa chciałyby stworzyć Dom Literatury Kraków - instytucję, która gromadziłaby i udostępniała dziedzictwo twórców związanych z miastem, takich jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem. Niewykluczone, że jeśli placówka powstanie właśnie tam zostaną zdeponowane archiwum i pamiątki związane z noblistką.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatnich miesiącach życia pracowała nad tomikiem wierszy zatytułowanym "Wystarczy", który ukaże się w kwietniu nakładem wydawnictwa a5. Znajdzie się w nim 13 utworów, w większości publikowanych już w prasie literackiej.