Zastępca ds. artystycznych Jan Polewka oraz kierownik literacki Artur Grabowski, powołani przez dyrektora Marka Mikosa, zadbają o kształt nowego programu Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Według zapowiedzi, główny nacisk zostanie położony na duchowość, rytuał i odwołania do źródeł teatru. Do repertuaru wróci tragedia antyczna, a Teatr podejmie współczesny dialog międzykulturowy. W planach programowych są także dwa duże projekty: "Dziady kowieńskie" i "Witkacy".
Sezon 2017/2018 z pewnością okaże się dla krakowskiej sceny momentem przełomowym. Opiekę artystyczną nad Starym Teatrem obejmie Jan Polewka - scenograf i reżyser teatralny, z olbrzymim dorobkiem twórczym. W ciągu kilkudziesięcioletniej pracy zrealizował ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych. W latach 90. związany był z krakowskim teatrem Groteska. Polewka zamierza zabiegać o współpracę z polskimi reżyserami oraz solidnie pracować nad warstwą estetyczną spektakli narodowej sceny, która do tej pory znacznie odbiegała od ideału.
Chciałbym poświęcić się rozmowom z polskimi reżyserami. Jestem po wstępnych rozmowach z Krzysztofem Jasińskim, ale będę prosił o spotkania z następnymi reżyserami. Moim marzeniem jest, by powrócił do nas Stanisław Radwan - deklaruje Polewka.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
O kształt repertuaru zatroszczy się również Artur Grabowski, pracownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX Wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej i Fundacji Fulbrighta, poeta oraz autor tekstów dramatycznych, które wystawiano w Polsce, we Włoszech, w Chorwacji i we Francji. Grabowski jest stałym współpracownikiem miesięcznika "Teatr" oraz wydawcą dwóch serii poświęconych nowoczesnemu dramatowi polskiemu.
W Starym Teatrze będzie odpowiadał m. in. za dwa fundamentalne z punku widzenia literatury i sztuki projekty: krążące wokół rytuału "Dziady kowieńskie" i awangardowy projekt "Witkacy".
Witkacy to znakomity patron przyszłości Starego Teatru - podkreśla Grabowski dodając, że partnerem przedsięwzięcia mógłby być Paweł Passini.
Zapowiedziane inicjatywy mają być realizowane długofalowo przy współpracy z innymi instytucjami kultury, by stać się "kolażem spojrzeń na klasykę polskiej literatury".
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Dyrektor Marek Mikos zapowiedział trzy premiery nadchodzącego sezonu: "Trylogię Antyczną", w reżyserii greckiego reżysera Yorgosa Kimoulisa, spektakl "Masara", opowiadający o wojnie w Donbasie reżyserii Stanisława Moisiejewa jako koprodukcja teatralna między Litwą, Ukrainą i Polską oraz nowe przedsięwzięcie: Tryptyk "Polska" - projekt realizowany będzie przy współpracy z trzema niezależnymi twórcami - Jarosławem Kilianem, Pawłem Kamzą i kolejnym reżyserem.
Do pracy przy spektaklach gotowi są również Krzysztof Galos i Łukasz Fijał. Rozmowy z wieloma reżyserami są w toku. Wśród swoich przyszłych współpracowników Marek Mikos widzi m. in. Tadeusza Bradeckiego, Mikołaja Grabowskiego czy Jerzego Stuhra.
Dyrektor przedstawił również część Rady Artystycznej Teatru. W jej składzie - obok Artura Grabowskiego i Jana Polewki - znajdą się także Bolesław Brzozowski i Ryszard Łukowski. Pozostałe trzy osoby zostaną wskazane przez zespół aktorski.
Z punktu widzenia Marka Mikosa, ogromnie ważne będzie mocne zagospodarowanie repertuarowe wszystkich trzech scen Teatru. Na Dużej Scenie publiczność zobaczy głównie wielki, klasyczny repertuar, podczas gdy Scena Kameralna stanie się przestrzenią dla repertuaru współczesnego i młodych twórców, natomiast Nowa Scena przekształci się w Scenę Autorów - miejsce prapremier młodych twórców, eksperymentów i monodramu.
Dyrektor ma w swoich planach również wyjście z repertuarem poza mury teatru. W miesiącach letnich część spektakli będzie można obejrzeć w plenerze.
(ph)