Skazany na karę śmierci za współudział w zamachu w mińskim metrze Uładzisłau Kawaliou zwrócił się do prezydenta Białorusi o ułaskawienie. Równocześnie o wprowadzenie moratorium na karę śmierci zaapelowała do Białorusi Amnesty International.

REKLAMA

Był adwokat. Napisali prośbę (o ułaskawienie) - poinformowała matka skazanego Lubou Kawalioua, która już wcześniej sama zwracała się do Aleksandra Łukaszenki o ułaskawienie syna. Jak podkreśliła, syn nie przyznaje się do winy. Napisał w prośbie, że nie jest winien tej straszliwej zbrodni, że jest czysty przed ludźmi i Bogiem - powiedziała. Dodała, że Kawaliou jest przetrzymywany w więzieniu KGB w surowych warunkach. Przebywa w jednoosobowej celi, a na noc jest przykuwany za obie ręce do łóżka.

Kara, która jest torturą dla rodzin skazanych

Amnesty International wezwała w piątek Łukaszenkę do wprowadzenia moratorium na karę śmierci. Przedstawicielka organizacji Heather McGill zapowiedziała na konferencji prasowej w Mińsku, że wraz z białoruskimi obrońcami praw człowieka przekaże prezydentowi 160 petycji z 30 państw z żądaniem wprowadzenia moratorium.

Podkreśliła, że kara śmierci w takiej postaci, w jakiej jest stosowana na Białorusi, nie tylko narusza prawo do życia, ale też została uznana przez Komisję Praw Człowieka ONZ za tortury dla rodzin skazanych. Rodzinom nie wydaje się ciała, nie informuje się o miejscu pochówku i bardzo późno zawiadamia się o wykonaniu kary - zaznaczyła McGill.

Wyrok oburzył obrońców praw człowieka z całego świata

Białoruski Sąd Najwyższy 30 listopada skazał Kawalioua i Dźmitryja Kanawałaua na kary śmierci za zamach z 11 kwietnia w mińskim metrze. Zginęło wtedy 15 osób. 25-letniego Kanawałaua oskarżono o przygotowanie i podłożenie ładunku wybuchowego. Jego rówieśnika Kawalioua - o współudział i niepoinformowanie o przestępstwie.

Jest niebezpieczeństwo, że skazani na śmierć Kanawałau i Kawaliou nie są w rzeczywistości winni. Przekonaliśmy się o tym podczas ich procesu sądowego, kiedy to nawet ci, którzy ucierpieli (w zamachu), powątpiewali w ich winę. Dlatego prosimy Alaksandra Łukaszenkę o ułaskawienie skazanych i wprowadzenie moratorium na karę śmierci na Białorusi - powiedziała McGill.

Wyrok krytykują obrońcy praw człowieka z Białorusi i całego świata. O niewykonywanie kary zaapelował również do władz Białorusi sekretarz Rady Europy Thorbjoern Jagland. Także metropolita mińsko-mohylewski, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz wezwał rządzących do wprowadzenia moratorium na wykonywanie kary śmierci, a następnie do jej zniesienia.