Zagraniczne długi Iraku mają zostać zredukowane o 30 miliardów dolarów. Obiecały to kraje uczestniczące w konferencji w egipskim Szarm el-Szejk. Przyjęto tam 5-letni plan odbudowy gospodarki irackiej.
Plan stanowi mapę drogową na najbliższe pięć lat, która ma pomóc Irakowi w realizacji długoterminowych celów w dziedzinie rozwoju gospodarczego, stabilności politycznej i trwałego bezpieczeństwa - powiedział na otwarciu konferencji w Szarm el-Szejk sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
W Szarm el-szejk doszło też do ciekawych spotkań - amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice spotkała się z ministrami spraw zagranicznych Iranu i Syrii, oskarżanych przez Waszyngton o podsycanie niepokojów w Iraku. Z irańskim ministrem rozmawiała też szefowa MSZ Wielkiej Brytanii Margaret Beckett - w miesiąc po głośnej sprawie zatrzymania przez Iran 15 brytyjskich marynarzy.
Na spotkanie w Szarm el-Szejk zaproszono przedstawicieli stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, wszystkich krajów sąsiadujących z Irakiem, w tym Iranu i Syrii, oraz przedstawicieli Ligi Arabskiej, Organizacji Konferencji Islamskiej i Unii Europejskiej. Udział w konferencji zapowiedziała minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.
Jednym z celów konferencji jest przezwyciężenie różnic między szyickim rządem premiera Iraku Nuriego Malikiego a sunnickimi krajami arabskimi. Bagdadowi zależy na umorzeniu długów; naciska też na kraje arabskie, by energiczniej zapobiegały przenikaniu zagranicznych bojowników przez jego granice. Kraje arabskie z kolei domagają się, aby rząd iracki wcielił w życie w reformy pozwalające na większy udział sunnitów w życiu politycznym.
Premier Iraku Nuri Maliki otwierając konferencję zaapelował do wszystkich krajów o darowanie olbrzymich irackich długów zagranicznych, ocenianych na około 50 mld dolarów. 100 mld irackich długów już anulował Klub Paryski.