Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zerwał z tradycją i pozostał na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz Centralnej Komisji Wojskowej, której podlega chińska armia. Nowy skład ścisłego kierownictwa rządzącego niepodzielnie krajem ugrupowania zaprezentowano w Pekinie.

REKLAMA

W ostatnich dekadach w chińskiej partii panowała niepisana zasada, że dygnitarze w wieku 68 lat i starsi odchodzili na emeryturę, ustępując miejsca młodszemu pokoleniu. Xi Jinping ma 69 lat i dziś przedłużył swoje rządy.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

"Tajwan może spać spokojnie". Sinolog Maciej Gaca o stosunkach z Chinami

Oto najważniejsi ludzie w Chinach

Członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego - najważniejszego organu decyzyjnego w partii i de facto w całym kraju - zaprezentowano w Wielkiej Hali Ludowej, budynku zlokalizowanym po zachodniej stronie Placu Tian’anmen w Pekinie, który pełni przede wszystkim funkcję parlamentu Chińskiej Republiki Ludowej.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów Xi Jinping otoczył się swoimi lojalnymi stronnikami. Za liderem Komunistycznej Partii Chin na scenę weszło pozostałych sześciu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego. To w kolejności rangi: Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang i Li Xi.

#AHORA | Xi Jinping es reelecto como Secretario General del XX Comit Central del Partido Comunista de China (PCCh). Le acompaaran otros 6 integrantes del Comit Permanente del Bur Poltico: Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang, Li Xi. Vdeo: @zhang_heqing pic.twitter.com/YZZaavW6Cm

EdnaJaramillotvOctober 23, 2022

Pozycja numer dwa przypadła dotychczasowemu sekretarzowi partii w Szanghaju Li Qiangowi, który najpewniej zastąpi Li Keqianga na pozycji premiera ChRL i pokieruje polityką gospodarczą. Li Qiang określany jest jako zaufany stronnik Xi Jinpinga. W Szanghaju zasłynął z promocji nowoczesnych technologii, ale na jego reputacji ciąży dwumiesięczny lockdown w tym mieście wiosną 2022 roku.

Na trzecim miejscu w Stałym Komitecie znalazł się Zhao Leji, dotychczasowy szef naczelnego organu antykorupcyjnego KPCh, Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny. Na tym stanowisku Zhao pomagał Xi eliminować skorumpowanych urzędników, a w opinii obserwatorów również odstawiać na boczne tory potencjalnych rywali politycznych. Po zjeździe Zhao może zostać szefem parlamentu.

Na pozycji numer cztery pozostał teoretyk KPCh, 67-letni Wang Huning, nazywany przez niektóre media "chińskim Kissingerem". Wang znany jest z poglądów antyliberalnych i centralistycznych. Mówi się o nim, że stał za oficjalnymi ideologiami trzech chińskich przywódców.

Urzędnikiem numer pięć został Cai Qi, dotychczasowy sekretarz partii w Pekinie, uważany za bliskiego współpracownika Xi. Pozycję numer sześć zajął Ding Xuexiang, kolejny zaufany "człowiek przewodniczącego", który przez ostatnie lata zarządzał Biurem Prezydialnym Komitetu Centralnego.

Listę członków najpotężniejszego organu KPCh zamyka Li Xi, dotychczasowy sekretarz partii w bogatej prowincji Guangdong na południu Chin. Li zastąpił Zhao na stanowisku szefa Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny i będzie odpowiedzialny za dalszą kampanię walki z korupcją.

China's Communist Party Politburo Standing Committee unveiled https://t.co/dJDYQXAIaK pic.twitter.com/62lcUtxeAP

ReutersOctober 23, 2022

Chiny nie mogą się rozwijać bez świata, a świat również potrzebuje Chin. Po ponad 40 latach nieustannych wysiłków na rzecz reform i otwarcia stworzyliśmy dwa cuda - szybki rozwój gospodarczy i długoterminową stabilność społeczną - powiedział mediom po zaprezentowaniu składu najważniejszego organu decyzyjnego chińskiej partii Xi Jinping.

W Biurze Politycznym partii nie ma ani jednej kobiety

Komentatorzy zwracają uwagę, że na ogłoszonej liście członków 24-osobowego Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) po raz pierwszy od 25 lat nie ma ani jednej kobiety.

W najwyższym organie kierowniczym partii, obecnie siedmioosobowym Stałym Komitecie Biura Politycznego zawsze zasiadali sami mężczyźni. W Biurze Politycznym, które ma teraz 24 członków (wcześniej było to 25), dotychczas obecna była jedna kobieta, wicepremier Sun Chunlan.

Na liście nie znalazł się także Hu Chunhua, uznawany za protegowanego byłego przywódcy Chin Hu Jintao. Do niedawna był on uznawany za kandydata do ścisłego kierownictwa partii, a nawet na stanowisko premiera kraju. Według komentatorów jego nieobecność w Biurze Politycznym sygnalizuje zacieśnienie władzy przez Xi Jinpinga.

W sobotę w czasie sesji kończącej XX zjazd KPCh w Pekinie z sali wyprowadzono samego Hu Jintao. Wydawało się, że Hu nie chciał opuszczać sali. Nie podano oficjalnego wyjaśnienia, ale chińska agencja Xinhua twierdziła, że przyczyną były kwestie zdrowotne.

At the Congress of the Communist Party of #China there was an unpleasant incident: The former leader of China, 79-year-old #HuJintao was escorted out of the hall by men in civilian clothes.The cause of the scandal could be political differences between Hu Jintao and Xi Jinping. pic.twitter.com/55n7JnHtYU

nexta_tvOctober 22, 2022

Naczelny dowódca chińskiej armii

Z opublikowanego komunikatu po XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Pekinie wynika także, że przywódca ChRL Xi Jinping pozostał przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) i naczelnym dowódcą chińskiej armii.

Pierwszym wiceprzewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej pozostał blisko związany z Xi generał Zhang Youxia, dotychczasowy drugi wiceprzewodniczący. 72-letni Zhang pozostał w komisji mimo przekroczenia nieformalnego wieku emerytalnego.

Drugim wiceprzewodniczącym CKW został były dowódca wschodniego teatru działań Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW), generał He Weidong. W komisji znaleźli się też Li Shangfu, Liu Zhenli, Miao Hua i Zhang Shengmin - wynika z opublikowanego przez agencję Xinhua.