Październikową sesję Parlamentu Europejskiego otworzy m.in. debata o przywróceniu kontroli na granicach niektórych państw UE, w tym Niemiec. Domagała się tego polska delegacja PO-PSL. W środę rano w PE wystąpi natomiast premier Węgier Viktor Orban, który przedstawi priorytety prezydencji swojego kraju.

REKLAMA

Debata o kontrolach na granicach jednym z ważniejszych punktów sesji PE

O debatę poświęconą przywróceniu kontroli na granicach Niemiec polska delegacja w Europejskiej Partii Ludowej (EPL) apelowała jeszcze w czasie wrześniowej sesji plenarnej. Zresztą to właśnie z polskiej inicjatywy komisja PE ds. wolności obywatelskich (LIBE) wystosowała w połowie września list do władz RFN z zapytaniem o zasadność wprowadzenia kontroli granic.

Niemcy musiały mieć jakiś ważny powód, żeby zamknąć wszystkie dziewięć granic. Chcemy wiedzieć jaki - mówił wówczas szef polskiej delegacji w EPL Andrzej Halicki.

Wtedy punktu poświęconego Niemcom nie udało się wnieść do agendy sesji, udało się to teraz. Debata niejako otworzy poniedziałkowe posiedzenie PE w Strasburgu i odbędzie się tuż po debacie poświęconej rocznicy ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku. Ma się ona rozpocząć się po godz. 17. Eurodeputowani skupią się nie tylko na Niemczech, ale w ogóle na przywróceniu kontroli na granicach przez niektóre państwa strefy Schengen. Obecnie kontrole przeprowadza 7 z 29 państw strefy, w tym m.in. Dania, Austria i Francja.

Co jeszcze znalazło się w porządku posiedzenia plenarnego?

We wtorek eurodeputowani spotkają się w szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem, żeby ocenić eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w obliczu ostatnich walk między wojskami izraelskimi a proirańskim Hezbollahem w Libanie.

Kolejna tego dnia debata z Borrellem poświęcona zostanie próbom rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w Mołdawii oraz regresowi demokracji w Gruzji. W czwartek europosłowie zagłosują nad rezolucjami w obu sprawach.

Również we wtorek europarlamentarzyści przedyskutują wyzwania stojące przed sektorem motoryzacyjnym w UE. Jak alarmuje PE, europejska branża motoryzacyjna przeżywa kryzys wywołany m.in. przejściem na technologie niskoemisyjne i zwiększoną konkurencją ze strony Azji.

Posłowie będą debatować z przedstawicielami Komisji Europejskiej i węgierskiej prezydencji w Radzie UE na temat instrumentów, które mogłyby przywrócić konkurencyjność sektora i zapobiegać zamykaniu fabryk. Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie odbędzie się na kolejnej sesji w Strasburgu pod koniec miesiąca.

W środę odbędzie się debata dotycząca mieszkalnictwa. Eurodeputowani omówią sposoby walki z kryzysem mieszkaniowym i możliwości zapewnienia - zwłaszcza ludziom młodym - przystępnych cenowo mieszkań.

Orban o priorytetach prezydencji

Również w środę o godz. 9 w PE wystąpi premier Węgier, który przedstawi priorytety prezydencji. Debata z udziałem Orbana miała odbyć się już podczas sesji wrześniowej - także w środę i także rano - ale wówczas wizyta węgierskiego premiera została odwołana z powodu nawiedzającej jego kraj powodzi. Do rezygnacji z przyjazdu wzywała Orbana także węgierska opozycja, mówiąc że w obliczu klęski żywiołowej premier powinien zostać w kraju.

Podobnie jak i miesiąc temu, europosłowie zapowiadają, że będą chcieli wypytać Orbana o jego samozwańczą misję pokojową w sprawie wojny Rosji przeciwko Ukrainie i wizyty w Moskwie i Pekinie.

Same Węgry wśród priorytetów swojej sześciomiesięcznej prezydencji wymieniły m.in. wzmocnienie europejskiej polityki obronnej, powstrzymanie nielegalnej migracji i kształtowanie przyszłej polityki spójności.