Doszło do strzelaniny pomiędzy tureckim wojskiem a kurdyjskimi bojownikami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - poinformował sztab generalny tureckiej armii. Są to pierwsze starcia tego typu od rozejmu ogłoszonego w marcu.
Grupa terrorystów ostrzelała bazę wojskową (...) w mieście Sirnak na południowym wschodzie kraju i śmigłowiec odpowiedział uzasadnioną obroną - podało dowództwo tureckiej armii.
Lekko ranny został tylko jeden żołnierz. Nie poinformowano, czy są ofiary wśród rebeliantów.
8 maja Partia Pracujących Kurdystanu rozpoczęła wycofywanie swych bojowników z terytorium Turcji do baz w północnym Iraku. Liczbę kurdyjskich bojowników w Turcji ocenia się na 2 tys. (2,5 tys. powstańców znajduje się w bazach w Iraku). Według człowieka numer dwa w PKK, Murata Karayilana, wycofywanie bojowników powinno zakończyć się do jesieni.
20 marca PKK ogłosiła zawieszenie broni na polecenie swego szefa, odbywającego karę dożywocia w tureckim więzieniu Abdullaha Ocalana, po miesiącach jego rozmów ze służbami specjalnymi Turcji na temat zakończenia konfliktu, który pochłonął życie 40 tys. ludzi.
W liście Ocalana odczytanym 21 marca przed tłumem jego zwolenników w Diyarbakir, głównym kurdyjskim mieście w południowo-wschodniej Turcji, szef PKK wezwał do zawieszenia broni i definitywnego wycofania się bojowników z Turcji.
Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł w końcu kwietnia, że obietnice PKK należy traktować z wielką ostrożnością. Poprzednia próba negocjacji władz w Ankarze z PKK, podjęta w 2009 roku, zakończyła się fiaskiem.
PKK, uznana za organizację terrorystyczną przez Turcję, USA i UE, rozpoczęła walkę w 1984 r., by ustanowić niepodległe państwo w zamieszkanej głównie przez Kurdów południowo-wschodniej części Turcji. Później złagodziła żądania, domagając się jedynie autonomii dla tego obszaru.