Głosowanie w wyborach do Rady Narodowej, izby niższej parlamentu Austrii, zakończyło się w niedzielę o godz. 17. Sondaże exit poll wskazują na zwycięstwo prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) z wynikiem ponad 29 proc. głosów. Do parlamentu wejdzie najpewniej pięć ugrupowań. Herbert Kickl, lider FPOe, oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe, by utworzyć nowy rząd.

REKLAMA

Wyniki exit poll w Austrii

Według exit poll FPOe uzyskała 29,1 proc. głosów.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: rządząca dotąd chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) z wynikiem 26,2 proc., Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) - 20,4 proc., Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) - 8,8 proc. i Zieloni - 8,6 proc.

4-procentowego progu wyborczego nie przekroczyły: Komunistyczna Partia Austrii (KPOe) - 2,9 proc. ani Partia Piwa (Bierpartei) - 2,9 proc.

Do zdobycia w austriackiej Radzie Narodowej są 183 mandaty, o które ubiegali się kandydaci z 11 zarejestrowanych komitetów wyborczych.

Kanclerz Austrii uznaje porażkę

Kanclerz Austrii i lider Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Karl Nehammer oficjalnie uznał porażkę swojego ugrupowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Niestety nie udało nam się zdobyć pierwszego miejsca - przyznał szef rządu podczas wieczoru wyborczego. W przyszłości będziemy musieli zastanowić się nad tym, dlaczego radykałowie zdobywają więcej głosów niż OeVP jako siła centrowa - dodał.

Z kolei Herbert Kickl, lider prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe), oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe, by utworzyć nowy rząd.

W rozmowie z telewizją ORF odniósł się też do stanowiska konkurencyjnych ugrupowań, które kategorycznie wykluczają wejście w koalicję z FPOe: Właściwie należy zapytać (...), co myślą o demokracji - powiedział Kickl.

Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy jego zdaniem prezydent powierzy mu misję utworzenia rządu.

Programy wyborcze

Od początku kampanii wyborczej w sondażach prowadziła opozycyjna FPOe o silnym profilu antyunijnym. W swoim programie skupiła się na hasłach nacjonalistycznych i antyimigranckich.

Z kolei rządząca obecnie chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) przekonywała, że wraz z kanclerzem Karlem Nehammerem była w stanie stawić czoło licznym kryzysom, a także rosnącej inflacji, i obiecywała kontynuowanie dotychczasowej polityki.

Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) kładła nacisk na kwestie społeczne, takie jak walka z drożyzną, zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych oraz równouprawnienie kobiet i mniejszości seksualnych.

Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) podkreślała swoje przywiązanie do idei integracji europejskiej i federalnego modelu UE.

Wchodzący w skład ustępującego rządu Zieloni skupili się na tematach związanych z klimatem i ochroną środowiska.

W wyborach uczestniczą 16-latkowie

W Austrii w wyborach parlamentarnych może brać udział każdy, kto w dniu głosowania skończył 16 lat i nie został wyrokiem sądu pozbawiony tego prawa. Głosować można osobiście - w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie, przy czym termin wysyłania głosów pocztą minął 25 września.

Jak informuje Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w tegorocznych wyborach uprawnionych do głosowania jest 6 346 029 austriackich obywateli - to o ponad 50 tys. mniej niż w poprzednich wyborach w 2019 roku.