W niedzielę w Austrii odbywają się wybory do Rady Narodowej. Austriacy wybiorą swoich parlamentarzystów na kolejną pięcioletnią kadencję. Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazują na możliwe zwycięstwo opozycyjnej, populistyczno-nacjonalistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

REKLAMA

O godz. 6.00 zostały otwarte pierwsze lokale wyborcze, gdzie można oddawać głos w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Do zdobycia w austriackiej Radzie Narodowej są 183 mandaty, o które ubiegają się kandydaci z jedenastu zarejestrowanych komitetów wyborczych.

Austria holds tight election with far right bidding for historic win https://t.co/snSQUz2XZO pic.twitter.com/NVSyKNmPg5

ReutersWorldSeptember 29, 2024

Czy zwycięży populistyczno-nacjonalistyczna Partia Wolności?

W niedzielnych wyborach do Rady Narodowej szansę na wejście do izby niższej parlamentu Austrii ma sześć ugrupowań. Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazują na możliwe zwycięstwo opozycyjnej, populistyczno-nacjonalistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

Od początku kampanii wyborczej w sondażach prowadzi opozycyjna FPOe o silnym profilu antyunijnym. W swoim programie skupiła się na hasłach nacjonalistycznych i antyimigranckich.

Z kolei rządząca obecnie chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) przekonywała, że wraz z kanclerzem Karlem Nehammerem była w stanie stawić czoło licznym kryzysom, a także rosnącej inflacji, i obiecywała kontynuowanie dotychczasowej polityki.

Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) kładła nacisk na kwestie społeczne, takie jak walka z drożyzną, zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych oraz równouprawnienie kobiet i mniejszości seksualnych.

Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) podkreślała swoje przywiązanie do idei integracji europejskiej i federalnego modelu UE.

Wchodzący w skład ustępującego rządu Zieloni skupili się na tematach związanych z klimatem i ochroną środowiska. Do parlamentu może również dostać się satyryczne ugrupowanie Partia Piwa (Bierpartei), które chce reformy służby zdrowia, reformy emerytalnej oraz nasilenia walki z przestępczością.

Kto może głosować?

W Austrii w wyborach parlamentarnych może brać udział każdy, kto w dniu głosowania skończył 16 lat i nie został wyrokiem sądu pozbawiony tego prawa. Głosować można osobiście – w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie, przy czym termin wysyłania głosów pocztą minął 25 września.

Osoby, które w dzień wyborów znajdują się poza miejscem stałego zamieszkania, mogą oddać głos w innym lokalu wyborczym na podstawie wcześniej pobranego zaświadczenia o prawie do głosowania.

Jak informuje Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w tegorocznych wyborach uprawnionych do głosowania jest 6 346 029 austriackich obywateli – to o ponad 50 tys. mniej niż w poprzednich wyborach w 2019 roku.

Powódź nie przeszkodziła

Mimo katastrofalnej w skutkach powodzi, do jakiej doszło przed kilkunastoma dniami w Austrii, głosowanie odbywa się bez przeszkód.

W Dolnej Austrii, gdzie pod wodą znalazło się sześć pomieszczeń, w których znajdują się komisje, sytuacja została opanowana i nie było konieczne wprowadzanie żadnych zmian.

Lokale wyborcze na terenie całej Austrii zostaną zamknięte o godzinie 17:00. Tego samego dnia wieczorem spodziewane są wstępne wyniki głosowania.