W czwartek wieczorem doszło do wstrząsu o magnitudzie 3,8 w rejonie Pól Flegrejskich, czyli kaldery superwulkanu znajdującej się nieopodal Neapolu. Wstrząs był odczuwalny na powierzchni ziemi; w miejscowości Pozzuoli pojawiły się pęknięcia na elewacjach niektórych budynków.
Epicentrum wstrząsu, który wystąpił o godz. 19:45, było położone kilka kilometrów na północny-zachód od miejscowości Pozzuoli i 10 kilometrów na zachód od Neapolu w południowych Włoszech.
Hipocentrum, czyli ognisko trzęsienia pod powierzchnią ziemi, znajdowało się na głębokości 2 kilometrów - podała INGV, agencja monitorująca aktywność sejsmiczną i wulkanologiczną we Włoszech.
Do wstrząsu doszło w rejonie Pól Flegrejskich (wł. Campi Flegrei), czyli kaldery superwulkanu o średnicy 13 kilometrów znajdującej się nieopodal Neapolu.
Am Vulkan Campi Flegrei ereignete sich am Abend das bisher strkste Erdbeben der aktuellen Aktivittsphase. Es erreichte Magnitude 3.8 und war auch im gesamten Stadtgebiet von Neapel zu spren. In Pozzuoli direkt am Epizentrum bildeten sich Risse in mehreren Husern. pic.twitter.com/C5XqFQWwTJ
ErdbebennewsSeptember 7, 2023
Wypiętrzanie gruntu w rejonie Pól Flegrejskich trwa od 2012 roku; procesowi nieustannie towarzyszą trzęsienia ziemi, zwykle o magnitudzie mniejszej niż 3,0. Wczorajszy wstrząs był najsilniejszym w ciągu ostatnich 10 lat.
Większa niż zwykle magnituda wstrząsu i fakt, że doszło do niego na niewielkiej głębokości, sprawiły, iż był on odczuwalny nie tylko najbliżej epicentrum, jak np. w Pozzuoli, ale też w samym Neapolu.
Z relacji lokalnych mediów wynika, że "wstrząs był bardzo silny i trwał kilka sekund". Drgania odczuli mieszkańcy m.in. historycznych dzielnic Neapolu, takich jak Montecalvario i Avvocata.
Włoscy wulkanolodzy zapewniają, że nie ma zagrożenia erupcją Campi Flegrei. Jak dotąd nie mamy oznak nagłych zmian w porównaniu z trendem obserwowanym przez ostatnie 10 lat - powiedział wulkanolog Giovanni Macedonio z agencji INGV, cytowany przez portal portal dziennika "Il Sole 24 Ore".
Alle 19:45, un (relativamente) intenso #terremoto di magnitudo 3.8 avvenuto tra Pozzuoli e Bagnoli, all'interno della caldera dei #CampiFlegrei. La scossa stata nettamente avvertita anche a #Napoli e risulta essere la pi forte dalla crisi sismica degli anni 80'. pic.twitter.com/ORkWHah5OT
mondoterremotiSeptember 7, 2023
Pod Polami Flegrejskimi znajduje się gigantyczne jezioro płynnej magmy. W centrum kaldery, wielkim zagłębieniu powstałym wskutek gwałtownej erupcji, znajduje się zamieszkałe przez ponad 80 tys. Pozzuoli. Łączna liczba mieszkańców kaldery to ok. 360 tys. osób.
Do pierwszej erupcji w rejonie Campi Flegrei doszło ok. 8480 lat przed naszą erą. Najsilniejsza erupcja, sklasyfikowana na 5 w 8-stopniowym Indeksie Eksplozywności Wulkanicznej (VEI), wystąpiła ok. 2150 lat przed naszą erą.
Do ostatniej erupcji doszło z kolei w 1538 roku; została ona sklasyfikowana jako VEI 3.