Największe ćwiczenia morskie państw Partnerstwa dla Pokoju - Baltops rozpoczęły się w poniedziałek w Karlskronie w Szwecji. W manewrach na Bałtyku uczestniczą okręty dwunastu państw, między innymi Polski.
Rzecznik dowódcy Marynarki Wojennej, kmdr por. Bartosz Zajda poinformował, że okręty Marynarki Wojennej biorą udział w manewrach już po raz siedemnasty. Wiele zadań wykonywanych podczas ćwiczeń związanych będzie z obroną przeciwminową na morzu, m.in. rozminowanie torów wodnych i zapewnienie bezpieczeństwa na morskich szlakach komunikacyjnych - wyjaśnił.
Jak poinformowała Marynarka Wojenna, zgodnie ze scenariuszem manewrów, okręty przeprowadzą ćwiczenia monitoringu żeglugi, osłony morskich szlaków komunikacyjnych, akcje embarga i wymuszania respektowania międzynarodowych postanowień na morzu. Kluczowe zadania otrzymają siły przeciwminowe (w tym 3 polskie trałowce), których zadaniem będzie wykrycie i zniszczenie min morskich, pozostawionych przez terrorystów na istotnych dla żeglugi akwenach.
W Baltops 2009 bierze udział 40 okrętów, 10 samolotów oraz jednostki brzegowe z Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Ponadto w ramach ćwiczeń operować będą również okręty elitarnego Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1).
Do udziału w manewrach polska Marynarka Wojenna skierowała okręt podwodny ORP „Sęp” oraz trzy trałowce: ORP „Jamno”, ORP „Hańcza” i ORP „Mamry”.
Głównym celem ćwiczeń Baltops jest rozwijanie międzynarodowej współpracy na morzu w ramach Partnerstwa dla Pokoju. Polscy marynarze (jako obserwatorzy) po raz pierwszy wzięli udział w manewrach w 1993 roku, a więc jeszcze przed powstaniem programu Partnerstwa dla Pokoju. W kolejnych latach polska Marynarka Wojenna uczestniczyła już w ćwiczeniach. Wielokrotnie rolę gospodarza ćwiczeń pełniła Gdynia.
Faza morska manewrów zakończy się 18 czerwca w Kilonii.
Partnerstwo dla Pokoju to powstały w pierwszej połowie lat 90. program, określający specjalny rodzaj stosunków NATO z państwami starającymi się o przystąpienie do tego sojuszu.