Chińczycy budują w Serbii fabrykę opon samochodowych Shandong Linglong Tire Co., w której w nieludzkich warunkach pracują Wietnamczycy, pozbawieni paszportów i innych dokumentów oraz pieniędzy - pisze agencja AP. Belgrad nie chce jednak narażać się Pekinowi i dbać o warunki pracy.
Na placu budowy Shandong Linglong pracuje w fatalnych warunkach około 500 ludzi, którzy od maja otrzymali tylko jedną pensję, mieszkają na piętrowych łóżkach, bez materaców, w nieogrzewanych barakach. Chcą wracać do Wietnamu, ale nie mają dokumentów. Nie chcą im też pomóc lokalne władze.
"We are witnessing a breach of human rights": Vietnamese workers building a Chinese car tire factory in Serbia live in cold, bare barracks, go hungry and don't have access to their passports. The company blames subcontractors and job agencies. By @dusansto https://t.co/2VoMI95cj6
AP_EuropeNovember 20, 2021
Fabryka opon została przez Serbów i Chińczyków ogłoszona symbolem "strategicznego partnerstwa" obu krajów. Tymczasem organizacje broniące praw człowieka donoszą, że pracownicy zatrudnieni przez Chińczyków, to osoby, które zostały przemycone do Serbii i prawdopodobnie pracują jak niewolnicy.
Zarząd Linglong nie odpowiedział na prośbę agencji AP o komentarz, ale zaprzeczył doniesieniom organizacji humanitarnych w serbskich mediach.
Wczoraj prezydent Serbii Aleksandar Vucić, odnosząc się oskarżeń NGO, powiedział: "Czego oni chcą? Żebyśmy zniszczyli inwestycję wartą 900 mln dol.?"
W ostatnich latach Chiny zainwestowały miliardy euro w serbską gospodarkę, głównie w formie nisko oprocentowanych pożyczek i inwestycji w projekty energetyczne i infrastrukturalne. Pekin uważa Serbię za część globalnej Inicjatywy Pasa i Szlaku - lansowanego przez Pekin projektu logistycznego mającego pobudzić handel międzynarodowy i powiększyć sferę chińskich wpływów gospodarczych.
W marcu 2020 roku Serbia kupiła od Chin nowej generacji rakietowy system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu FK-3.
Gdy pojawiły się chińskie szczepionki przeciw Covid-19 Serbia stała się liderem szczepień w Europie, dzięki dostawom z Chin, skąd sprowadzała większość preparatów. Eksperci zwracali wtedy uwagę na geopolityczny aspekt zbliżenia Belgradu i Pekinu, jakim jest szansa na zwiększenie wpływów Chin i Rosji na Bałkanach kosztem UE.