Komitet ds. Nagłych Wypadków zostanie zwołany tak szybko, jak to możliwe. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma obawy przed szybkim rozprzestrzenieniem się wirusa małpiej ospy.

REKLAMA

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zwoła Komitet ds. Nagłych Wypadków w sprawie małpiej ospy. Obawy przed rozprzestrzenieniem się tego wirusa są coraz większe.

Dotychczas wirus małpiej ospy był głównie aktywny w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Według danych WHO od początku roku zainfekował ponad 14 tysięcy osób i był odpowiedzialny za 511 zgonów.

Choroba ta od dawna była obecna w DRK, ale w ostatnich latach następował stopniowy wzrost zachorowań. Obecna epidemia spowodowana jest przez wirusa nazywanego kladem 1b. W ciągu ostatniego miesiąca potwierdzonych zostało 50 przypadków zachorowania na małpią ospę w Burundi, Kenii, Rwandzie i Ugandzie.

W świetle rozprzestrzeniania się małpiej ospy poza DRK oraz możliwości dalszego międzynarodowego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią zdecydowałem się zwołać Komitet ds. Nagłych Wypadków zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, aby doradził mi, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Dodał, że komitet "zbierze się tak szybko jak to możliwe" i będzie składać się z niezależnych ekspertów z różnych dziedzin.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne.