​Dzisiaj minął termin składania wniosków o status osiedlonego w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że nawet 150 tys. Obywateli Unii Europejskiej z różnych powodów wniosków nie złożyło, co może mieć poważne konsekwencje.

REKLAMA

Od dziś obywatele Unii Europejskiej, którzy nie złożyli wniosków o status osiedlonego, mogą mieć w Wielkiej Brytanii kłopoty. Główne zagrożenia czekają na rynku pracy.

Część odpowiedzialności spadnie na pracodawców, to oni powinni sprawdzać czy zatrudnieni przez nich ludzie posiadają status osiedlonego. To samo tyczy się osób, które ewentualnie planują zatrudnić.

Pracownik powinien zostać niezwłocznie poinstruowany, aby taki wniosek złożył nawet, jeżeli termin już minął.

Sytuacja ta powoduje niebezpieczeństwo powstania “szarej strefy" na brytyjskim rynku pracy, w której duża cześć Europejczyków bez status osiedlonego zostanie zwolniona lub w ogólne nie otrzyma propozycji pracy.

Według szacunków około 150 tys. obywateli UE z różnych powodów nie wystąpiło o status osiedlonego.

Co daje status osoby osiedlonej?

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej jest konieczne, aby po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, który upłynął 31 grudnia 2020 roku, obywatele państw UE mogli nadal legalnie mieszkać w Wielkiej Brytanii i zachować nabyte prawa, czyli m.in. prawo do:

· pracy w Wielkiej Brytanii,

· korzystania z publicznej służby zdrowia NHS,

· podejmowania nauki lub kontynuowania studiów,

· korzystania - po spełnieniu określonych warunków - z funduszy publicznych takich jak zasiłki i świadczenia emerytalne.

Obecnie, maksymalnie do 30 czerwca, wnioski mogą składać już tylko osoby, które były w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.

Rodzaj statusu zależy od długości pobytu w Wielkiej Brytanii. Status osoby osiedlonej jest nadawany osobom, które mogą się wykazać minimum pięcioletnim nieprzerwanym pobytem w tym kraju.

Osoby niespełniające tego warunku w momencie składania wniosku zazwyczaj otrzymują tymczasowy status osoby osiedlonej, który jednak po upływie pięciu lat nieprzerwanego pobytu będzie można zmienić na status osoby osiedlonej.