Ponad 200 osób - przedstawicieli rosyjskiej Polonii i studentów moskiewskich uczelni uczestniczyło w Moskwie w Ogólnorosyjskim Dyktandzie z Języka Polskiego, poświęconym pamięci wicemarszałek Senatu RP Krystyny Bochenek.

REKLAMA

Dyktando, połączone z olimpiadą wiedzy o Polsce, zorganizował Kongres Polaków w Rosji przy wsparciu Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Senatu RP i Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Swoje sale uczestnikom udostępnił Rosyjski Państwowy Uniwersytet Humanistyczny (przed 1918 rokiem - Wolny Uniwersytet Alfonsa Szaniawskiego).

Prezes Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanowa podkreśliła, że w imprezie wzięli udział reprezentanci Polonii praktycznie ze wszystkich zakątków Federacji Rosyjskiej, w tym zwycięzcy regionalnych dyktand, przeprowadzonych przez organizacje polonijne w Abakanie, Anapie, Archangielsku, Barnaule, Briańsku, Jarosławiu, Jekaterynburgu, Kaliningradzie, Krasnodarze, Krasnojarsku, Nowogrodzie, Omsku, Orenburgu, Permie, Petersburgu, Piatigorsku, Pietrozawodsku, Saratowie, Smoleńsku, Tiumeniu, Tomsku, Ufie, Włodzimierzu, Wołgogradzie i Żeleznowodsku. Subotowicz- Romanowa dodała, że celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja języka polskiego i polskiej kultury wśród rosyjskiego społeczeństwa, a także zachowanie tożsamości i języka ojczystego przez Polaków w Rosji.

Prezes zaznaczyła, że większość uczestników uczy się języka polskiego samodzielnie, korzystając z pomocy rodziców i dziadków.

Również w sobotę w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Ambasadzie RP w Moskwie odbyła się uroczystość, upamiętniająca 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miała ona charakter lekcji historii, którą poprowadził ambasador Wojciech Zajączkowski.

Najwyższym pasmem górskim w Polsce są Tatry, będące częścią Karpat. Występuje tu wiele ciekawych gatunków zwierząt, na przykład: orły, kozice czy salamandry plamiste. Niższe i starsze od Karpat są Sudety i Góry Świętokrzyskie. Podczas jesiennych wędrówek po górskich szlakach można podziwiać piękne widoki. Góry wyglądają, jakby płonęły. Dominują kolory: czerwony, żółty oraz zielony. Zieloną barwę mają drzewa iglaste, które nie zrzucają igieł na zimę. Drzewa iglaste to: świerk, sosna, jodła. Czerwony i żółty kolor mają drzewa liściaste. Gubią one liście i przygotowują się do zimowego odpoczynku. Drzewa liściaste to: dąb, buk, topola. Wczesną jesienią zakwitają wrzosy, które w lasach tworzą kolorowe dywany - wrzosowiska. Pod malowniczymi, jesiennymi drzewami można znaleźć wiele skarbów. Są to żołędzie i kasztany, czyli nasiona, z których w przyszłości wyrosną duże drzewa - dęby i kasztanowce.