Ukraina planuje rozpocząć budowę czterech nowych reaktorów jądrowych latem lub jesienią tego roku – powiedział agencji Reutera ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. Ma to pomóc zrekompensować utracone w wyniku wojny z Rosją moce energetyczne.

REKLAMA

Technologia z Rosji, ale i z USA

Dwa z bloków - obejmujące reaktory i związany z nimi sprzęt - będą oparte na urządzeniach produkcji rosyjskiej, które Ukraina chce importować z Bułgarii. Pozostałe będą z kolei bazować na zachodniej technologii amerykańskiego producenta sprzętu energetycznego Westinghouse.

Hałuszczenko przekazał, że wszystkie cztery reaktory zostaną zbudowane w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej na zachodzie Ukrainy. Obecnie działają w niej dwa reaktory.

Harmonogram prac jest o wiele krótszy niż wcześniej zapowiadał Kijów. Ukraińskie władze nie sprecyzowały jednak, czy wszystkie cztery reaktory będą mogły być rozwijane jednocześnie.

Myślę, że (zaczniemy budowę) latem lub jesienią. Chcemy od razu zrobić trzecią i czwartą część, ale potrzebujemy zbiorników - powiedział Hałuszczenko w wywiadzie, odnosząc się do zbiorników ciśnieniowych reaktora (to w nich znajduje się rdzeń reaktora jądrowego), które trzeba będzie importować.

Pierwsza umowa podpisana

Reuters przypomina, że budowa trzeciego i czwartego reaktora w Chmielnickim rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, ale została zamrożona.

Trzecią i czwartą (jednostką Chmielnickiego - przyp. red.) chcemy zrekompensować Zaporoże. Teraz prowadzimy rozmowy z naszymi bułgarskimi partnerami w sprawie dwóch reaktorów, które chcemy przejąć - powiedział Hałuszczenko. Gdybyśmy dzisiaj otrzymali zbiorniki reaktora, myślę, że minęłoby 2,5 roku i mielibyśmy do eksploatacji trzeci reaktor - dodał.

Równolegle z budową opartych na urządzeniach produkcji rosyjskiej bloków wodno-ciśnieniowych WWER-1000 Ukraina chce rozpocząć prace przygotowawcze do budowy dwóch nowoczesnych zachodnich bloków AP-1000 (produkcji amerykańskiego koncernu Westinghouse) także w Chmielnickim.

Musimy uchwalić ustawodawstwo i mamy projekty ustaw dotyczące. Jednostki 3., 4. to jest WWER-1000, natomiast 5. i 6. chcemy zbudować w typie AP. Jest to proces równoległy - wyjaśnił Hałuszczenko.

W grudniu ukraińska firma zajmująca się energetyką jądrową Energoatom i Westinghouse podpisały umowę na zakup wyposażenia dla piątego bloku energetycznego w Elektrowni Jądrowej Chmielnicki.

Trzy elektrownie - ponad połowa zapotrzebowania Ukrainy na energię

Od uzyskania niepodległości w 1991 r. Ukraina zbudowała trzy nowe reaktory - po jednym w elektrowniach jądrowych w obwodzie zaporoskim, chmielnickim, rówieńskim. W obwodzie mikołajowskim działa również Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa.

Obecnie trzy elektrownie jądrowe na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę wytwarzają ponad 55 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Kijów chce rozbudować ten sektor, aby zrekompensować utratę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - największego obiektu tego typu w Europie. Rosja przejęła nad nim kontrolę po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na początku 2022 roku.