Jedna osoba została wzięta na rogi, a cztery inne zostały poszkodowane w drugiej gonitwie z bykami w Pampelunie. Gonitwa odbyła się na trasie 875 metrów i wiodła przez wąskie brukowane uliczki miasta. Coroczna fiesta na północy Hiszpanii odbywa się ku czci świętego Fermina.

REKLAMA

Rzecznik Czerwonego Krzyża Jose Aldaba powiedział, że jeden z uczestników został ugodzony przez byka rogami w plecy, ale nie potrzebował pomocy szpitalnej. Ttoje uczestników gonitwy - dwóch mężczyzn i kobieta - doznało urazów głowy i nabawiło się siniaków. Czwarty ranny miał tylko siniaki.

Sama gonitwa była krótka: trwała zaledwie 2 minuty i 23 sekundy. Zgodnie ze zwyczajem trasa biegu skończyła się dla byków na arenie. Po południu zwierzęta biorą udział w pojedynkach z matadorami, gdzie są pojedynczo zabijane.

/ VILLAR LOPEZ / PAP/EPA
/ J.P. URDIROZ / PAP/EPA
/ JESUS DIGES / PAP/EPA
/ JAVIER LIZON / PAP/EPA
/ DANIEL FERNANDEZ / PAP/EPA
/ Peio H. / PAP/EPA
/ Manuel Castells / PAP/EPA
/ Peio H. / PAP/EPA
/ J. P. Urdiroz / PAP/EPA
/ J. P. Urdiroz / PAP/EPA

Co roku w lipcu w Pampelunie odbywa się osiem gonitw byków. Szacuje się, że od 1910 roku w biegach zginęło co najmniej 16 osób, w tym ostatnio w 2009 roku.

Obchody święta Sanfermines rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do najbliższej soboty, kiedy odbędzie się ostatnia gonitwa z bykami. Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry - prowincji, gdzie znajduje się Pampeluna - sięga XVI wieku. Organizowane z tej okazji uroczystości i zabawy rozsławił Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi".

Gonitwy z bykami w Pampelunie wywołują protesty obrońców praw zwierząt, wskazujących, że zdezorientowane i narażone na stres byki są zmuszane do biegu wśród poszturchujących ich ludzi wąskimi uliczkami, a następnie giną w walce z matadorem. Krytycy wskazują ponadto na odnotowane w minionych latach podczas Sanfermines liczne napaści na tle seksualnym na kobiety.