Theresa May potwierdziła, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej z wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Donald Tusk zaś oświadczył, że możliwe jest krótkoterminowe opóźnienie brexitu - to jedna z informacji dnia. Pisaliśmy również problemach Fideszu. Partia Orbana została zawieszona w prawach członka EPL. Śledziliśmy także wydarzenia we Włoszech. Karabinierzy zatrzymali 47-latka, który porwał szkolny autokar. Co jeszcze działo się w środę? Oto nasze podsumowanie dnia.
Brytyjska premier Theresa May potwierdziła w Izbie Gmin, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca. Zaznaczyła, że sprzeciwia się dłuższemu opóźnieniu brexitu. May podkreśliła, że "opuszczenie Unii Europejskiej w uporządkowany sposób na podstawie ustalonej w listopadzie umowy wyjścia i politycznej deklaracji pozostaje planem brytyjskiego rządu". Przyznała, że w obliczu dwukrotnego odrzucenia proponowanego tekstu przez Izbę Gmin konieczne jest uzyskanie dodatkowego czasu na finalizację tego procesu.
Więcej o argumentacji May przeczytasz >>>TUTAJ<<<.
Możliwe jest krótkie wydłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jednak warunkowo w oparciu o pozytywny wynik głosowania nad porozumieniem rozwodowym w Izbie Gmin - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W świetle konsultacji, które odbyłem w ciągu ostatnich dni, wierzę, że możliwe jest krótkie wydłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jednak warunkowo w oparciu o pozytywny wynik głosowania nad porozumieniem rozwodowym w Izbie Gmin - powiedział.
Odpowiedź Donalda Tuska na list brytyjskiej szefowej rządu znajdziesz >>>TUTAJ<<<
Holenderska policja zatrzymała kolejnego mężczyznę w związku ze strzelaniną w Utrechcie. W poniedziałkowym ataku zginęły trzy osoby, a pięć innych zostało rannych.
Funkcjonariusze zatrzymali 40-letniego mieszkańca Utrechtu we wtorek po południu. Jego rola w ataku jest w tej chwili badana.
Zarzuty, jakie postawił wczoraj prezesowi TSUE przedstawiciel Zbigniewa Ziobry, nie mają pokrycia w faktach. Podczas rozprawy przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości prok. Tomasz Szafrański wnioskował o wyłączenie jego prezesa z orzekania w polskiej sprawie, zarzucając mu brak obiektywizmu i doradzanie przeciwnikom reform. Sprawdziliśmy wymienione w ustnym uzasadnieniu podstawy wniosku - żadna nie jest prawdziwa.
ZOBACZ:
Zmyślone argumenty przeciw prezesowi TSUE [ANALIZA] >>>>
Ziobro sobie, rząd sobie [BLOG SKOREGO] >>>>
Minister Ziobro to w zasadzie jest w rzdzie, czy poza rzdem?https://t.co/UpATQVzA3e
TomaszSkory20 marca 2019
Kasym-Żomart Tokajew, zaprzysiężony w środę na prezydenta Kazachstanu, zapowiedział, że zamierza kontynuować politykę dotychczasowego szefa państwa Nursułtana Nazarbajewa, który we wtorek nieoczekiwanie ogłosił swoją dymisję po 30 latach rządów.
Zaprzysiężenie odbyło się podczas wspólnego posiedzenia obu izb kazachskiego parlamentu. Tokajew ma pełnić urząd do końca obecnej kadencji prezydenckiej, wygasającej w kwietniu 2020 roku.
Na razie nie jest jasne, czy będzie startował w najbliższych wyborach prezydenckich. Nazarbajew, obwieszczając we wtorek o swojej rezygnacji, określił Tokajewa jako "człowieka, któremu można powierzyć rządzenie Kazachstanem".
Wydawnictwo wprowadzi zmiany w podręczniku do chemii, który zachwalał dopalacze. To efekt publikacji RMF FM. W książce "Ciekawi świata. Zakres podstawowy" autorstwa Joanny Meszko można przeczytać, że dopalacze to "substancje, które pozwalają wydajniej się uczyć". Takie sformułowanie skrytykował między innymi Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA.
Nie popieram "Piątki Kaczyńskiego" - powiedział Leszek Miller, gość Porannej rozmowy w RMF FM. "Lewicowość oznacza, że pomagamy przede wszystkim najbiedniejszym" - wyjaśniał były premier. "Ja rozróżniam politykę rozdawnictwa od polityki socjalnej. Polityka rozdawnictwa polega na tym, że pieniądze budżetowe przekazujemy wszystkim po równo, niezależnie od tego czy ktoś jest milionerem, czy ktoś jest biednym. Lewicowa polityka socjalna polega na tym, że przekazujemy pieniądze najbiedniejszym, tym którzy ich najbardziej potrzebują" - mówił.
"To był lot służbowy. Ja nic złego nie zrobiłam" - tak podróż rządowym gulfstreamem z Warszawy do Rzeszowa komentuje posłanka PiS Krystyna Wróblewska. Po ostatnim posiedzeniu Sejmu - razem z posłem Stanisławem Piotrowiczem - wróciła rządową maszyną do swojego okręgu wyborczego. Samolotem do domu wracał marszałek Marek Kuchciński.
Trybunał ONZ w Hadze zwiększył wymiar kary dla byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia - z 40 lat więzienia na dożywocie. Sędziowie ocenili, że poprzedni wyrok był zbyt łagodny ze względu na ciężar zbrodni.
Delegaci uczestniczący w zgromadzeniu politycznym Europejskiej Partii Ludowej zdecydowali w Brukseli o zawieszeniu Fideszu premiera Węgier Viktora Orbana w prawach członka EPL - poinformował szef tego ugrupowania Joseph Daul. Orban stwierdził, że "Fidesz sam jednostronnie zawiesił korzystanie ze swych praw w EPL". Szef węgierskiego rządu nie będzie mógł wziąć udziału w czwartkowym, przedszczytowym spotkaniu EPL.
Włoscy karabinierzy zatrzymali 47-latka, który porwał szkolny autokar. W środku było 51 uczniów szkoły średniej w Crema na północy Włoch. Policji udało się uwolnić wszystkie dzieci. 12 z nich i dwoje dorosłych trafiło do szpitala z powodu podtrucia dymem.
Żeby się oczyścić, żeby to piętno, z którym do tej pory walczę, zrzucić, żeby zacząć normalne życie - tak Mariusz Milewski z Fundacji "Nie lękajcie się" mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, dlaczego zdecydował się ujawnić po latach, że był ofiarą księdza-pedofila. Miałem 9 lat, gdy zaczęło się to dziać. Trwało to ok. 9 lat - mówi gość Marcina Zaborskiego. Sam musiałem dojść do tego, że to nie jest moja wina, że to wina księdza. Nawet gdyby wtedy powiedział, to podejrzewam, że nikt by nie uwierzył - twierdzi Milewski.
Byłoby super, gdyby papież Franciszek wyciągnął konsekwencje wobec tych biskupów, którzy ukrywali (pedofilię w Kościele - przyp. red.) - mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Mariusz Milewski. Działacz fundacji "Nie lękajcie się" i ofiara księdza-pedofila podkreślał, że "jeżeli są biskupi, którzy faktycznie działali i pomagali ofiarom, to nie mają sobie nic do zarzucenia". Ale mamy przykład nawet i z archidiecezji warszawskiej kard. Nycza, który ma na sumieniu ofiary księdza (pedofila - red.). I myślę, że gdyby miał sumienie, do dymisji już dawno by się podał - stwierdził.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Całość rozmowy Marcina Zaborskiego z Mariuszem Milewskim przeczytasz >>>TUTAJ<<<
Wojciech Szczęsny będzie bronił polskiej bramki w pojedynku z Austrią w eliminacjach Euro 2020.
Tym spotkaniem biało-czerwoni rozpoczną w czwartek w Wiedniu walkę o udział w przyszłorocznych mistrzostwach Europy.
Selekcjoner kadry Jerzy Brzęczek przyznał na konferencji prasowej, że wybór między Szczęsnym i Łukaszem Fabiańskim był trudny, ale równocześnie poinformował, że "to jest wybór na pierwsze półrocze". "Jak już wcześniej mówiłem, jeżeli chodzi o obsadę bramki, zawsze będziemy patrzeć na okres 4-5 miesięcy" - wyjaśnił.
Innych szczegółów dotyczących składu pierwszej "jedenastki" w jutrzejszym starciu z Austriakami Brzęczek ujawnić nie chciał.
W jakim ustawieniu zagrają Polacy? Czy prezentują się lepiej niż jesienią, po przegranym w fatalnym stylu mundialu? Jakie są największe atuty Austriaków? PRZECZYTAJ! >>>>