W Dolnej Austrii zaczyna się szacowanie szkód wyrządzonych przez powódź. W Wiedniu wznowiono kursowanie metra. W Alpach nadal obowiązuje ostrzeżenie przed lawinami.

REKLAMA

Miliard euro dla powodzian. Austria zaczyna szacować straty

Jak poinformowała we wtorek wieczorem gubernator Dolnej Austrii Johanny Mikl-Leitner, sytuacja powodziowa w regionie zaczęła się poprawiać, ale nadal pozostaje trudna. Z kolei deputowany do lokalnego parlamentu Stephan Pernkopf podkreślił, że w wielu miejscach prowadzone są działania ratunkowe i porządkowe. "Cały czas trwa zabezpieczanie terenu, ratujemy ludzi, pompujemy wodę. Tam, gdzie to możliwe, wspólnie sprzątamy. Od środy będą wypłacane odszkodowania z funduszu klęsk żywiołowych" - poinformował Pernkopf.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer poinformował w środę, że jego rząd zwiększył Fundusz na wypadek Klęsk Żywiołowych i przeznaczył na usuwanie szkód i pomoc powodzianom miliard euro. Planowane są dalsze działania obejmujące pomoc finansową i rozszerzenie środków ochronnych.

Inne rodzaje wsparcia - poza finansowym

Oprócz wsparcia finansowego austriacki rząd wdraża też inne formy pomocy pokrzywdzonym przez żywioł:

  • odroczenia podatków,
  • ulgi w płatnościach,
  • odliczenie od podatku kosztów poniesionych w związku z powodzią dla osób prywatnych i firm,
  • nieoprocentowane kredyty.

Mimo poprawiających się warunków pogodowych, sytuacja nadal jest krytyczna

Do tej pory w Dolnej Austrii w walce z powodzią brało udział 33 600 ratowników, w tym 800 żołnierzy sił zbrojnych. W sumie ewakuowano około 2400 osób z 2000 nieruchomości. W 76 przypadkach konieczne było użycie śmigłowca. Nadal odcięte od świata pozostają 24 miejscowości. Obecnie większość działań skupia się w regionach Tullnerfeld i Pielachtal.

We wtorek wieczorem władze Dolnej Austrii jednocześnie zdecydowały o przyznaniu 75 mln euro pomocy nadzwyczajnej. Nie zawiedziemy ludzi - podkreśliła gubernator Dolnej Austrii w St. Pölten po posiedzeniu rządu krajowego. Władze będą wypłacać zapomogi w wysokości do 20 proc. uznanej całkowitej kwoty szkody. W trudnych przypadkach pomoc może wynieść do 50 proc. Według Mikl-Leitner.

Tymczasem władze Wiednia przywracają normalne funkcjonowanie miasta. Od środy ponownie kursują zawieszone wcześniej linie metra. Szczególnie trudna była sytuacja na placu budowy linii U2 przy Pilgramgasse. W niedzielę Dunaj przerwał wał przeciwpowodziowy obok placu budowy. Woda w tym miejscu sięgała dziesięciu metrów, ale została już wypompowana.

Lawina w Alpach

W związku z intensywnymi opadami śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek po południu w Huettschlag w Salzburgu zeszła lawina, która porwała sześć osób, z czego trzy zostały zasypane przez zwały śniegu. Jak podało pogotowie ratunkowe w Salzburgu – wszystkich udało się uratować, ale jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia.

Am Dienstagnachmittag ging in Httschlag in Salzburg in der Nhe eines Wanderweges eine Lawine ab. Laut ersten Informationen der Bergrettung wurden mehrere Personen verschttet. Ein Groeinsatz luft. https://t.co/9B4hwRkEV3 pic.twitter.com/gQtXbqc5mm

krone_atSeptember 17, 2024

Służby ratownictwa górskiego w Salzburgu apelują o ostrożność, zwracając uwagę, że silny wiatr wywiał część świeżego śniegu, który nie ma połączenia z gruntem, co dodatkowo zwiększa zagrożenie lawinowe.

RELACJĘ NA ŻYWO dotyczącą powodzi w południowej Polsce można śledzić TUTAJ.