Przepełnione szpitale w Szwecji zmuszają rodziny spodziewające się dzieci do wyjazdu do Finlandii. Dopiero tam kobiety mogą bezpiecznie urodzić - donosi thelocal.se.

REKLAMA

Tylko w grudniu, trzy rodziny z regionu Uppland, w chwili, gdy nadszedł czas porodu, musiały pojechać do Finlandii, ponieważ w pobliskim szpitalu uniwersyteckim w miejscowości Uppsala, brakowało miejsc na specjalistycznym oddziale położniczym.

To prawda, że Szwedki musiały rodzić w Åbo (Finlandia) z powodu niedoboru miejsc w Szwecji - powiedział Erik Norrman z oddziału dla noworodków w szpitalu uniwersyteckim w Uppsali. To my rozpoczęliśmy proces, w którym rodziny muszą wyjeżdżać do Finlandii, ale dopiero po tym, jak sprawdziliśmy dostępność miejsc w szwedzkich placówkach. Musieliśmy skierować rodziny za granicę, ponieważ żaden z uniwersyteckich szpitali w Szwecji nie mógł ich przyjąć - dodał Norrman.

Jego zdaniem, problem z brakiem wystarczającej liczby miejsc dla pacjentek na specjalistycznych oddziałach położniczych, gdzie na świat przychodzą wcześniaki, występuje w całym kraju.

Odnosząc się do dzieci, które zgodnie z oczekiwaniami lub podejrzeniami rodziców, po urodzeniu będą wymagały specjalnej opieki, Norrman powiedział, że szpitale w Szwecji mają ograniczoną liczbę miejsc dla takich pacjentów. Jeśli wszystkie są zajęte zmuszeni jesteśmy do szukania innego rozwiązania - prosimy o pomoc Finlandię - tłumaczył.

Jak podaje thelocal.se, szwedzka opieka okołoporodowa od kilku lat jest w centrum uwagi opinii publicznej ze względu na brak wystarczającej liczby szpitalnych łóżek dla kobiet spodziewających się dzieci.

W lipcu szerokim echem w mediach odbiła się sprawa nienarodzonego dziecka, które zmarło po tym, jak jego matka, w mocno zaawansowanej ciąży, nie została przyjęta do szpitala z powodu jego przepełnienia. Inny przypadek, z 2014 roku, mówi o mężczyźnie, który odebrał poród w taksówce, ponieważ położna nie zgodziła się przyjąć jego narzeczonej na oddział. Jako powód podała brak dostępnego łóżka we wszystkich szpitalach w Sztokholmie.

(łł)