Od 1 listopada aż do 15 czerwca 2025 wszystkie szlaki turystyczne powyżej schronisk w słowackiej części Tatr zostały zamknięte. Wszystko ze względu na bezpieczeństwo turystów i ochronę środowiska naturalnego.
W piątek zostały zamknięte wszystkie szlaki turystyczne powyżej schronisk w słowackich Tatrach. Ograniczenia dla ruchu turystycznego obowiązują aż do 15 czerwca 2025 roku.
Zakaz wędrowania po wysokogórskich szlakach na Słowacji jest wprowadzany co roku właśnie 1 listopada. Zgodnie z przepisami słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) w partiach szczytowych po południowej stronie Tatr mogą w tym okresie wędrować i wspinać się tylko członkowie organizacji alpinistycznych.
To oznacza, że zamknięte są również wszystkie turystyczne przejścia graniczne. Dlatego wędrujący po polskiej stronie gór nie mogą przechodzić na stronę słowacką. Oprócz popularnego szczytu Rysów, są to przejścia na: Kasprowym Wierchu - Suchej Przełęczy, na Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu i na Bobrowieckiej Przełęczy.
Według administracji słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) wyłączenie części szlaków turystycznych ma na celu wsparcie przyrody, która potrzebuje odpoczynku od turystów.
Łącznie w Tatrach Wysokich, Zachodnich i Bielskich zostaje zamkniętych 230 km oznaczonych szlaków turystycznych. Po stronie polskiej wszystkie szlaki turystyczne są otwarte przez cały rok.
Listę szlaków turystycznych podlegających sezonowemu zamknięciu można znaleźć na stronach TANAP.