Sztuczna inteligencja wpłynie na 40 proc. miejsc pracy na świecie. Niektóre rodzaje pracy zostaną przez nie zastąpione, inne uzupełnione. W gospodarkach rozwiniętych wpływ AI będzie najsilniejszy - uważa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristalina Georgiewa.
MFW opublikował analizę na temat wpływu rozwoju sztucznej inteligencji na rynek pracy. W przedmowie do raportu szefowa instytucji ostrzega, że nadchodzi "rewolucja technologiczna", która może jednocześnie wzmocnić światowy wzrost gospodarczy, jak i zastąpić miejsca pracy, zwiększając nierówności społeczne.
Prawie 40 proc. globalnego zatrudnienia podlega wpływowi AI. Technologia automatyzacji i informatyzacji już w przeszłości oddziaływała na rutynowe zadania, ale jedną z rzeczy, która wyróżnia AI jest jej zdolność do wpływania na miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. W rezultacie, gospodarki wysoko rozwinięte stoją w obliczu większego ryzyka ze strony AI. Liczba miejsc pracy zależnych od sztucznej inteligencji może sięgnąć nawet 60 proc. - czytamy w raporcie.
Większe zagrożenie ze strony AI dotyczy szczególnie krajów rozwiniętych, w tym Polski.
AI to impact 60% of advanced economy jobs, says #IMF's chief https://t.co/9cDoieLHwt via @FRANCE24 "Embrace it, it is coming. Artificial intelligence is a little scary, but it is also a tremendous opportunity for everyone." #AI
mindthrustJanuary 15, 2024
Zdaniem raportu połowa pracowników może skorzystać na AI, ze względu na wzrost wydajności. W przypadku reszty, technologia może ich ostatecznie pozbawić pracy, co pociągnie za sobą spadek pensji, a nawet zanik niektórych zawodów. Specjaliści z MFW apelują, by działać szybko i wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji, a jednocześnie skupić się na tym, by z tych możliwości skorzystali wszyscy.
MFW opublikował analizę w czasie, gdy w szwajcarskim Davos rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne. Problematyka AI będzie jednym z tematów obrad forum, które trwać będzie od 15 do 19 stycznia.
Analiza odnośnie AI, jaką przygotował MFW jest zbieżna z prognozami banku inwestycyjnego Goldman Sachs. W raporcie banku z marca 2023 roku oszacowano, że w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych około 300 milionów miejsc pracy może zostać przejętych przez komputery w wyniku automatyzacji - podaje BBC.