"Są sprawy, które nie mogą być i nie będą przedmiotem negocjacji. Jedną z takich spraw jest propozycja, aby Meksyk zapłacił za mur" - tak minister spraw zagranicznych Meksyku Luis Videgaray skomentował pojawiające się w wypowiedziach prezydenta USA Donalda Trumpa żądanie, by to Meksyk zapłacił za mur graniczny między oboma krajami. Dekret ws. budowy muru, który miałby zapobiegać nielegalnej imigracji do USA, Trump podpisał w środę.
Videgaray wypowiadał się na konferencji prasowej w Waszyngtonie, dokąd przybył, by przygotować zapowiadaną na 31 stycznia wizytę w USA prezydenta Meksyku Enrique Pena Nieto. Ten ostatni zrezygnował jednak z wizyty po tym, jak Donald Trump zamieścił na Twitterze wpis ze stwierdzeniem, że skoro Meksyk nie chce płacić za mur, to wizyta meksykańskiego prezydenta byłaby bezcelowa.
The U.S. has a 60 billion dollar trade deficit with Mexico. It has been a one-sided deal from the beginning of NAFTA with massive numbers...
realDonaldTrump26 stycznia 2017
of jobs and companies lost. If Mexico is unwilling to pay for the badly needed wall, then it would be better to cancel the upcoming meeting.
realDonaldTrump26 stycznia 2017
W czwartek wieczorem rzecznik Białego Domu Sean Spicer dał natomiast do zrozumienia, że Trump rozważa możliwość wprowadzenia 20-procentowego cła na towary meksykańskie importowane do USA - w ten sposób Waszyngton miałby odzyskać koszty budowy muru. Wypowiedź odbiła się szerokim echem w Meksyku i jeszcze bardziej pogorszyła relacje między obu krajami. Meksyk jest jednym z czołowych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych.
Komentując słowa Spicera, Videgaray zauważył, że podniesienie ceł odbiłoby się przede wszystkim na amerykańskich konsumentach, którzy płaciliby więcej za cały szereg towarów: "poczynając od awokado, poprzez artykuły gospodarstwa domowego, a kończąc na telewizorach".
Później szef personelu Białego Domu Reince Priebus starał się nieco załagodzić sytuację mówiąc, że podwyżka ceł jest tylko jedną z wielu opcji.
Koszt budowy muru na granicy USA i Meksyku szacowany jest na 12-15 mld dolarów.
(e)