Poniedziałek przyniósł tragiczne wieści z Holandii. Napastnik otworzył ogień do ludzi w tramwaju w Utrechcie. Zginęły 3 osoby. Jedną z informacji dnia był też brak zaproszenia dla Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tego dnia przekazano także, że nie będzie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem. Co jeszcze się zdarzyło? Oto nasze podsumowanie dnia!

REKLAMA

Krwawa strzelanina w tramwaju w holenderskim Utrechcie. "Podłoże terrorystyczne" czy "powody rodzinne"?

Tragiczne wydarzenia rozegrały się w holenderskim Utrechcie: przed godziną 11:00 na placu 24 Października, położonym w dzielnicy mieszkalnej w zachodniej części miasta, napastnik otworzył ogień w tramwaju. Zabił trzy osoby, a pięć kolejnych ranił.

Po ataku władze ogłosiły w prowincji Utrecht najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Szkoły zostały zamknięte, wzmocniono środki bezpieczeństwa w meczetach i komunikacji miejskiej, a także w całym kraju na lotniskach i w najważniejszych budynkach administracji publicznej. Władze miejskie Utrechtu zwróciły się do mieszkańców z apelem, by nie opuszczali domów.

Późnym popołudniem poinformowano, że policja aresztowała "głównego podejrzanego" ws. strzelaniny. To urodzony w Turcji 37-letni Gökmen Tanis.

Już wcześniej został zidentyfikowany przez holenderskie służby, policja opublikowała jego zdjęcie jako "powiązanego" z atakiem:

Motywy działania napastnika wciąż nie są jasne: jedna wersja mówi o "podłożu terrorystycznym", druga o "powodach rodzinnych".

Po aresztowaniu Gökmena Tanisa poziom alertu antyterrorystycznego w prowincji Utrecht obniżony został o jeden stopień: z piątego na czwarty.

PEŁNĄ RELACJĘ z WYDARZEŃ w HOLENDERSKIM UTRECHCIE ZNAJDZIESZ TUTAJ! >>>>


Władimir Putin nie dostał zaproszenia na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

Kancelaria Prezydenta nie zaprosiła Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wśród krajów zaproszonych, nie ma Rosji - powiedział RMF FM Błażej Spychalski, rzecznik Andrzeja Dudy. Według Błażeja Spychalskiego, na uroczystości do Polski mieli zostać zaproszeni być jedynie członkowie Unii Europejskiej, NATO i przedstawiciele krajów Partnerstwa Wschodniego. Bez Rosji. Klucz zaproszeń na obchody historycznej rocznicy nie był historyczny - tłumaczy. Zaproszenia mają charakter współczesny, a nie historyczny - dodaje.


Brexit: Nie będzie trzeciego głosowania w Izbie Gmin nad projektem porozumienia

Nie będzie trzeciego głosowania w Izbie Gmin nad projektem porozumienia w sprawie Brexitu. Taką decyzje podjął spiker niższej izby brytyjskiego paramentu, pełniący funkcję marszałka.


Cyklon w Mozambiku zebrał śmiertelne żniwo. "Nawet tysiąc ofiar śmiertelnych"

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Idai i powodzi w Mozambiku mogła wzrosnąć do około tysiąca - powiedział prezydent tego kraju Filipe Nyusi. Dodał, że na razie potwierdzono śmierć 84 osób.


Bronisław Komorowski: Powinniśmy być zainteresowani jakąś formą pojednania polsko-rosyjskiego

Takie zaproszenie, albo niezaproszenie musi być postrzegane jako większy fragment polityki - tak gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM Bronisław Komorowski, skomentował brak zaproszenia dla prezydenta Rosji na 80.rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Powinniśmy być zainteresowani jakąś formą pojednania polsko-rosyjskiego- podkreślił Bronisław Komorowski. Zawsze unikałem ewidentnego niezapraszania Rosji. (...) Istnieje wystarczający powód, żeby nie oczekiwać przyjazdu Władimira Putina- tłumaczył były prezydent.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Bronisław Komorowski: Powinniśmy być zainteresowani jakąś formą pojednania polsko-rosyjskiego

Błażej Spychalski: Prezydent podpisze nowelę ustawy o opłatach abonamentowych

Prezydent w tym tygodniu podpisze ustawę, która daruje telewizji i radiu publicznemu 1 mld 260 mln zł rekompensaty za nieopłacone abonamenty - zapowiedział jego rzecznik Błażej Spychalski, gość Porannej rozmowy w RMF FM. Chodzi o znowelizowaną przez Sejm ustawę o opłatach abonamentowych, która zakłada rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych. "Nie ma żadnego handlu" - tak Spychalski mówił o pojawiających się w mediach doniesieniach, że Andrzej Duda podpisze ustawę o telewizji publicznej, a w zamian Sejm przyjmie ustawę jego autorstwa o pomocy frankowiczom. Zdaniem rzecznika prezydenta, rekompensata jest potrzebna dla utrzymania oddziałów regionalnych telewizji i radia, które "bez tej rekompensaty nie będą w stanie funkcjonować". "Chodzi o utrzymanie mediów publicznych, chodzi o misyjność mediów publicznych" - oświadczył.

Szczecin: Tragiczny wypadek podczas remontu kościoła

Zmarł jeden z mężczyzn, którzy spadli z remontowanego dachu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie - informuje reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska.

Czesi zrezygnują z restrykcyjnych kontroli polskiego mięsa? Jest porozumienie

Ministrowie rolnictwa Polski i Czech na spotkaniu w Brukseli porozumieli się ws. kontroli polskiego mięsa prowadzonych w Czechach. Do 25 marca Warszawa ma powiadomić o działaniach podjętych po wykryciu salmonelli w partii mięsa; następnie Praga ma zrezygnować z restrykcyjnych kontroli.


Ponownej ekshumacji w Jedwabnem nie będzie

Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem. Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia postępowania w tej sprawie - dowiedział się dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.

Kierowca Brudzińskiego przekroczył prędkość o 48 km/h, dostał tylko pouczenie

Kierowca ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego został zatrzymany przez policję za przekroczenie prędkości o 48 kilometrów na godzinę. Nie został upomniany mandatem, a jedynie pouczeniem.