Poniedziałek przyniósł tragiczne wieści z Holandii. Napastnik otworzył ogień do ludzi w tramwaju w Utrechcie. Zginęły 3 osoby. Jedną z informacji dnia był też brak zaproszenia dla Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tego dnia przekazano także, że nie będzie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem. Co jeszcze się zdarzyło? Oto nasze podsumowanie dnia!
Tragiczne wydarzenia rozegrały się w holenderskim Utrechcie: przed godziną 11:00 na placu 24 Października, położonym w dzielnicy mieszkalnej w zachodniej części miasta, napastnik otworzył ogień w tramwaju. Zabił trzy osoby, a pięć kolejnych ranił.
Po ataku władze ogłosiły w prowincji Utrecht najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Szkoły zostały zamknięte, wzmocniono środki bezpieczeństwa w meczetach i komunikacji miejskiej, a także w całym kraju na lotniskach i w najważniejszych budynkach administracji publicznej. Władze miejskie Utrechtu zwróciły się do mieszkańców z apelem, by nie opuszczali domów.
Późnym popołudniem poinformowano, że policja aresztowała "głównego podejrzanego" ws. strzelaniny. To urodzony w Turcji 37-letni Gökmen Tanis.
Już wcześniej został zidentyfikowany przez holenderskie służby, policja opublikowała jego zdjęcie jako "powiązanego" z atakiem:
Motywy działania napastnika wciąż nie są jasne: jedna wersja mówi o "podłożu terrorystycznym", druga o "powodach rodzinnych".
Po aresztowaniu Gökmena Tanisa poziom alertu antyterrorystycznego w prowincji Utrecht obniżony został o jeden stopień: z piątego na czwarty.
PEŁNĄ RELACJĘ z WYDARZEŃ w HOLENDERSKIM UTRECHCIE ZNAJDZIESZ TUTAJ! >>>>
Kancelaria Prezydenta nie zaprosiła Władimira Putina na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wśród krajów zaproszonych, nie ma Rosji - powiedział RMF FM Błażej Spychalski, rzecznik Andrzeja Dudy. Według Błażeja Spychalskiego, na uroczystości do Polski mieli zostać zaproszeni być jedynie członkowie Unii Europejskiej, NATO i przedstawiciele krajów Partnerstwa Wschodniego. Bez Rosji. Klucz zaproszeń na obchody historycznej rocznicy nie był historyczny - tłumaczy. Zaproszenia mają charakter współczesny, a nie historyczny - dodaje.
Nie będzie trzeciego głosowania w Izbie Gmin nad projektem porozumienia w sprawie Brexitu. Taką decyzje podjął spiker niższej izby brytyjskiego paramentu, pełniący funkcję marszałka.
Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Idai i powodzi w Mozambiku mogła wzrosnąć do około tysiąca - powiedział prezydent tego kraju Filipe Nyusi. Dodał, że na razie potwierdzono śmierć 84 osób.
Takie zaproszenie, albo niezaproszenie musi być postrzegane jako większy fragment polityki - tak gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM Bronisław Komorowski, skomentował brak zaproszenia dla prezydenta Rosji na 80.rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Powinniśmy być zainteresowani jakąś formą pojednania polsko-rosyjskiego- podkreślił Bronisław Komorowski. Zawsze unikałem ewidentnego niezapraszania Rosji. (...) Istnieje wystarczający powód, żeby nie oczekiwać przyjazdu Władimira Putina- tłumaczył były prezydent.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Prezydent w tym tygodniu podpisze ustawę, która daruje telewizji i radiu publicznemu 1 mld 260 mln zł rekompensaty za nieopłacone abonamenty - zapowiedział jego rzecznik Błażej Spychalski, gość Porannej rozmowy w RMF FM. Chodzi o znowelizowaną przez Sejm ustawę o opłatach abonamentowych, która zakłada rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych. "Nie ma żadnego handlu" - tak Spychalski mówił o pojawiających się w mediach doniesieniach, że Andrzej Duda podpisze ustawę o telewizji publicznej, a w zamian Sejm przyjmie ustawę jego autorstwa o pomocy frankowiczom. Zdaniem rzecznika prezydenta, rekompensata jest potrzebna dla utrzymania oddziałów regionalnych telewizji i radia, które "bez tej rekompensaty nie będą w stanie funkcjonować". "Chodzi o utrzymanie mediów publicznych, chodzi o misyjność mediów publicznych" - oświadczył.
Zmarł jeden z mężczyzn, którzy spadli z remontowanego dachu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie - informuje reporterka RMF FM Aneta Łuczkowska.
Ministrowie rolnictwa Polski i Czech na spotkaniu w Brukseli porozumieli się ws. kontroli polskiego mięsa prowadzonych w Czechach. Do 25 marca Warszawa ma powiadomić o działaniach podjętych po wykryciu salmonelli w partii mięsa; następnie Praga ma zrezygnować z restrykcyjnych kontroli.
Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem. Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia postępowania w tej sprawie - dowiedział się dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.
Kierowca ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego został zatrzymany przez policję za przekroczenie prędkości o 48 kilometrów na godzinę. Nie został upomniany mandatem, a jedynie pouczeniem.