Należący do organizacji ekologicznej Greenpeace statek "Arctic Sunrise" przybył do Murmańska. Statek został zatrzymany 19 września na Morzu Barentsa przez straż przybrzeżną Rosji. Działaczom grożą konsekwencje za akcję na platformie wiertniczej Gazpromu.

REKLAMA

Ekolodzy będą sądzeni niezależnie od obywatelstwa; wszczęto przeciwko nim śledztwo pod zarzutem piractwa - podał Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Za to przestępstwo grozi w Rosji 15 lat więzienia.

"Arctic Sunrise" był eskortowany przez rosyjskie służby do portu w Murmańsku od czwartku, kiedy to na Morzu Barentsa straż przybrzeżna Federacji Rosyjskiej przypuściła na jednostkę szturm z powietrza w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża FR.

Działacze z załogi "Arctic Sunrise" od kilku dni prowadzili na tym akwenie protest przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. W środę dwóch ekologów, Szwajcar i Fin, wspięło się na należącą do koncernu Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja i przywiązało się do niej linami. Obaj zostali zatrzymani. Próbując udaremnić środową akcję, rosyjscy strażnicy graniczni oddali w kierunku statku kilkanaście strzałów ostrzegawczych.

Ekologom postawiono zarzuty terroryzmu i prowadzenia nielegalnej działalności naukowo-badawczej. Działacze Greenpeace'u odpierają te zarzuty i twierdzą, że zatrzymano ich na wodach międzynarodowych.

Statek "Arctic Sunrise" pływa pod banderą holenderską.

W sumie zatrzymano 27 ekologów z 18 krajów; wśród nich jest obywatel Polski Tomasz Dziemiańczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.