Otrzymane dane wskazują, że sonda Hayabusa 2 zdołała na krótko wylądować na powierzchni asteroidy Ryugu - poinformowała w piątek rano japońska agencja kosmiczna Jaxa. Sonda prowadzi dokładne badania tej asteroidy.

REKLAMA


Musimy jeszcze przeanalizować dane, które stale otrzymujemy, zanim potwierdzimy, że rzeczywiście do tego doszło, ale sądzimy, że to jest sukces - oświadczył rzecznik agencji.

Asteroida Ryugu znajduje się obecnie w odległości ok. 340 mln km od Ziemi co powoduje, że sygnały wysyłane przez sondę docierają do ośrodka kontroli misji ze sporym opóźnieniem.

Poinformowano, że manewr lądowania na powierzchni asteroidy rozpoczął się w czwartek o godz. 5.15 czasu polskiego. Po ok. godzinie sonda dotknęła powierzchni.

Zgodnie z programem kontakt z Ryugu trwał zaledwie kilka sekund, podczas których powinny zostać pobrane próbki z jej powierzchni.



Sonda Hayabusa 2 wystartowała 3 grudnia 2014 r. i przebyła dotychczas 3,2 mld km a jej misja jest daleka od zakończenia. Sonda potrzebowała 3 lat i 10 miesięcy aby dotrzeć do asteroidy.

W czerwcu 2018 r. weszła na orbitę w odległości ok. 20 km od Ryugu, asteroidy pochodzącej z okresu formowana się Układu Słonecznego.

W październiku ub. r. sonda wysłała na asteroidę małego francusko-niemieckiego robota o nazwie Mascot, który przez 17 godzin analizował skład chemiczny powierzchni tego ciała niebieskiego.

Badania asteroid mogą dostarczyć bezcenne informacje na temat procesu powstawania Układu Słonecznego, a nawet rzucić nowe światło na temat powstania życia na Ziemi.