Na Saharze w północno-zachodniej Algierii spadł śnieg. To jedno z niewielu zjawisk tego typu na przestrzeni ostatnich 43 lat. Temperatura spadła przy tym poniżej zera.

REKLAMA

Fifth time in 42 years! Sahara desert covered with snow An interesting natural phenomenon was encountered in the Sahara Desert. It snowed in the desert, which reached a temperature of 58 degrees in summer. With the snowfall in 1979, 2016, 2018 and 2021, this rare natural.. 1/2 pic.twitter.com/u5BThStE06

GreenPlanetMag1January 20, 2022

Śnieg pojawił się w ostatnich dniach m.in. w Mekalis oraz Ain Sefra w Algierii. To miejsca, gdzie w lecie temperatura przekracza nawet 40 st. C.

Kryształki lodu utworzyły wzory na piaskach pustyni. Z widoku białego puchu najbardziej ucieszyły się dzieci. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań i zdjęć uwieczniających to wyjątkowe zjawisko.

One of the amazing 'Snowfall in the Sahara Desert' pictures available on the BBC news website today! pic.twitter.com/jXzF1gVwLT

Chorister9January 19, 2022



Podczas opadów śniegu temperatura spadła do -2 st. C. Rzeczniczka Met Office, serwisu meteorologicznego Wielkiej Brytanii w rozmowie z dziennikiem "The Independent" stwierdziła, że to "zjawisko niezwykle, ale nie niespotykane".

Snow has fallen in the Sahara Desert in northwestern Algeria for the 5th time in 42 years pic.twitter.com/R82mg6G07H

TheAfrican_HubJanuary 19, 2022

BBC pisze, że opady śniegu występowały na Saharze w latach 1979, 2016, 2017, 2018 , a także 2021.

Rola kryzysu

Trudno bezpośrednio ocenić, czy tegoroczne opady śniegu na Saharze mają związek ze zmianami klimatu.

Roman Vilfand, szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. Hydrometeorologii i Monitoringu Środowiska powiedział kontrolowanej przez państwo rosyjskiej agencji prasowej TASS, że kryzys klimatyczny może jednak odgrywać dużą rolę w pojawianiu się białego puchu na tej pustyni.

Takie sytuacje, w tym opady śniegu na Saharze, długi okres zimna w Ameryce Północnej, bardzo ciepła pogoda w europejskiej części Rosji i utrzymujące się deszcze, które wywołały powodzie w krajach Europy Zachodniej, zdarzają się coraz częściej - wyjaśnił.

Wysoka powtarzalność tych ekstremalnych zjawisk pogodowych wynika z globalnego ocieplenia. To nie tylko moje stanowisko, ale opinia podzielana przez członków Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu - dodał.

Sahara jest największą gorącą pustynią na Ziemi. Ma ponad 9 mln km2. Oprócz Algierii znajduje się także na terytoriach Maroka, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu oraz Sudanu.