Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 wystąpiło rano na rosyjskim Półwyspie Kamczackim. Choć wstrząs był mocno odczuwalny na powierzchni, to nie ma informacji o poważniejszych szkodach.

REKLAMA

Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5, jak podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC), znajdowało się ok. 28 km na południowy-zachód od zamieszkanego przez prawie 180 tys. osób Pietropawłowska-Kamczackiego.

Hipocentrum, czyli ognisko trzęsienia pod powierzchnią ziemi, położone było na głębokości 92 km. Według amerykańskiej Narodowej Służby Geologicznej (USGS), do trzęsienia ziemi doszło na głębokości 105,6 km.

Zdaniem naukowców z Kamczatki, trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,9.

#Earthquake 27 km SW of #Petropavlovsk-Kamchatskiy (Russian Federation) 19 min ago (local time 15:06:57). Updated map - Colored dots represent local shaking & damage level reported by eyewitnesses. Share your experience:https://t.co/LBaVNedgF9https://t.co/F4lzaPhZXD pic.twitter.com/2nsUHfHyOl

LastQuakeApril 3, 2023

Do bazy agencji EMSC trafiło ponad 170 raportów dotyczących intensywności wstrząsów. Wynika z nich, że trzęsienie było mocno odczuwalne na powierzchni ziemi.

W samym Pietropawłowsku-Kamczackim, jak relacjonuje rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti, "zatrzęsły się ściany i okna, a niektórzy mieszkańcy wybiegli z budynków". Kilka dzielnic miasta zostało pozbawionych prądu. Przywrócono je po 23 minutach.

: , . 6,9 . 64 -. , . pic.twitter.com/MWC20m4p8x

Ars7513April 3, 2023

Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, cytowane przez agencję Reutera, że "grupy ratowników i strażaków przeprowadzają inspekcję budynków". Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie ma ani ofiar, ani poważniejszych szkód.

Po trzęsieniu ziemi nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.

... . 6.04 . ) pic.twitter.com/dOKiBvmqcw

laviniadurerApril 3, 2023

Aktywny sejsmicznie region

Ze względu na obecność Rowu Kurylsko-Kamczackiego, na Półwyspie Kamczackim dość często występują silne trzęsienia ziemi i następujące po nich tsunami.

Do najsilniejszego doszło 4 listopada 1952 roku - jego magnituda wyniosła 9,0. Powstałe wówczas tsunami miało wysokość 18 metrów. Życie straciło 2336 osób. To jedno z największych trzęsień ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na całym świecie.

Na Półwyspie Kamczackim znajduje się ponadto ok. 160 wulkanów, z których 29 nadal jest aktywnych.