Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę wschodnią Turcję, niespełna 200 km od granicy z Syrią. Niestety, pojawiły się informacje o zniszczeniach i rannych.

REKLAMA

Jak przekazała amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS), do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,0 doszło przed godz. 10:00 czasu polskiego (godz. 11:00 czasu lokalnego).

Epicentrum znajdowało się 18 km na zachód od miejscowości Doganyol w prowincji Malatya na wschodzie kraju, z kolei hipocentrum, czyli ognisko trzęsienia pod powierzchnią ziemi, było położone na głębokości 10 km.

Wstrząs był mocno odczuwalny na powierzchni ziemi - do bazy Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) wpłynęło ponad 550 raportów dot. intensywności wstrząsów, przy czym niektóre wskazywały na poważne zniszczenia.

Portal tureckiego dziennika "Hurriyet" poinformował, że "częściowemu" zawaleniu uległy trzy budynki. Liczba mniej uszkodzonych budynków na razie nie jest znana. Wiadomo, że rannych zostało co najmniej 5 osób; nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

Po trzęsieniu ziemi odnotowano już kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych, z których zdecydowana większość nie była odczuwalna przez ludzi.

Turcja - aktywny sejsmicznie kraj

Turcja leży w aktywnym sejsmicznie regionie, stąd częste w tym kraju trzęsienia ziemi. Co gorsza - duża część z nich jest destrukcyjna ze względu na fatalną jakość budynków.

W całym XX wieku, wskutek wstrząsów w położonej na terenach aktywnych sejsmicznie Turcji, zginęło ponad 100 tys. osób, a ponad 420 tys. domów uległo zniszczeniu.

6 lutego 2023 roku, w wyniku dwóch potężnych trzęsień ziemi o magnitudzie odpowiednio 7,8 i 7,7, do których doszło w środkowo-południowej części kraju, życie straciło ok. 60 tys. osób, przy czym ponad 50 tys. w Turcji, a ok. 8 tys. - w Syrii. Rannych zostało łącznie ponad 120 tys. osób.

Naukowcy z amerykańskiego ośrodka badawczego Multidisciplinary Center for Earthquake Engineering Research wyliczyli, że na terenie obecnej Turcji odnotowano w historii blisko sto trzęsień ziemi o magnitudzie większej niż lub równej 7,0. Od początku IV wieku doszło tam do czternastu trzęsień ziemi, w których liczba ofiar śmiertelnych przekraczała 10 tys.