Amerykański rząd może wrócić do pracy. Jest porozumienie w sprawie dalszego finansowania działalności rządu federalnego. Pracownicy rządowi nie pójdą więc na przymusowe urlopy.
Senat USA zatwierdził prowizorium budżetowe, które ma zapewnić finansowanie działalności rządu federalnego do 8 lutego. Za przyjęciem prowizorium głosowało 81 senatorów, przeciwko - 18. Kilka godzin wcześniej w Senacie zawarto międzypartyjne porozumienie w tej sprawie.
Finansowania działalności rządu zostanie odblokowane gdy prowizorium zatwierdzi Izba Reprezentantów i podpisze prezydent Donald Trump. Projekt ustawy, który przyjął Senat, obok prowizorium budżetowego, zawiera także przedłużenie o sześć lat programu ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci.
Trump z zadowoleniem przyjął porozumienie w Senacie. Demokraci poszli po rozum do głowy - napisał prezydent w oświadczeniu, które odczytała jego rzeczniczka Sarah Sanders.
Poprzednie zawieszenie działalności rządu USA miało miejsce w 2013 r.; trwało 16 dni.
Trzeba podkreślić, że to tylko porozumienie czasowe. Pieniądze na funkcjonowanie rządu będą na niecałe trzy tygodnie - konkretnie do 8 lutego. Później, jak podkreśla nasz korespondent, znów być może będziemy świadkami budżetowych targów.
Republikanie i Demokraci mają swoje oczekiwania. Przeciwnicy polityczni Trumpa uzależniali swą zgodę na uchwalenie nowego prowizorium budżetowego od uwzględnienia w nim środków na ochronę młodych imigrantów - tzw. marzycieli, którzy przyjechali do USA z rodzicami jako dzieci. Republikanie domagali się natomiast głosowania za odblokowaniem rządu jako warunku dalszych negocjacji w kwestiach imigracyjnych. Sporna sprawa to też potrzeba zapewnienia pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem.
Przypomnijmy, że zawieszenie (shutdown) działalności rządu federalnego USA nastąpiło o północy z piątku na sobotę. To rezultat nieuchwalenia przez Senat wspomnianego prowizorium budżetowego, które umożliwiało finansowanie rządu i instytucji federalnych przez kolejny miesiąc.
Fiasko nastąpiło mimo intensywnych zakulisowych negocjacji między Republikanami i Demokratami, które trwały do ostatniej chwili i mimo interwencji prezydenta Donalda Trumpa.
(m)