"Jestem za wsparciem Ukrainy, ale najpierw musimy pomóc Ameryce. Gdyby Polskę zalewały miliony nielegalnych imigrantów, zrozumiałby Pan republikanów. Najpierw zajmiemy się tym, a nie Ukrainą" - powiedział na platformie X republikański senator Marco Rubio w odpowiedzi na wpis Donalda Tuska. Premier Polski skrytykował działania republikanów w Kongresie.

REKLAMA

W czwartek rano Donald Tusk w swoim wpisie na platformie X skrytykował działania republikanów.

"Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się" - napisał premier, odnosząc się do środowego głosowania w Senacie, gdzie głosami głównie republikanów odrzucony został projekt ustawy łączącej pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu z restrykcjami imigracyjnymi.

W odpowiedzi amerykańscy politycy zwrócili uwagę na obecną, kryzysową sytuację na granicy z Meksykiem.

"Moje przesłanie dla Polski brzmi: Jeśli zostaliby ofiarą inwazji ośmiu milionów nielegalnych imigrantów, zrozumielibyśmy, że woleliby zająć się tym, zanim zajmą się Ukrainą" - powiedział Marco Rubio, wiceprzewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu i były kandydat na prezydenta.

"Szanowny Panie Premierze, czy możemy zacząć wysyłać wam 300 tys. nielegalnych migrantów co miesiąc?" - dodał Rubio.

Dear Prime Minister can we start sending you the 300000 migrants who illegally enter America every month? It would really help us deal with the invasion of our country and go a long way to helping pass the aid bill you want us to approve. https://t.co/liiDmoX6QW

marcorubioFebruary 8, 2024

Nadal jest szansa na wsparcie Ukrainy

Kwestia pomocy Ukrainie nie została jeszcze całkowicie skreślona w Senacie. W czwartek planowane jest głosowanie nad otwarciem debaty na temat osobnego, opiewającego na 95 mld dolarów pakietu środków dla partnerów USA.

Jeszcze w środę wydawało się, że uzyska on wsparcie wymaganej liczby 60 senatorów, jednak obecnie jego losy nie są pewne. Rubio zadeklarował, że zagłosuje przeciwko dalszym pracom nad projektem, jeśli nie będzie w niej poprawki zaostrzającej prawo imigracyjne - chyba że prezydent Biden podpisze rozporządzenie wykonawcze odwracające wszystkie zmiany w polityce na południowej granicy.

"Popieram pomoc Ukrainie, ale musimy najpierw pomóc Ameryce. Ameryka nie przyda się Polsce i innym sojusznikom, jeśli jako kraj będziemy musieli przeznaczać coraz więcej zasobów na osiem milionów ludzi, którzy są tu nielegalnie" - powiedział senator.

How can anyone vote to help stop the invasion of another country until they first do something REAL to stop the invasion of America?

marcorubioFebruary 8, 2024

Pytany o ocenę szans pakietu dla Ukrainy, stwierdził, że jeśli nie dojdzie do zabezpieczenia granicy, "dojdzie do bitwy" w Kongresie. Dodał jednak, że są szanse na przyjęcie ustawy.

Zdaniem Rubio działania republikanów są uzasadnione

Według Rubio reformy imigracyjne w pierwotnym projekcie republikanów zostały odrzucone, bo nie naprawiłyby one problemów Ameryki.

Jeszcze w grudniu 2023 roku republikanie w Senacie opowiedzieli się przeciwko "czystej" ustawie ze środkami dla Ukrainy i Izraela, domagając się zaostrzenia polityki migracyjnej. Kiedy już jednak ogłoszono negocjowany przez obydwie partie projekt restrykcji - pozwalający prezydentowi na "zamknięcie granicy" z Meksykiem i znacznie zaostrzający procedurę azylową - republikanie sprzeciwili się temu rozwiązaniu, głównie z uwagi na intensywną presję ze strony byłego prezydenta Trumpa.

Część polityków partii, w tym lider republikanów w Senacie Mitch McConnell, sugerowała, że Trump nie chciał przegłosowania ustawy, ponieważ kryzys na granicy jest dla niego korzystny w kampanii wyborczej.