Rozmowa prezydentów USA i Ukrainy Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego dotyczyła między innymi przystąpienia Ukrainy do NATO i ewentualnej inwazji Rosji. Prezydenci rozmawiali przez około 1,5 godziny - poinformował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

REKLAMA

Jermak powiedział w telewizji 1+1, że Biden na początku poinformował Zełenskiego o swojej wtorkowej rozmowie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Szefowie państw mówili też na inne tematy - dodał Jermak. Według niego Biden powiedział Zełenskiemu, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do NATO powinna zależeć od woli ukraińskiego narodu.

Szef biura prezydenta stwierdził, że rozmowa odbyła się w "bardzo otwartej i bezpośredniej atmosferze".

Możliwości rozwiązania kryzysu w Donbasie

"Zakończyłem 1,5-godzinną rozmowę z prezydentem USA. Prezydent poinformował mnie o treści negocjacji z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem. Również rozmawialiśmy o możliwych formatach rozwiązania konfliktu w Donbasie i mówiliśmy o przebiegu wewnętrznych reform na Ukrainie" - napisał Zełenski na Twitterze.

Finished a 1.5-hour conversation with @POTUS. The President of the United States informed me of the content of his negotiations with Putin. We also discussed possible formats for resolving the conflict in Donbas and touched upon the course of internal reforms in Ukraine. pic.twitter.com/boKzAdiyeU

ZelenskyyUaDecember 9, 2021

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biura prezydenta napisano, że głównymi tematami rozmowy była sytuacja bezpieczeństwa wokół Ukrainy i "perspektywy zaktywizowania pokojowego uregulowania".

Rozmawiano też o sposobach wsparcia Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa, finansów i polityki w przeciwdziałaniu agresji hybrydowej.

Zełenski podkreślił, że ukraińska strona rozpatruje gazociąg Nord Stream 2 jedynie przez "pryzmat gwarancji energetycznych i bezpieczeństwa". Kontynuacja projektu pozbawia Ukrainę istotnego czynnika powstrzymującego rosyjską agresję - czytamy w komunikacie. Jak dodano, strony omówiły konkretne kroki, mające wzmocnić energetyczną odporność Ukrainy.

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przekazał też, że USA podjęły decyzję w sprawie tego, że będą aktywnym uczestnikiem procesu pokojowego w Donbasie. Jak będzie to wyglądać, będzie zależeć od wielu czynników - wskazał. Biden miał też powiedzieć, że wszelkie decyzje dotyczące Ukrainy nie mogą być podejmowane bez Ukrainy.

Według Jermaka "USA udzielą wszelkiego koniecznego wsparcia, by Ukraina miała możliwość stawić opór (Rosji)" - pisze Interfax-Ukraina.

Najbliższy współpracownik prezydenta Ukrainy poinformował, że w przyszłym tygodniu Zełenski spotka się w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

W najbliższych planach nie ma kolejnych rozmów z Rosją

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała natomiast, że administracja USA nie ogłosi w najbliższych dniach nowych rozmów między Stanami Zjednoczonymi i Rosją z udziałem państw NATO. Ogłoszenie takich rozmów zapowiedział w środę prezydent Joe Biden.

Prezydent ma dziś rozmowy z państwami B9 (Bukareszteńskiej Dziewiątki - przyp. red.). W tej grupie znajdują się sojusznicy z NATO. I oczywiście jesteśmy w kontakcie każdego dnia z naszymi sojusznikami z NATO - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że podczas wtorkowej wideokonferencji prezydenci Biden i Władimir Putin zobowiązali się do dalszych amerykańsko-rosyjskich rozmów w zespołach na niższym szczeblu, ale podkreśliła, że nie przewiduje się obecnie innych formatów i mechanizmów rozmów.

Głównym tematem rozmowy Bidena z Putinem była napięta sytuacja wokół Ukrainy spowodowana koncentracją wojsk rosyjskich przy granicach tego kraju.