Rosyjski okręt na Morzu Bałtyckim miał ostrzelać amunicją sygnałową niemiecki helikopter wykonujący misję rozpoznawczą. Według niemieckich mediów zdawkową informację w tej sprawie przekazać miała w Brukseli Annalena Baerbock, szefowa dyplomacji RFN. Baerbock miała też powiedzieć kilka słów, które wywołały spore zamieszanie medialne. Teraz wypowiedź dyplomatki próbuje prostować kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

REKLAMA

Niemiecka agencja dpa powiadomiła o incydencie na Morzu Bałtyckim. Rosyjski okręt miał wystrzelić amunicję sygnałową w kierunku śmigłowca Bundeswehry. Taką amunicję stosuje się jedynie w sytuacjach kryzysowych.

Baerbock miała wspomnieć o wydarzeniu na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli. Nie wiadomo, kiedy doszło do incydentu, ale media niemieckie donoszą, że miało to miejsce w okresie rosnących napięć między Zachodem i Rosją.

Jak donosi agencja Reutera, rzecznik ministerstwa obrony Niemiec nie potwierdził informacji o ostrzale.

O czym Baerbock mówiła w Brukseli

Wiadomo, że szefowa niemieckiej dyplomacji, w trakcie swojego spotkania z innymi ministrami w Brukseli, położyła szczególny nacisk na bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim. Treść oświadczenia Annaleny Baerbock opublikował na platformie X niemiecki resort:

"Putin atakuje nasz porządek pokojowy za pomocą taktyk hybrydowych. Nasze społeczeństwa mają zostać zdestabilizowane — czy to poprzez zakłócone kanały GPS, internetowych trolli, czy narracje, które przeciwstawiają emerytury i zasiłki na dzieci naszemu wsparciu dla Ukrainy. Krajowe, zewnętrzne i socjalne zabezpieczenia są ze sobą powiązane. Ochrona pokoju oznacza inwestowanie we wszystkie trzy obszary — dla ochrony naszego pokoju, wolności i stabilności demokratycznej. Wzmocnienie bezpieczeństwa oznacza również silniejszą współpracę na Morzu Bałtyckim. Rosja nasila tam swoje ataki hybrydowe. NATO będzie dalej wzmacniać monitorowanie i ochronę krytycznej infrastruktury".

Niemiecka minister zwróciła też w Brukseli uwagę na rosyjskie jednostki, które pomagają w omijaniu sankcji przez Moskwę.

Rzecz w tym, że do mediów przedostał się także inny fragment. Annalena Baerbock miała w Brukseli przekazać, że Niemcy są gotowi poprzeć wszystkie działania, które służyć będą osiągnięciu pokoju w Ukrainie. Przez niektóre serwisy i gazety, to stwierdzenie zostało zinterpretowane jako sugestia, że Niemcy są gotowe na wysłanie sił stabilizujących w ramach międzynarodowej misji na Ukrainę. Taką interpretację zaproponował m.in. brytyjski "The Telegraph" i powielały ją także inne zachodnie media.

Z niewypowiedzianych przez Baerbock słów tłumaczyć się musi kanclerz Niemiec. Olaf Scholz kategorycznie odrzucił możliwość rozmieszczenia niemieckich wojsk w Ukrainie, także w przypadku zawieszenia broni z Rosją. W Bundestagu kanclerz rzucił krótko "obecnie nie ma takiej możliwości". Dodał, że w tej materii między nim a Baerbock i ministrem obrony Borisem Pistoriusem, panuje pełna zgodność.