Leoś Polak 21 grudnia kończy rok. Niestety ostatnie miesiące naznaczone były cierpieniem chłopca i strachem jego rodziców o każdy dzień. Leoś choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jego życia nie uratują pieniądze, potrzebuje szpiku. Trwają poszukiwania niespokrewnionego dawcy. Bliźniakiem genetycznym może okazać się każdy z nas.

REKLAMA

Leoś Polak urodził się 21 grudnia 2021 roku, był energicznym i pełnym życia maluchem. Rodzice zaniepokoili się w lipcu tego roku. Z dnia na dzień chłopiec stał się niespokojny, płaczliwy, dużo spał i był coraz słabszy. Na nóżkach niemowlaka pojawiły się wybroczyny.

Rodzice zgłosili się z chłopcem do lekarza. Badania wykazały tak niski poziom hemoglobiny, że został skierowany w trybie pilnym na dalsze badania do szpitala. Niestety diagnoza była druzgocąca. Leoś ma ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Lekarze starali się ustabilizować stan dziecka. Kilkukrotnie przetaczano mu krew i podawano sterydy. Konieczne było podanie chemii. Leoś otrzymał trzy dawki chemii, każdą z nich zniósł bardzo źle. W trakcie drugiej chemii, komórki rakowe zmutowały się i dostały do szpiku kostnego. Komórki u Leosia mutują bardzo szybko.

Pomóż Leosiowi wygrać życie

Leoś, aby żyć, musi mieć przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Poszukiwanie dawcy może trwać wiele miesięcy, ale Leoś nie ma czasu, walczy o życie w szpitalu w Meinz w Niemczech. Musi zaleźć bliźniaka genetycznego jak najszybciej.

Bliźniak genetyczny to osoba, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze własne. Zgodność, która pozwala na wykonanie przeszczepienia, wynosi 9-10 cech tkankowych, w wyjątkowych sytuacjach - 8. Im wyższa jest zgodność, tym większe szanse na powodzenie przeszczepienia.

Choroba Leosia zmieniła życie całej rodziny. Na jego powrót do zdrowia czekają rodzice Marysia i Grzegorz oraz 8-letnia siostra Zosia.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi.

Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Możliwość bycia dawcą szpiku wykluczają choroby nowotworowe, przebyty zawał serca, udar i zakrzepica. Dawcą nie może zostać też osoba chorująca na kamicę nerkową nawrotową, reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczycę.

Jak pomóc Leosiowi?

Bazę dawców szpiku prowadzi międzynarodowa Fundacja DKMS. To organizacja non-profit, która zajmuje się walką z nowotworami krwi i chorobami układu krwiotwórczego.

Misją fundacji jest znalezienie dawcy szpiku dla pacjentów potrzebujących komórek macierzystych szpiku na całym świecie.

W bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych można dokonać wypełniając formularz na stronie Fundacji DKMS.

Po wypełnieniu formularza otrzymamy darmowy pakiet rejestracyjny, który zawiera pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej i formularz w wersji papierowej. Pobrany wymaz i formularz należy odesłać na adres fundacji.

O poszczególnych etapach procesu rejestracji potencjalny dawca jest informowany przez SMS-y i e-maila.

Pomóż Leosiowi i zarejestruj się w >>>FUNDACJI DKMS<<<

Leosia można wspomóc również przez rejestrację na >>>NIEMIECKIEJ STRONIE FUNDACJI DKMS<<<

Nie możesz zostać dawcą? Udostępnij!

Jeśli nie możesz zostać dawcą szpiku dla Leosia, lub jesteś już zarejestrowany, pomóż chłopcu, udostępniając jego profile w mediach społecznościowych.

Grupa na Facebooku wspierająca Leosia.

Leosia można zaobserwować również na TikToku.

Im więcej osób zobaczy apel rodziny chłopca, tym większe szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego.

Trzy dni przed wigilią Bożego Narodzenia Leoś skończy rok. Prawdopodobnie nie spędzi ich z rodziną przy choince, a w szpitalnym łóżku.

Daj szansę Leosiowi i jego rodzinie na to, żeby kolejne urodziny i święta spędzili razem, zdrowi. Zgłoś się do Fundacji DKMS i sprawdź, czy jesteś bliźniakiem genetycznym chłopca.