Maltańska eurodeputowana Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Jej wybór nie jest niespodzianką - donosi nasza korespondentka w Brukseli.

REKLAMA

Roberta Metsola jest przedstawicielką Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PO i PSL.

Roberta Metsola z EPL nowa przewodniczca PE. Wygraa wybory w pierwszej turze (458 gosw). Ma podwjn przyczn do witowania, bo obchodzi dzi urodziny. @RMF24pl

Sz_Borginon18 stycznia 2022


Roberta Metsola otrzymała 458 głosów, przy wymaganej większości 309 głosów. O stanowisko szefa PE ubiegały się też: Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica).

We wtorek po godzinie 9 pojawiła się informacja, że europoseł Kosma Złotowski (PiS) postanowił zrezygnować z ubiegania się o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Kosma Zotowski wycofa swoja kandydtur. Chyba zrozumia, e bdzie wielka klapa. Na placu boju pozostay trzy kobiety ! https://t.co/PAS0eAJOV8

Sz_Borginon18 stycznia 2022

Kim jest Roberta Metsola?

Roberta Metsola jest cenioną w PE eurodeputowaną, zwłaszcza za pracę w komisji LIBE ds. wolności obywatelskich. Zajmuje tam wpływową rolę koordynatora z ramienia EPL-u. Jednak lewicowym eurodeputowanym nie podoba się jej antyaborcyjne stanowisko.

Za poparcie Metsoli socjaldemokraci (S&D) i liberałowie (Odnówmy Europę) otrzymali od EPL-u dodatkowe stanowiska wiceprzewodniczących PE i szefów komisji oraz zapewnienie, że PE będzie zajmować się "dynamicznie" między innymi kwestią praw kobiet i praworządnością.

Donald Tusk: Wybór Roberty Metsoli na przewodniczącą PE to wspaniała wiadomość


"Wybór Roberty Metsoli (...) oddanej Europejki, na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego to wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy ciężką pracą i determinacją osiągają swoje marzenia. I dla tych, którzy wierzą w Europę. Ja wierzę w Europę i wierzę w Ciebie, Roberto" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

"Wynik pokazuje, że nasza kandydatka była przekonująca. Roberta Metsola przedstawiła właściwe inicjatywy, aby uczynić Europę bardziej demokratyczną i wzmocnić Parlament Europejski. Jest najmłodszą przewodniczącą instytucji UE w historii i pochodzi z najmniejszego kraju UE. A po 20 latach kobieta zostaje ponownie wybrana na przewodniczącego" - powiedział z kolei szef grupy EPL Manfred Weber.

Na stanowisku szefa PE Metsola zastąpi włoskiego socjalistę Davida Sassolego, który zmarł w styczniu w wieku 65 lat. Zgodnie z umową miedzy największymi grupami politycznymi w europarlamencie, w drugiej części kadencji stanowisko szefa PE miało przypaść EPL.

Maltanka będzie trzecią kobietą na tym stanowisku. W historii PE sprawowały je wcześniej dwie Francuzki, Simone Veil i Nicole Fontaine.

Wspólny tekst porozumienia

Wieczorem w poniedziałek trzy proeuropejskie grupy polityczne: EPL, S&D oraz Odnówmy Europę, które postanowiły poprzeć Robertę Metsolę, uzgodniły wstępny, wspólny tekst porozumienia. Trzy frakcje gwarantują w nim stabilność w UE, konieczną w dobie pandemii i rosnących tendencji populistycznych. Pierwszy punkt porozumienia dotyczy "wartości". W dokumencie mowa jest o zapewnieniu ochrony praw podstawowych i walce o praworządność.

Polska i Węgry nie są wymienione z nazwy, ale mówi się o coraz większym pogwałceniu praworządności "w niektórych krajach UE".

Eurodeputowani tej proeuropejskiej większości zapewniają, że podejmą działania przeciwko wszelkim rodzajom dyskryminacji, w szczególności przeciwko dyskryminacji osób LGBTIQ+. Frakcje uzgodniły także, że wszystkie mechanizmy praworządnościowe muszą być uruchamiane bezzwłocznie (mechanizm warunkowości, procedura art.7).

W kwestii praw kobiet uzgodniono, że przewodnicząca Roberta Metsola będzie szanować stanowisko większości PE. We wspólnym dokumencie zapisano, że PE będzie dążyć do zapewnienia kobietom praw reprodukcyjnych (a więc prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji).