"Przyspieszenie negocjacji" z Unią Europejską w sprawie sporu o polskie mięso zalecił rządowi prezydent Władimir Putin. Jak podały rosyjskie agencje, Putin stwierdził, że trzeba odpolitycznić tę sprawę i rozwiązać problem profesjonalnie.
Należy szukać rozwiązania. Trzeba to robić, trzeba odpolitycznić te sprawy i rozwiązać problem profesjonalnie, życzliwie, w sposób partnerski, uwzględniając interesy naszych partnerów i naszych rolników - powiedział Putin na spotkaniu z rządem.
Komisja Europejska z zadowoleniem powitała deklarację prezydenta Rosji Władimira Putina o zamiarze przyspieszenia dialogu z UE w sprawie embarga na polskie mięso, o ile przyczyni się to do szybkiego rozwiązania problemu - powiedział rzecznik KE Philip Tod.
Chcemy rozmów na poziomie technicznym tak szybko, jak jest to możliwe - dodał rzecznik na konferencji prasowej w Brukseli. Zastrzegł, że żadna data nie została jeszcze ustalona, ale KE traktuje sprawę jako priorytetową.
Rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew powiedział, że już 20 dni czeka na odpowiedź Polski i UE na pismo w sprawie rozwiązania problemu z polskim mięsem.
Złożyliśmy polskiej stronie i Komisji Europejskiej odpowiednią propozycję w sprawie kontroli weterynaryjnej, aby uchylić czasowe ograniczenia i podkreślić, że nie mamy pretensji do polskich rolników, producentów co do dostaw żywych zwierząt na ubój. Jeszcze 2 maja byliśmy gotowi wysłać inspekcję, jak to jest przyjęte na całym świecie, jednak niestety do dzisiaj nie dostaliśmy odpowiedzi ani z polskiej strony, ani od Komisji Europejskiej. Oczekujemy jej i gotowi jesteśmy przystąpić do pracy w każdym momencie - podkreślił Gordiejew.
Jak poinformowała dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa Małgorzata Książyk, polskie ministerstwo rolnictwa nie otrzymało od strony rosyjskiej żadnego pisma dotyczącego handlu mięsem. Książyk zaznaczyła, że rozmowy w sprawie wznowienie eksportu polskiej żywności do Rosji prowadzi w imieniu Polski Komisja Europejska.
Rosja wprowadziła embargo na żywność z Polski jesienią 2005 roku. Moskwa zarzuciła wówczas polskiej stronie fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Rosja nie zniosła zakazu.
W odpowiedzi w listopadzie ubiegłego roku Polska zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. W konsekwencji prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga wzięła na siebie Komisja Europejska.