Pozostałości olbrzymiej willi z czasów rzymskich znaleziono w mieście Scarborough na północy Anglii. Odkrycia dokonano na miejscu budowy osiedla mieszkaniowego. To najważniejsze tego typu znalezisko na Wyspach od ponad dziesięciu lat.

REKLAMA

Unique Roman building found at housing development in Englandhttps://t.co/EgauV5hvLS

BBCNews14 kwietnia 2021

Odkrycie to pogłębia wiedzę uczonych o rodzaju architektury, jaką zostawiali po sobie Rzymianie, opuszczając Wyspy Brytyjskie w V wieku naszej ery. W tym przypadku mamy do czynienia zaledwie z fundamentami budynku, ale jest on olbrzymi, wielkości dwóch kortów tenisowych, z zarysami okrągłych baszt. To gratka dla archeologów.

Rare Roman remains may have been found in a housing development in Scarborough.Archaeologists think it could be the first of its kind ever seen in Britain, or even in the whole of the ancient Empire. pic.twitter.com/dFDkM7Zc4M

5_News14 kwietnia 2021

Drugim aspektem tej sprawy - już nie naukowym - są oczywiście problemy, z jakimi teraz borykają się deweloperzy, którzy chcieli na tym miejscu wybudować osiedle mieszkaniowe. Będą to mogli zrobić, ale dopiero po dogłębnym zbadaniu znaleziska, jego archiwizacji i wyczerpującym opisie. Po namowach uczonych zgodzili się zmodyfikować plany osiedla tak, by pozostałości willi mogły zostać zabezpieczone i odpowiednio wyeksponowane.

Skarbnica przeszłości

Po panowaniu Rzymian obecne tereny Wysp Brytyjskich nawiedziły inwazje Anglosasów i Wikingów. Następnie przyszedł podbój kontynentalnych Normanów. Dopiero potem wyłoniły się czysto angielskie dynastie.

Brytyjczycy doskonale zdają sobie sprawę z tego bogactwa. Między innymi dlatego tak bardzo prężni na Wyspach są tzw. detektoryści - marzący o fortunie entuzjaści historii, którzy z przyrządami do wykrywania metalu buszują po tamtejszych polach i równinach. Często znajdują prawdziwe skarby - na przykład złotą biżuterię sprzed wieków, broń i fragmenty zbroi czy nawet całe dzbany wypełnione monetami.

Co z tym fantem zrobić?

Brytyjskie prawo precyzyjnie określa definicję skarbu - jeśli to, co ludzie znajdują w ziemi, nim jest, mają obowiązek zgłoszenia znaleziska odpowiednim władzom. Wówczas prawo pierwokupu otrzymują muzea, a znalazca musi podzielić się otrzymaną sumą z właścicielem ziemi, na której prowadził poszukiwania.

W grę wchodzą tu olbrzymie sumy, ponieważ wydobywane z ziemi przedmioty są często prawdziwymi dziełami sztuki. Szczególnie Anglosasi rozkochani byli w złotej biżuterii. Wikingowie pozostawili po sobie głównie ślady osad, miecze i fragmenty łodzi.

Skarby na ekranie

Godnym uwagi jest serial telewizji BBC pod tytułem "Detectorists". Jego bohaterami jest para przyjaciół, których łączy to niezwykłe hobby. Ta pasja uruchamia w nich naturalny odruch dzielenia się ze sobą filozofią życia. Zazwyczaj bowiem niewiele się dzieje podczas poszukiwania skarbów elektroniczną różdżką, podobnie jak podczas łowienia ryb. A czas oczekiwania na "branie" trzeba przecież czymś zapełnić.

Ten serial to piękna opowieść o przyjaźni, szacunku dla historii, przywiązaniu do ziemi i zwyklej ludzkiej przyzwoitości. Prawdziwy skarb z archiwum BBC.