Ukraiński parlament pomimo trwającej wojny z Rosją głosuje dziesiątki ustaw dostosowujących Ukrainę do unijnego prawa. Wysiłek jest ogromny i pokazuje go 150-stronicowy raport Komisji Europejskiej prześwietlający dostosowanie Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Ten poufny raport zdobyła dziennikarka RMF FM.
Komisja Europejska będzie rekomendować krajom UE rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy we wspólnocie - o czym dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon jako pierwsza informowała wczoraj. Ukraina ma jednak jeszcze wiele do zrobienia, między innymi w dziedzinie rolnictwa i bezpieczeństwa żywności.
"Jeśli chodzi o zdolność Ukrainy do podjęcia zobowiązań wynikających z członkostwa w UE, kraj kontynuował prace nad dostosowaniem do acquis (przypis. unijnego prawa) w wielu obszarach" - czytamy w raporcie KE oceniającym m.in. możliwości przyjęcia przez Ukrainę obowiązków członka UE. Ta ocena możliwości obejmuje 31 rozdziałów dotyczących np. energii, transportu, polityki zatrudnienia czy ochrony konsumentów.
Z poufnego raportu KE w spr. przygotowa UA do czonkostwa w UE : UA nie dostosowaa si do adnych unijnych norm w spr. organizmw modyfikowanych genetycznie (GMO) w zakresie rejstracji, kontrolii i czy zasad regulujcych dziaalno inynierii genetycznej. https://t.co/Duoe8wF3UP
Sz_BorginonNovember 7, 2023
"Pomimo inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r. i brutalnej, agresywnej wojny - Ukraina w dalszym ciągu czyni postępy w reformach" - stwierdzono w raporcie KE.
"Ze względu na skutki trwającej inwazji Rosji na pełną skalę, a także istniejące wcześniej strukturalne wyzwania gospodarcze, gospodarka ukraińska znajduje się pomiędzy wczesnym etapem a pewnym poziomem przygotowania do ustanowienia funkcjonującej gospodarki rynkowej" - ocenia Komisja Europejska. Jak dodano, Ukraina znajduje się "na wczesnym etapie przygotowań pod względem zdolności do sprostania presji konkurencyjnej i siłom rynkowym w UE".
Raport wspomina o napięciach między Polską a Ukrainą w kwestii eksportu zboża.
Z punktu widzenia Polski jednym z interesujących rozdziałów w negocjacjach w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii będzie rolnictwo i bezpieczeństwo żywności.
Komisja Europejska dosyć krytycznie ocenia dostosowanie Ukrainy w dziedzinie rolnictwa. "Ukraina pozostaje na wczesnym etapie przygotowań w obszarze rolnictwa" - czytamy w raporcie.
W kwestiach weterynaryjnych i fitosanitarnych poziom przygotowań określono jako "umiarkowany". Ukraina dostosowała się tylko do 1/3 unijnych aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności.
"Z 242 unijnych aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności Ukraina zakończyła proces dostosowywania do 81 unijnych aktów prawnych, natomiast trwają prace nad kolejnymi 75" - czytamy w dokumencie.
Z raportu KE wynika, że w kwestii Organizmów Modyfikowanych Genetycznie Ukraina nie dostosowała się jeszcze do żadnych unijnych rozwiązań prawnych dotyczących GMO.
"Nie przyjęto jeszcze ram prawnych regulujących działalność w zakresie inżynierii genetycznej, rejestracji GMO oraz systemu rządowej kontroli GMO i kar w oparciu o dziewięć aktów prawnych UE ustanawiających ramy prawne" - wykazano w raporcie Komisji.