Co najmniej 144 osoby zginęły, a 732 zostało ranne - to najnowszy bilans ofiar trzęsienia ziemi w Azji Południowo-Wschodniej - poinformowała państwowa telewizja w Mjanmie. W piątek Mjanmę nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7, a niespełna kwadrans później doszło do wstrząsu wtórnego o magnitudzie 6,8. Wstrząsy były odczuwalne w innych krajach regionu, m.in. w Tajlandii, Bangladeszu i Indiach. Wiele budynków zawaliło się, pod gruzami są ludzie. Uszkodzony został m.in. budynek ambasady RP w Bangkoku. Najnowsze doniesienia z Azji znajdziecie w naszej relacji. Podajemy informacje na bieżąco.
- Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7 doszło o godz. 7:20 czasu polskiego (godz. 12:50 czasu lokalnego) w środkowej Mjanmie, ok. 16 km na północny-zachód od miasta Sikong. Hipocentrum, czyli ognisko trzęsienia pod powierzchnią ziemi, położone było na głębokości 10 km. 12 minut później, mniej więcej w tym samym miejscu, doszło do wstrząsu wtórnego o magnitudzie 6,8. Jego hipocentrum również było położone na głębokości 10 km.
- Trzęsienie ziemi było odczuwalne nie tylko w Mjanmie, ale też innych krajach regionu, m.in. w Tajlandii, Bangladeszu czy Indiach. W Bangkoku, stolicy Tajlandii, zawalił się co najmniej jeden wieżowiec.
- Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do co najmniej 144 - podała państwowa telewizja MRTV. Ponad 730 osób jest rannych.
W Tajlandii zawali si budynek siedziby Tajskiej Rady Kontroli Wydatkw Publicznych (SAO). Po 10 godzinach poszukiwa odnaleziono ciaa piciu zmarych i uratowano dziewiciu rannych. Pod gruzami wci s uwizione osoby - siedem wykazuje oznaki ycia, w trzech przypadkach brak... pic.twitter.com/jKhrTlCEIa
remizacomplMarch 28, 2025
Państwowa Straż Pożarna monitoruje sytuację po trzęsieniu ziemi w Mjanmie (dawnej Birmie) i pozostaje w gotowości do udzielenia pomocy – poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.
"Do chwili obecnej nie wpłynęła żadna oficjalna prośba o udzielenie międzynarodowej pomocy ratowniczej" - dodał.
PSP dysponuje specjalistyczną grupą poszukiwawczo-ratowniczą USAR Poland przygotowaną do prowadzenia działań w rejonach dotkniętych trzęsieniami ziemi poza granicami kraju.
Przywódca junty Min Aung Hlaing ostrzegł, że ofiar śmiertelnych prawdopodobnie będzie więcej. Zaapelował do wszystkich krajów o udzielenie pomocy i przesyłanie darowizn. Dodał, że otworzył szlaki dla pomocy międzynarodowej i przyjął oferty pomocy od Indii i Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) można spodziewać się tysięcy ofiar śmiertelnych i poważnych strat gospodarczych.
Jak poinformowała państwowa telewizja w Mjanmie w wyniki trzęsienia ziemi jakie nawiedziło Azję Południowo-Wschodnią zginęły co najmniej 144 osoby a 732 zostały ranne.
Rządząca w Mjanmie junta ogłosiła w piątek stan wyjątkowy w sześciu stanach, w tym w stolicy kraju Naypyidaw oraz w drugim co do wielkości mieście w kraju Mandalay, po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7 – podały lokalne media państwowe, na które powołuje się Reuters.
Czerwony Krzyż poinformował, że w wyniku trzęsienia ziemi w kilku rejonach nastąpiła przerwa w dostawie prądu i internetu, co utrudnia prowadzenie akcji ratunkowej. Organizacja podała, że zapewnia pierwszą pomoc i wysłała zespół ratowniczy do Mandalay.
Po tym, gdy leżące w Azji państwa Mjanma, Tajlandia czy Indie nawiedziło piątkowe trzęsienie ziemi, w internecie pojawiło się nagranie z lotniska w miejscowości Mandalaj w Mjanmie. Widać na nim, jak przestraszeni ludzie chronią się na płycie lotniska.
The scene at Mandalay Airport during the 7.7 magnitude earthquake that struck the Sagaing Region in northwestern Myanmar today. Damage has also been reported in Naypyidaw, the administrative capital of the ruling military junta. pic.twitter.com/4Y856aASIe
Myanmar_Now_EngMarch 28, 2025
"Sytuacja w Tajlandii uspokaja się i ludzie mogą wracać do domów" - powiedziała w piątek premierka Paetongtarn Shinawatra, po trzęsieniu ziemi. które nawiedziło Azję Południowo - Wschodnią. Co najmnie j 4 osoby zginęły a dziesiątki zaginęły w stolicy kraju, Bangkoku, po tym jak zawalił się 30-pietrowy budynek w budowie.
W oświadczeniu szefowej rządu, cytowanym przez CNN, czytamy, że jedynymi budynkami, których stabilność budzi obawy, to te w trakcie budowy. Premierka poinformowała, że po pierwszym trzęsieniu ziemi odczuwalnych było ok. 12 wstrząsów wtórnych.
Jak podkreśliła, nie ma ryzyka wystąpienia tsunami, ponieważ trzęsienie było wystarczająco daleko od brzegu, w głębi lądu.
Choć epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w środkowej Mjanmie, to bardzo silne wstrząsy były odczuwalne m.in. w Tajlandii. W stolicy tego kraju, Bangkoku, drgania spowodowały, że z basenów znajdujących się na dachach wieżowców wylewała się woda.
Resort edukacji Tajlandii zarządził zamknięcie wszystkich szkół w kraju i nakazał uczniom powrót do domów. Władze zaapelowały do mieszkańców wieżowców o "natychmiastową ewakuację" i nieprzebywanie w nich. Wicepremier tego kraju oznajmił, że trwają kontrole zarówno budynków mieszkalnych, jak i szpitali, które pomogą ustalić, czy nie doszło do uszkodzeń konstrukcyjnych.
Trzy osoby zginęły, a 90 uznano za zaginione po zawaleniu się 30-piętrowego budynku w Bangkoku - przekazał wicepremier Tajlandii Phumtham Wechayachai.
Wicepremier Tajlandii Phumtham Wechayachai powiedział, że takiego trzęsienia ziemi w Bangkoku nie było od 100 lat. Poinformował, że w stolicy w dwóch dzielnicach Chatuchak i Bang Khun Thian doszło do zawalenia się budynków.
Rządząca Mjanmą junta ogłosiła stan wyjątkowy w sześciu regionach. Media państwowe podały, że prowadzona jest tam akcja poszukiwawczo-ratownicza.
Ewa Maruszak z Biura Podróży ITAKA przekazała, że aktualnie biuro nie ma klientów w Bangkoku. Także Marzena Buczkowska-German z Wakacje.pl poinformowała, że firma nie ma klientów w Bangkoku ani w okolicznych regionach i prowincjach.
Portal CNN-News18 podał, że w Mjanmie i Tajlandii życie straciły co najmniej 63 osoby, ponad 250 zostało rannych, a 210 jest zaginionych.
Pod gruzami wieżowca w Bangkoku, stolicy Tajlandii, znajduje się 81 osób. Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza - przekazał wicepremier Tajlandii Phumtham Wechachai.
Agencja AFP przekazała, że w wyniku trzęsienia ziemi w Mjanmie zginęło co najmniej 13 osób. Według państwowych mediów birmańska junta ogłosiła stan wyjątkowy w stolicy Naypyidaw oraz drugim co wielkości mieście Mandalay.
Wstępne raporty wskazują na znaczące szkody w środkowej części Mjanmy - przekazał urzędnik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, cytowany przez agencję Reutera.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych, że służby ratownicze Tajlandii i Birmy potwierdziły, iż w trzęsieniu ziemi nie ucierpieli Polacy.
Podróżni Rainbow Tours są w bezpiecznej części Tajlandii, z dala od epicentrum trzęsienia ziemi. W tej chwili nic nie wskazuje, aby te wydarzenia miały wpływ na komfort ich wypoczynku - przekazała PAP rzeczniczka prasowa biura podróży Rainbow Tours Katarzyna Pasikowska.
Mjanma: W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać zawalony 90-letni most na rzece Irawadi, w okolicy miasta Sagaing, oddalonego od epicentrum o ok. 16 km.
Unverified pic coming from Mae Sot Thailand, a bridge might be under construction collapsed, it was shared on @LastQuake#earthquake #Myanmar #Thailand #earthquakes #MyanmarFactCheck pic.twitter.com/TFB1KFKqmX
ImAkashpremMarch 28, 2025
Władze Tajlandii podały, że co najmniej dwie osoby zginęły, a 50 zostało rannych w wyniku zawalenia się będącego w budowie wieżowca w Bangkoku. Wcześniej służby ratownicze informowały, że pod gruzami 30-piętrowego budynku trwają poszukiwania 43 pracowników. Obecnie ma się tam znajdować tylko jedna osoba.
Breaking: Video shows the moment a skyscraper under construction collapsed due to earthquake in Bangkok. pic.twitter.com/OIdxc4epKf
PMBreakingNewsMarch 28, 2025
Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ma jeszcze informacji, czy w trzęsieniu ziemi, które w piątek nawiedziło Azję Południowo-Wschodnią, ucierpieli Polacy. Pracownicy placówki usiłują skontaktować się ze służbami ratowniczymi, żeby ustalić, czy wśród poszkodowanych znajdują się turyści z Polski. "To sam początek akcji ratowniczej, mamy więc do czynienia z pewnym chaosem" - przekazał rzecznik MSZ Paweł Wroński.
Potężne trzęsienie ziemi, do którego doszło w piątek w Mjanmie, uszkodziło budynek polskiej ambasady w Bangkoku, stolicy Tajlandii - poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński. Placówka dyplomatyczna została ewakuowana.
Rządząca Mjanmą junta wojskowa wprowadziła na terenie kraju stan wyjątkowy.
Na terenie Bangkoku wprowadzono stan klęski żywiołowej - przekazały władze stolicy Tajlandii. Gubernator tego miasta koordynuje wszystkie działania poszukiwawczo-ratownicze.
Lokalne media podały, że w Mjanmie zginęło co najmniej 20 osób. Reuters z kolei przekazał, że życie straciły trzy osoby.
Lotniska w i okolicy Bangkoku funkcjonują normalnie - przekazał urząd ds. lotnictwa.
Gubernator Bangkoku Chadchart Sittipunt powiedział, że trzęsienie ziemi uszkodziło w mieście wiele wieżowców. Nie był w stanie jednak określić dokładnej liczby.
Wicepremier Tajlandii Anutin Charnvirakul zaprzeczył, by w Bangkoku wprowadzono stan wyjątkowy. Zaznaczył jednak, że sytuacja w stolicy kraju "pozostaje poważna".
Giełda Papierów Wartościowych w Tajlandii zawiesiła popołudniową działalność.
W Bangkoku, stolicy Tajlandii, wprowadzono stan wyjątkowy - podała agencja AFP, powołując się na premiera Tajlandii.
W Bangkoku, stolicy Tajlandii, zawalił się co najmniej jeden wieżowiec. Agencja AFP podała, powołując się na służby ratunkowe, że pod gruzami uwięzionych zostało co najmniej 43 pracowników.
NEW VIDEO: Skyscraper under construction collapses as massive earthquake hits Bangkok. No word on casualties pic.twitter.com/QhoLEEnd7b
BNONewsMarch 28, 2025
Trzęsienie ziemi było odczuwalne w innych krajach regionu, m.in. w Tajlandii, Bangladeszu czy Indiach.
W stolicy Bangkoku, stolicy Tajlandii, wstrząs doprowadził do kołysania się budynków. Z wielu z nich ewakuowano mieszkańców; ludzie w panice wybiegali z wieżowców i hoteli.
Trzęsienie ziemi było na tyle silne, że w jego trakcie woda wylewała się z basenów znajdujących się na dachach drapaczy chmur.
Earthquake in BKK M 7.7 Myanmar pic.twitter.com/Q9z4jgRvUV
alexeliassonMarch 28, 2025
To najsilniejsze tegoroczne trzęsienie ziemi na świecie. Dotychczasowe było zdecydowanie słabsze - miało magnitudę 7,1 i wystąpiło na początku stycznia w Tybecie.
Z raportów dot. intensywności wstrząsów, które wpadły m.in. do bazy Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC), wynika, że miejscami mogło dojść do poważnych, katastrofalnych wręcz szkód.
I was video call with my sis and earthquake happened in Mandalay, Myanmar. I am safe but my house in my hometown isnt. pic.twitter.com/9zzeOPoBjH
mhuu_96March 28, 2025
Na razie nie ma informacji o poszkodowanych. Istotny jest fakt, że do trzęsienia ziemi doszło w godzinach popołudniowych czasu lokalnego, dlatego wielu ludzi przebywało na zewnątrz. To daje nadzieję, że bilans ofiar będzie mniejszy, niż gdyby wstrząs wystąpił w nocy.
O godz. 7:20 czasu polskiego (godz. 12:50 czasu lokalnego) w środkowej Mjanmie, ok. 16 km na północny-zachód od miasta Sikong, doszło do potężnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7. 2 minut później, mniej więcej w tym samym miejscu, doszło do wstrząsu wtórnego o magnitudzie 6,8. Jego hipocentrum również było położone na głębokości 10 km.