"Rozpoczynamy długą i trudną wojnę. Wojnę wymusił na nas morderczy atak Hamasu" - napisał minionej nocy premier Izraela Benjamin Netanjahu na portalu X (dawniej Twitter). Rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu po południu przekazał, że kolejni bojownicy przedostali się do Izraela. W ośmiu miejscowościach trwają starcia. Izraelska armia ewakuuje miejscowości położone przy granicy ze Strefą Gazy. Hezbollah wystrzelił z Libanu pociski, które uderzyły w posterunek izraelskiej armii. Od soboty zginęło co najmniej 700 Izraelczyków i 413 Palestyńczyków. Wydarzenia na Bliskim Wschodzie śledzimy w relacji tekstowej na żywo.
Ta relacja nie jest już aktualizowana. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji w Izraelu i Palestynie znajdziecie na stronie głównej RMF24.pl.
"Ogłoszenie przez Stany Zjednoczone dodatkowej pomocy wojskowej dla Izraela jest rzeczywistym udziałem w agresji przeciwko naszemu narodowi. Te działania nie odstraszają naszego narodu ani nie zmniejszą oporu, który będzie kontynuowany w obronie naszego kraju" - głosi najnowszy komunikat Hamasu.
Wizz Air zawiesił loty do i z Tel Awiwu do odwołania. Pasażerom, których dotyczą zmiany, linia zapewnia możliwość modyfikacji rezerwacji lub zwrotu kosztów, a także zakwaterowanie - zaznaczył Wizz Air w komunikacie. Zalecono też, aby pasażerowie, którzy dokonali rezerwacji w biurach podróży lub agencjach internetowych, zwracali się bezpośrednio do nich.
"W dalszym ciągu uważnie monitorujemy sytuację i jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi władzami. Wizz Air przeprasza za wszelkie niedogodności i podkreśla, że bezpieczeństwo pasażerów, załogi i samolotów jest priorytetem" - podkreśliła linia lotnicza.
Co najmniej trzech Amerykanów zginęło w ataku Hamasu na Izrael - poinformowała stacja CNN.
W związku z bardzo napiętą sytuacją w Izraelu UEFA przełożyła wszystkie międzynarodowe mecze piłkarskie zaplanowane w tym kraju w najbliższych tygodniach - poinformowano. Dotyczy to m.in. spotkań eliminacji mistrzostw Europy seniorskich drużyn oraz do lat 21.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że dwóch obywateli Ukrainy zginęło w wyniku ataku Hamasu na Izrael.
Żadna z grup pielgrzymów, które znalazły się w tym czasie w Ziemi Świętej, pozostających w koordynacji z Radą KEP, nie zostanie pozostawiona bez opieki ze strony władz konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej - podkreślono w komunikacie Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Hamas ogłosił, że prezydent Iranu Ebrahim Raisi w rozmowie telefonicznej z przywódcą palestyńskiej organizacji Ismailem Hanije pochwalił niespodziewany atak Hamasu na Izrael - poinformował CNN. Według irańskiej agencji IRNA, Raisi omówił z Hanije sytuację na "okupowanych ziemiach".
Przedstawiciel Palestyny przy ONZ zawnioskował o nagłe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw należących do Ligi Państw Arabskich w Kairze, stolicy Egiptu.
Utworzenie niezależnej i zintegrowanej geograficznie Palestyny w granicach z 1967 roku, ze stolicą we wschodniej Jerozolimie, nie może być dłużej odkładane - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
"Trwały pokój na Bliskim Wschodzie jest możliwy jedynie poprzez ostateczne rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego" - zaznaczył turecki przywódca. Dodał, że Turcja jest gotowa dołożyć wszelkich starań, aby zakończyć konflikt izraelsko-palestyński i powstrzymać falę wzajemnych ataków.
W odpowiedzi na atak islamistycznego Hamasu na Izrael, federalne Ministerstwo Rozwoju zamierza dokonać przeglądu całego swojego zaangażowania na rzecz terytoriów palestyńskich - poinformowała w Berlinie minister rozwoju Svenja Schulze.
Przywódca Islamskiego Dżihadu powiedział, że izraelscy zakładnicy będą mogli wrócić do domów tylko wtedy, kiedy Izrael uwolni palestyńskich więźniów.
Żelazna Kopuła przechwytuje nad miastem Netivot pociski wystrzelone ze Strefy Gazy.
Footage shows interceptions over Netivot during the latest rocket barrage from the Gaza Strip. pic.twitter.com/HXAPAJuq7Z
manniefabianOctober 8, 2023
Atak izraelskiego lotnictwa na obiekty Hamasu w Strefie Gazy.
IDF says it struck a Hamas tunnel built underneath a high-rise tower in the northern Gaza Strip. pic.twitter.com/AelZ3pciKw
manniefabianOctober 8, 2023
Przyjaciel Polski, rzecznik współpracy pomiędzy naszym krajem a Izraelem, historyk, mający także obywatelstwo RP Alex Dancyger został uprowadzony przez terrorystów z Hamasu z kibucu na południu Izraela - powiedział wieczorem PAP Jarosław Papis-Rozenbaum z gminy wyznaniowej żydowskiej w Łodzi.
Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił, że Stany Zjednoczone wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.
Przywódca Islamskiego Dżihadu powiedział, że jego organizacja przetrzymuje w niewoli ponad 30 Izraelczyków.
W Hadze i Rotterdamie odbyły się propalestyńskie demonstracje, podczas których padały hasła popierające atak Hamasu na Izrael. Dzień wcześniej burmistrz miasta Ahmed Aboutaleb odmówił wywieszenia flagi Izraela na budynku ratusza. Podobnie uczynił burmistrz Hagi Jan van Zannen.
W wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy zginęło co najmniej 413 Palestyńczyków, w tym 78 dzieci i 41 kobiet. Prawie 2300 osób zostało rannych.
Miniona doba w Strefie Gazy była najbardziej śmiercionośną w ciągu ostatnich 15 lat - pisze agencja Reutera. W ciągu 24 godzin zginęło prawie 300 Palestyńczyków.
Co najmniej 22 członków jednej rodziny zginęło w nalocie izraelskiego wojska na miasto Chan Junus w Autonomii Palestyńskiej - poinformował portal stacji Al Dżazira.
Wśród zabitych jest siedmioro dzieci. Cywilne ekipy ratunkowe wciąż próbują uratować sześciu członków rodziny, którzy utknęli pod gruzami zniszczonego domu - donosi korespondent Al Dżaziry.
Palestyńczycy mieszkający wzdłuż bariery granicznej z Izraelem otrzymali na telefony wiadomość od izraelskiego wojska nakazującą im opuszczenie domów.
Działania Hamasu to zbrodnie wojenne - twierdzi ambasador Izraela przy ONZ.
Gilad Erdan w rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem Rady Bezpieczeństwa ONZ stanowczo stwierdził, że już czas, by wyeliminować infrastrukturę Hamasu.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że dodatkowe wsparcie dla Sił Obronnych Izraela "jest w drodze" - poinformował Biały Dom.
"Międzynarodowy Fundusz Walutowy monitoruje sytuację w Izraelu i Strefie Gazy; jesteśmy głęboko zasmuceni ofiarami śmiertelnymi" - przekazał rzecznik IMF, cytowany przez agencję Reutera.
Liczba ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków na skutek rozpoczętego w sobotę zmasowanego ataku Hamasu na Izrael przekroczyła 700 - poinformowała agencja Reutera, powołując się na izraelskie media.
CNN cytuje natomiast izraelskiego ministra ds. strategicznych Rona Dermera, który w wypowiedzi dla stacji powiedział, że "ofiar prawdopodobnie będzie więcej, setki więcej".
Towarzyski mecz piłkarek ręcznych z Niemkami i dwa spotkania europejskich pucharów w koszykówce mężczyzn to pierwsze imprezy sportowe odwołane w Izraelu z uwagi na sytuację społeczno-polityczną.
Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman poleciła policji, by z pełną stanowczością reagowała na wszelkie przypadki wyrażania radości z operacji Hamasu. Takie zdarzenia miały miejsce zwłaszcza w Londynie.
Izraelska stacja Channel 12 poinformowała, że w ataku Hamasu zginęło w Izraelu co najmniej 700 osób.
Lider izraelskiej opozycji Benny Gantz poinformował, że powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, iż jest gotowy dołączyć do rządu i pomóc w walce z Hamsem.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapewnił swojego izraelskiego odpowiednika Benjamina Netanjahu o "jednoznacznym" poparciu Izraela przez Wielką Brytanię.
Meksykańska minister spraw zagranicznych Alicia Barcena poinformowała, że wśród zakładników Hamasu jest meksykańska para.
Armia izraelska zidentyfikowała od soboty 29 miejsc wzdłuż płotu granicznego ze Strefą Gazy, w których bojownicy Hamasu wtargnęli w sobotę rano na terytorium Izraela. Większość z tych miejsc nie została jeszcze uszczelniona - poinformował serwis dziennika "Haarec".
Według źródeł gazety, bojownicy Hamasu przekroczyli płot na granicy ze Strefą Gazy niemal niezauważeni. W jednym miejscu zaobserwowano furgonetkę taranującą płot graniczny. Palestyńscy bojownicy szybko przejęli kontrolę nad kwaterą główną izraelskiej dywizji Gaza, a także nad przejściem granicznym w Erez i innymi bazami wojska izraelskiego.
Podczas ataku hamasowcom udało się schwytać cywilów i żołnierzy. Dopiero potem armia izraelska rozmieściła siły wzdłuż wyłomów w ogrodzeniu. W sumie zgłoszono 29 naruszeń płotu granicznego, z których większość nie została jeszcze uszczelniona. Dodatkowe siły zostały jednak rozmieszczone, by zapobiec dalszej infiltracji.
Światowy Program Żywnościowy, jedna z agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, wezwała do stworzenia korytarzy humanitarnych, którymi można by dostarczać żywność do Strefy Gazy.
Uderzenia izraelskiego lotnictwa na cele Hamasu w Strefie Gazy.
IDF publishes footage of its massive airstrikes against Hamas sites in the Beit Hanoun area in northern Gaza. pic.twitter.com/KWZFscjzwC
manniefabianOctober 8, 2023
Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan omówił konflikt pomiędzy Hamasem a Izraelem z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej poinformowało, że dwa samoloty wojskowe C-130 Hercules wystartowały z Polski i są już w drodze do Izraela. Ewakuowani Polacy mają wrócić do kraju w poniedziałek nad ranem.
Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja jest zdecydowana zwiększyć wysiłki dyplomatyczne, aby osiągnąć rozejm pomiędzy Hamasem a Izraelem.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu - podała stacja CNN.
Rzecznik francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych poinformował, że w wyniku ataku Hamasu na Izrael zginął jeden obywatel Francji.
Rzecznik izraelskiej armii powiedział, że lotnictwo Sił Obronnych Izraela uderzyło w 800 celów Hamasu na terenie Strefy Gazy. Poinformował, że zabito setki bojowników, a dziesiątki pojmano.
Starcia izraelskich służb bezpieczeństwa z terrorystami z Hamasu w południowym Izraelu.
Police publish footage of Border Police officers fighting Hamas terrorists in southern Israel and rescuing Israeli civilians under fire. pic.twitter.com/R3nWY6QcRM
manniefabianOctober 8, 2023
Doniesienia o strzelaninie w kibucu Karmia w pobliżu granicy z Gazą.
Zakładnicy Hamasu najpewniej są przetrzymywani pod ziemią - uważa Gerszon Baskin, który w 2011 roku negocjował uwolnienie Gilada Szalita, izraelskiego żołnierza więzionego przez hamasowców przez ponad pięć lat. Jego wypowiedź cytuje BBC. Rząd izraelski szacuje, że Hamas wziął w charakterze zakładników ok. 100 osób.
Według Baskina, Hamas trzyma zakładników pod ziemią, by znacząco utrudnić izraelskiemu wojsku ich zlokalizowanie. Nie mam wątpliwości, że głównym celem Izraela będzie znalezienie ich poprzez operacje militarne, a nie poprzez negocjacje - ocenił.
Według niego, po nalotach Izrael wyśle piechotę do Gazy w ramach "ogromnej operacji wojskowej". Jej celem - zdaniem Baskina - będzie zabicie liderów Hamasu i uwolnienie zakładników.
Wśród ponad 600 Izraelczyków zabitych przez terrorystów z Hamasów jest co najmniej 44 żołnierzy, 34 policjantów, pięciu agentów wywiadów, trzech strażaków i jeden ratownik medyczny.
Dziesiątki izraelskich myśliwców atakują cele w mieście Bajt Hanun i okolicach - poinformował serwis internetowy izraelskiego dziennika "Haarec" w oparciu o wiadomości uzyskane od wojska.
"Izraelskie wojsko atakuje cele na obszarach w okolicach bariery (oddzielającej Strefę Gazy od terytorium Izraela - przyp. red.) w pobliżu Bajt Hanun, które są wykorzystywane przez Hamas do przeprowadzania ataków na państwo Izrael" - pisze "Haarec".
"Siły Obronne Izraela będą kontynuować działania przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas" - przekazała w oświadczneiu izraelska armia w oświadczeniu.
Podczas specjalnego wystąpienia kanclerz Olaf Scholz zadeklarował swoje wsparcie dla Izraela, potępiając przypadki demonstrowania poparcia dla terroru Hamasu na terenie Niemiec. Świętowanie na naszych ulicach tych okropnych czynów jest nie do zaakceptowania - stwierdził Scholz, deklarując solidarność Niemiec z Izraelem.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że atak na Izrael jest "atakiem terrorystycznym dokonanym przez terrorystyczną organizację", oraz że USA nie mają dowodów na to, że za atakiem stoi Iran, "chociaż wiadomo o trwałych powiązaniach pomiędzy Hamasem a Iranem".
Przez około pół godziny izraelska policja ścigała samochód, który - jak podejrzewano - został porwany przez terrorystów z Hamasu. Po zatrzymaniu pojazdu i zastrzeleniu uciekającego kierowcy okazało się, że był to obywatel Izraela - informuje portal Ynet.
Nie wiemy, dlaczego on jechał tak szybko i czemu nie reagował na wezwania policjantów - powiedział funkcjonariusz policji, cytowany przez Ynet.
Około godziny 12:00 czasu lokalnego policja zatrzymała pojazd; kierowca wysiadł z niego i pobiegł w stronę pobliskiego pola. Obecni na miejscu policjanci ruszyli w pościg za uciekającym mężczyzną, po czym zabili go.
W prowadzonym później wstępnym dochodzeniu odkryto, że samochód nie został porwany przez palestyńskich bojowników, a kierujący nim obywatel Izraela najwyraźniej próbował uciec z terenów otaczających Strefę Gazy.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu przeprowadził rozmowy z przywódcami Niemiec, Ukrainy, Włoch i Wielkiej Brytanii; wszyscy wyrazili poparcie dla prawa Izraela do obrony "w takim stopniu, jak będzie potrzeba" - przekazało biuro prasowe izraelskiego szefa rządu.
Iran wspiera uzasadnioną obronę narodu palestyńskiego - stwierdził oświadczeniu prezydent Iranu Ebrahim Raisi. Dodał, że "reżim syjonistyczny i jego zwolennicy są odpowiedzialni za niestabilność w regionie".
Stany Zjednoczone wkrótce ogłoszą nową pomoc dla Izraela - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken, dodając, że motywacją ataku Hamasu mogło być zakłócenie potencjalnej normalizacji stosunków na linii Izrael - Arabia Saudyjska.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział - cytowany przez agencję Reutera - że Niemcy zwiększyły ochronę instytucji izraelskich i żydowskich w Niemczech.
Godzinami ukrywaliśmy się w lesie, to był dramat - mówi para Izraelczyków rannych w ataku Hamasu na ich kraj. Para została ostrzelana przez bojowników znajdujących się w pikapach.
Izraelczycy, których cytuje Times of Israel, opowiadają, że jadąc w odwiedziny do bliskich w jednej z miejscowości w pobliżu Strefy Gazy, zobaczyli samochód pełen uzbrojonych terrorystów.
Odjechaliśmy dalej, później widzieliśmy zatrzymane na drodze samochody i rannych ludzi. Widzieliśmy dwa kolejne pikapy, z których do nas strzelano - relacjonują.
Para została ranna, ale była w stanie odjechać. Izraelczycy ukryli się w lesie, gdzie spędzili kilka godzin. Pomogli im żołnierze.
Co najmniej 370 Palestyńczyków zginęło, a 2200 zostało rannych w wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy - przekazał tamtejszy resort zdrowia.
Stany Zjednoczone mają informacje o kilku zabitych przez Hamas Amerykanów w Izraelu - poinformował w wywiadzie dla CNN sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan odbył rozmowy telefoniczne ze swoimi odpowiednikami z Hiszpanii i Jordanii, podczas których omówił konflikt między Izraelem a Hamasem - podało tureckie MSZ, cytowane przez agencję Reutera.
Waszyngton nie jest w stanie potwierdzić na tym etapie, by Iran był bezpośrednio zaangażowany w atak Hamasu na Izrael. Amerykanie pozostają w bliskim kontakcie z Izraelczykami.
W Miami, Los Angeles i Nowym Jorku, gdzie znajduje się największa żydowska społeczność poza Izraelem, wzmocniono środki ostrożności w dzielnicach żydowskich i przy synagogach. Szczególne środki ostrożności podjęto w Nowym Jorku.
Dziś po południu wyrusza z Polski samolot, który ewakuuje grupę naszych rodaków z Izraela - poinformował w rozmowie z RMF FM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Szef MON Mariusz Błaszczak doprecyzował, że "przygotowania są bardzo zaawansowane - są odpowiednie zgody i możemy się spodziewać, że lada chwila dwa samoloty C-1300 Hercules wystartują po naszych obywateli do Izraela".
"Rozmawiałem z izraelskim odpowiednikiem (szef MSZ Eli Cohen - przyp. red.), aby wyrazić wyrazy współczucia w obliczu brutalnych ataków na Izrael. Potępiłem przemoc ze Strefy Gazy, zwłaszcza akty terrorystyczne wobec cywilów. Rozmawialiśmy także o działaniach Izraela służących ochronie jego obywateli oraz o sposobach przywrócenia spokoju" - napisał szef MSZ Zbigniew Rau na X (dawniej Twitter).
Izrael jest wdzięczny prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie i innym przyjaciołom w Polsce za poparcie po ataku na państwo izraelskie - powiedział PAP ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne.
Terroryści Hamasu porwali dziesiątki Izraelczyków; najprawdopodobniej jest wśród nich młoda kobieta z niemieckim obywatelstwem. Widać ją na nagraniu krążącym w internecie. Portal tygodnika "Spiegel" rozmawiał z rodziną kobiety.
Kobieta leży na terenówce z twarzą zwróconą w dół. Kilku mężczyzn depcze po jej bezwładnym ciele; jeden szarpie ją za włosy, inny pluje. Mężczyźni krzyczą "Allahu Akbar". Następnie jeep odjeżdża.
Nagranie krąży w sieci. Widoczna na nim kobieta jest jedną z dziesiątek Izraelczyków uprowadzonych przez terrorystów Hamasu. "Jest obywatelką Niemiec" - pisze "Spiegel", powołując się na rodzinę uprowadzonej.
"W związku z sytuacją w Izraelu i całym regionie Bliskiego Wschodu pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi kluczowymi sojusznikami. Zadania bieżącej analizy sytuacji dokonują także nasi przedstawiciele przy ONZ i NATO" - napisał prezydent Andrzej Duda na X (dawniej Twitter).
Przygotowania są bardzo zaawansowane - są odpowiednie zgody i możemy się spodziewać, że lada chwila dwa samoloty C-130 Hercules wystartują po naszych obywateli do Izraela - poinformował przed godz. 15:00 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że "jeżeli będzie potrzeba, to liczba samolotów się zwiększy".
Szef MON przekazał, że "Wojsko Polskie przygotowuje się do ewakuacji Polaków z Izraela". Po naszych rodaków wyślemy samoloty transportowe C-130 Hercules - poinformował Błaszczak.
Izraelska armia wystrzeliła po południu pocisk Patriot na północy Izraela, w okolicy miasta Safed - podał portal dziennika "The Jerusalem Post". Izraelskie wojsko nie skomentowało na razie tych doniesień.
Times of Israel podał, że mieszkańcy miasta Safed donoszą o wykorzystaniu przez izraelską armię systemów obrony przeciwlotniczej w tej okolicy.
Nie wiadomo, czy w kierunku tego regionu zostały wystrzelone rakiety albo drony. Ani w Safedzie, ani w pobliskich miastach nie ogłoszono alarmu przeciwlotniczego.
Wcześniej arabska szyicka organizacja Hezbollah przekazała, że przy użyciu "dużej liczby pocisków artyleryjskich i rakiet kierowanych" zaatakowała z Libanu trzy pozycje izraelskie na spornym odcinku granicy izraelsko-syryjskiej wzdłuż okupowanych przez Izrael wzgórz Golan. Finansowany przez Iran Hezbollah dodał, że przeprowadził ostrzał "na znak solidarności z oporem ludu palestyńskiego".
Times of Israel pisze, że te wydarzenia budzą obawy o możliwość otwarcia drugiego frontu.
Jeśli będzie taka konieczność, to rozmawiamy z Grecją na temat ustanowienia mostu ewakuacyjnego. Samoloty C-130 Hercules mogą zabierać turystów polskich z Izraela do Grecji, a z Grecji samoloty CASA - do Polski - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Z informacji, które teraz mamy, wynika, że około 200 polskich turystów oczekuje na powrót do Polski, w tym dzieci, wycieczka szkolna z Chełma. Oczywiście wszyscy zostaną zabrani do Polski - powiedział szef resortu obrony.
Liczba ofiar śmiertelnych ataku Hamasu na Izrael przekroczyła 600 - poinformował portal Times of Israel. Izraelskie siły znajdują kolejne ciała w regionie przy granicy ze Strefą Gazy.
Portal zaznacza, że w niedzielę rano informowano o 300 zabitych i bilans ofiar śmiertelnych gwałtownie rośnie. Izraelskie siły kontynuują walkę z hamasowcami w miejscowościach wzdłuż granicy.
Chińskie MSZ oświadczyło, odnosząc się do ataku Hamasu na Izrael, że obie strony powinny natychmiast zaprzestać walki i chronić cywilów. Resort ocenił w komunikacie, że rozwiązaniem konfliktu powinno być stworzenie niepodległego państwa palestyńskiego.
Ambasada Polski w Egipcie zaleciła turystom przebywającym na półwyspie Synaj w tym kraju, by zachowali szczególną ostrożność w związku z sytuacją w regionie.
"W związku z napiętą sytuacją w regionie zalecamy turystom przebywającym na Półwyspie Synaj zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie ryzyka oraz ograniczenie aktywności poza hotelami" - napisała ambasada na X (dawniej Twitter).
Egipskie MSW podało, że co najmniej dwóch Izraelczyków i ich egipski przewodnik zginęli, gdy egipski policjant otworzył ogień do izraelskich turystów w Aleksandrii na północy Egiptu.
Izraelski Gabinet Bezpieczeństwa oficjalnie ogłosił, że kraj jest w stanie wojny.
Izraelska armia podaje, że jej myśliwce uderzyły w trzy centra dowodzenia Hamasu i Islamskiego Dżihadu.
Ponad 500 osób zginęło, a 2000 zostało rannych w Izraelu w wyniku zaatakowania tego kraju przez Hamas - poinformowały w niedzielę izraelskie władze, cytowane przez portal Times of Israel.
Wśród zabitych jest kilkudziesięciu żołnierzy i policjantów, którzy walczyli z terrorystami - pisze Times of Israel.
Do szpitali trafiło 2048 rannych, w tym 330 ciężko. Stan 20 z nich oceniany jest jako krytyczny.
W nocy z soboty na niedzielę blisko 400 osób - obywateli Rumunii i obcokrajowców - zostało wywiezionych z Izraela dwoma lotami zorganizowanymi przez rumuńskie władze - poinformowało MSZ tego kraju. W chwili rozpoczęcia ataku w sobotę w Izraelu przebywało ok. 900 Rumunów.
"W ramach działań komórki kryzysowej MSZ w nocy z 7 na 8 października dwoma lotami obsługiwanymi przez firmę TAROM 346 obywateli Rumunii i cudzoziemców zostało wywiezionych z Izraela" - powiadomił w komunikacie resort spraw zagranicznych w Bukareszcie.
Hamas porwał i wywiózł do Gazy moją 85-letnią babcię - alarmuje w mediach społecznościowych Adva Adar z Izraela. Babcia zapewne nie ma jedzenia, wody, ani leków i umiera w samotności ze strachu - niepokoi się kobieta.
To moja babcia. Została porwana i wzięta do Gazy. Nazywa się Yaffa Adar i ma 85 lat! - napisała kobieta w serwisie X. Moja babcia własnymi rękoma zakładała kibuc, wierzyła w syjonizm w kraju, który ją opuścił, (jest) zakładnikiem - dodała.
Najpewniej gdzieś ją porzucili, cierpi z powodu ciężkiego bólu, nie ma leków, nie ma jedzenia i wody, umiera w samotności ze strachu - alarmuje kobieta. I nikt z nami nie rozmawia, nikt nie może nam niczego powiedzieć - ubolewa.
MSW w Madrycie nakazało ochronę policyjną ośrodków żydowskich w Hiszpanii po sobotnim ataku rakietowym bojowników palestyńskiego ugrupowania Hamas na Izrael - poinformowały w niedzielę źródła policji, na które powołał się dziennik "La Razon".
Podobne kroki podjęły inne państwa zachodnie, jak Francja i Stany Zjednoczone.
Latami trwały napięcia, ataki, wojny między Izraelem a Hamasem, ale ten kryzys jest inny i niebezpieczny przede wszystkim ze względu na dużą liczbę izraelskich zakładników i rosnący bilans ofiar po izraelskiej stronie - ocenia w niedzielę Lyse Doucet z BBC.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu będzie pod ogromną presją ze strony swojego prawicowego rządu, by zrobić to, czego unikali poprzedni liderzy, tj. by przeprowadzić dużą operację lądową w Gazie - czytamy.
Do walki jest również gotowy Hamas. Jego zuchwały atak przemawia do Palestyńczyków, którzy mają dosyć izraelskich restrykcji i są wściekli na liderów Autonomii Palestyńskiej - dodaje autorka, która jest szefową korespondentów BBC.
Do wybuchu obecnego kryzysu doszło też w czasie, gdy Izrael i USA prowadzą negocjacje z Arabią Saudyjską w sprawie uznania przez Saudów państwowości Izraela.
Teraz Hamas przypomniał wszystkim, że wciąż pozostaje siłą, z którą należy się liczyć i nadal są ważne sprawy do rozwiązania - podsumowuje Doucet.
Rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu wydał nowe oświadczenie wzywające do przyłączenia się do walk.
Papież Franciszek zaapelował o zatrzymanie zbrojnych ataków w Izraelu. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w niedzielę mówił, że terroryzm i wojna nie prowadzą do żadnego rozwiązania. Modlił się o pokój w Izraelu i Palestynie.
Rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu przekazał, że organizacji udało się sprowadzić posiłki na terytorium Izraela i zapewnić pomoc bojownikom. Dodał, że członkowie Hamasu nadal walczą w Izraelu.
Wcześniej Hamas podawał, że w nocy i wczesnym rankiem kolejnym bojownikom udało się przedostać na trener Izraela i "wzmocnić zaopatrzeniem" swoje siły w kilku miejscach - kibucach i wioskach.
Słyszałam przez telefon, jak terroryści Hamasu włamują się do domu i porywają moje dzieci - opowiedziała CNN Izraelka. Dzieci w wieku 12 i 16 lat były same w tzw. bezpiecznym pokoju, gdy do mieszkania wdarli się bojownicy.
Ok. godz. 8:30 (dzieci) usłyszały rozwalanie drzwi. Powiedziały, że ktoś się włamuje. Były przerażone. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, co czuły. A mnie tam nie było, by im pomóc - relacjonowała matka.
Kobieta powiedziała dzieciom, by były cicho, zostały w tzw. bezpiecznym pokoju i zamknęły drzwi.
Ok. 8.45 usłyszałam przez telefon włamanie. Słyszałam terrorystów mówiących po arabsku do moich nastolatków. Młodsze dziecko powiedziało - jestem za młody, by iść - opowiedziała.
I połączenie zostało przerwane. To był ostatni raz, kiedy miałam z nimi kontakt. To był bardzo, bardzo ciężki dzień - dodała.
Ze względów bezpieczeństwa CNN nie ujawnia tożsamości bohaterów.
Wszędzie wokół umierali ludzie, terroryści strzelali ze wszystkich stron - opowiedziała BBC Gili Yoskovich, która była na festiwalu w południowym Izraelu, w pobliżu Strefy Gazy. Wczesnym rankiem w sobotę goście wydarzenia zostali zaatakowani przez Hamas.
Byli wszędzie, mieli broń automatyczną. (...) Terroryści nadchodzili z czterech albo pięciu miejsc - relacjonowała kobieta. Jacyś ludzie strzelali do mnie. Wyszłam z samochodu i zaczęłam biec, zobaczyłam miejsce, w którym było dużo drzew pomelo i tam się udałam - dodaje. Szli od drzewa do drzewa i strzelali. Wszędzie. Z obu stron. Widziałam, jak ludzie z każdej strony umierają. Byłam bardzo cicho. Nie płakałam - informuje.
Kobieta mówiła do siebie: OK, umrę. Po prostu oddychaj, zamknij oczy.
Kolejni bojownicy Hamasu przedostali się do kibucku Magen w południowej części Izraela - podają media z Izraela.
Na miejscu trwa wymiana ognia. Izraelska armia ma wykorzystywać czołgi do walk z bojownikami.
"Dziś po południu wyrusza z Polski samolot, który ewakuuje grupę naszych rodaków z Izraela" - poinformował w rozmowie z RMF FM wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że jeżeli będą potrzebne kolejne rejsy, możliwe, że zostaną zorganizowane.
Władze Autonomii Palestyńskiej poprosiły o zwołanie pilnego spotkania Ligi Arabskiej w sprawie "brutalnej agresji Izraela wobec Palestyńczyków, w tym szturm żydowskich osadników na meczet Al-Aksa" - podaje Reuters.
Mieszkańcy Gazy twierdzą, że w nocy otrzymali od izraelskiej armii informację, że powinni się ewakuować z dala od miejsca, gdzie wojsko prowadzi bombardowania.
Stwierdzenie, że po prostu możemy wyjechać i znaleźć bezpieczne miejsce gdzieś indziej jest całkowicie fałszywe - powiedział reporterowi Al-Dżaziry Zaki Anwar, ojciec czterech dzieci mieszkający w obozie w północnej części Gazy.
Izraelska armia może udawać miłosierdzie, ale zaledwie kilka minut temu zbombardowali tu budynek mieszkalny, zabijając 18 członków jednej rodziny - stwierdził.
Hamas w zamian za izraelskich zakładników chce uwolnienia palestyńskich bojowników siedzących w izraelskich więzieniach - pisze w niedzielę BBC. Do takich wymian między stronami dochodziło już w przeszłości.
Izraelczycy obserwują w mediach społecznościowych posty, przedstawiające cywilów, wyciąganych z ich domów pod groźbą użycia broni, przewożonych do Gazy i upokarzanych przed kamerą - pisze BBC. Dla wielu Izraelczyków kwestia bezpieczeństwa i powrotu do domów porwanych będzie sprawą priorytetową.
W przeszłości, kiedy Hamasowi udawało się wziąć zakładników, ich powrót odbywał się w wyniku negocjacji, czasami po wielu latach, w ramach wymiany za tysiące palestyńskich więźniów.
Korespondent Al-Dżaziry relacjonujący z miejsca znajdującego się 10 km od Strefy Gazy podaje, że na terenach przygranicznych dalej trwają walki między Izraelem a Hamasem.
Armia Izraela przekazała, że w kilku miejscach trwają walki. Istnieje obawa, że na tych obszarach dalej są obywatele Izraela ukrywający się przed Palestyńczykami albo tacy, którzy zostali wzięci jako zakładnicy - podaje Rob Reynolds.
350 Izraelczyków poniosło śmierć od rozpoczęcia w sobotę przez Hamas ataku na Izrael - poinformował w niedzielę rzecznik izraelskich sil obrony generał Daniel Hagari na konferencji prasowej.
Hagari dodał, że priorytetem jest obecnie położenie kresu starciom w Izraelu i zamknięcie wyrw w ogrodzeniu oddzielającym Strefę Gazy od Izraela.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwołał naradę z ministrem obrony, szefem Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela i innymi urzędnikami w celu oceny sytuacji panującej w kraju.
W niedzielę armia izraelska ogłosiła, że osoby poszukujące informacji na temat rannych żołnierzy mogą dzwonić na specjalną infolinię. Uruchomiono też stronę poświęconą żołnierzom, którzy zginęli w starciach z Hamasem.
Armia izraelska poinformował w niedzielę rano, że w ośmiu miejscach trwają starcia z bojownikami Hamasu na południu Izraela. O "zażartych walkach" powiadomiło też zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady al-Kassama.
Według armii izraelskiej w starciach zginęły setki "palestyńskich bandytów", a dziesiątki zostały wzięte do niewoli.
Żołnierze Sił Obronnych Izraela (IDF) uwolnili trzech zakładników przetrzymywanych przez terrorystów Hamasu w mieści Ofakim na południu Izraela - informuje w niedzielę portal gazety "Jerusalem Post".
Jak dodano, podczas operacji, w ramach której zlikwidowano terrorystów, jeden z żołnierzy został ciężko ranny.
W sobotę media informowały o zakładnikach uwięzionych w prywatnym domu w mieście Ofakim.
Siły Obronne Izraela twierdzą, że Hamas przetrzymuje zakładników; wśród jeńców w Strefie Gazy oraz na terytorium Izraela są cywile i żołnierze, w tym oficerowie.
Bułgarskie władze wysłały w niedzielę rano rządowy samolot w celu ewakuacji swych obywateli, którzy utknęli na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie - poinformowała rządowa służba prasowa.
Po sobotnich atakach Hamasu na Izrael zablokowanych zostało na lotnisku w Tel Awiwie co najmniej 50 obywateli bułgarskich.
Po otrzymaniu zezwolenia od władz Izraela w nocy z soboty na niedzielę rząd w Sofii postanowił wysłać samolot, by ewakuować tych, którzy nie będą mogli wejść na pokład regularnego rejsu do Sofii.
Izraelskie myśliwce uderzyły w kompleks, w którym miało znajdować się kierownictwo wywiadu Hamasu. "Izraelskie siły powietrzne kontynuują ataki na cele terrorystyczne w Strefie Gazy" - podano.
A short while ago, IAF fighter jets struck a compound belonging to the head of the intelligence department in the Hamas terrorist organization.The IAF is currently continuing to strike terror targets in the Gaza Strip. pic.twitter.com/uSHsXGFNzz
IAFsiteOctober 8, 2023
Arabska szyicka organizacja Hezbollah oznajmiła w niedzielę, że przy użyciu "dużej liczby pocisków artyleryjskich i rakiet kierowanych" zaatakowała z Libanu trzy pozycje izraelskie na spornym odcinku granicy izraelsko-syryjskiej wzdłuż okupowanych przez Izrael wzgórz Golan.
Finansowany przez Iran Hezbollah dodał, że przeprowadził ostrzał "na znak solidarności z oporem ludu palestyńskiego" po przypuszczeniu przez Hamas ze Strefy Gazy ofensywy na szeroką skalę przeciw Izraelowi.
Źródła w izraelskich służbach bezpieczeństwa poinformowały agencję Reutera, że pociski wystrzelone z Libanu trafiły w stanowisko armii izraelskiej w mieście Szebaa na okupowanych wzgórzach Golan.
Hamas podaje, że jego bojownicy dalej walczą na terenie Izraela.
Władze rosyjskie nasiliły po sobotnich atakach Hamasu na Izrael kilka operacji informacyjnych, które mają osłabić wsparcie Zachodu dla Ukrainy i odwrócić uwagę od tego kraju - podkreślił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Według ISW Kreml zarzuca Zachodowi lekceważenie konfliktów na Bliskim Wschodzie na rzecz wspierania Ukrainy i będzie się starał przedstawić poświęcanie uwagi Ukrainie jako zero-jedynkową alternatywę wobec Bliskiego Wschodu.
Izraelska armia ewakuuje miejscowości położone przy granicy ze Strefą Gazy. "Musimy zabrać stamtąd i przewieźć w inne rejony Izraela tysiące mieszkańców" - powiedział w niedzielę rano rzecznik armii.
Jak dodał, armia uznała pas przygraniczny za obszar zamknięty.
Poinformował, że bariera na granicy ze Strefą Gazy została przełamana przez napastników w 29 miejscach.
"Teraz te wszystkie punkty są już pod naszą kontrolą" - zapewnił rzecznik izraelskiej armii.
Armia izraelska poinformowała w niedzielę rano, że ostrzelała obszar południowego Libanu, skąd doszło wcześniej tego dnia do ataku moździerzowego na terytorium Izraela.
"Izraelskie siły obrony atakują obecnie obszar w Libanie, skąd przeprowadzono ostrzał" - podała armia.
Źródła w izraelskich służbach bezpieczeństwa poinformowały agencję Reutera, że pociski wystrzelone z Libanu trafiły w stanowisko armii izraelskiej w mieście Szebaa na okupowanych wzgórzach Golan. Dwa z tych źródeł podały, że siły izraelskie zaczęły następnie ostrzeliwać terytorium Libanu.
Po zapadnięciu zmroku nasiliły się izraelskie naloty odwetowe na Strefę Gazy. W wyniku eksplozji zrównano z ziemią kilka budynków mieszkalnych, w tym 14-piętrowy wieżowiec w centrum Gazy, w którym oprócz biura Hamasu znajdowało się kilkadziesiąt mieszkań.
Co najmniej 232 osoby w Strefie Gazy zginęło, a co najmniej 1700 zostało rannych w izraelskich atakach odwetowych - podało palestyńskie ministerstwo zdrowia.
Wkrótce potem ostrzał rakietowy Hamasu uderzył w cztery miasta w centralnym Izraelu, m.in. w tym Tel Awiw, gdzie dwie osoby zostały poważnie ranne.
Gabinet bezpieczeństwa podjął "serię decyzji operacyjnych, mających na celu zniszczenie militarnego i rządowego potencjału Hamasu i palestyńskich islamistów" - podało w nocy z soboty na niedzielę biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu.
Reakcja izraelskiego wojska ma odebrać bojówkom Hamasu "zdolność i chęć grożenia obywatelom Izraela i wyrządzania im krzywdy na wiele lat" - dodało biuro w komunikacie.
Jak informują lokalne media, izraelski atak rakietowy na Gazę, miasto w Autonomii Palestyńskiej będące stolicą Strefy Gazy, spowodował zawalenie się wieżowca Al-Watan. Z kolei rakieta Hamasu trafiła w szpital w izraelskim Aszkelonie. Obyło się bez ofiar, ponieważ lecznicę udało się wcześniej ewakuować.
"To masowy atak skierowany przeciwko ludności cywilnej. Siły Obronne Izraela nie będą stać bezczynnie" - napisała na portalu X (dawniej Twitter) izraelska armia.
W Turcji, Iranie i Jemenie odbyły się w sobotę wiece poparcia dla palestyńskich ataków na Izrael. Londyńska policja zwiększyła liczbę patroli po otrzymaniu doniesień o osobach świętujących atak Hamasu na Izrael w stolicy Wielkiej Brytanii.
Oficjalnie władze tureckie wyraziły w sobotę "głębokie" zaniepokojenie eskalacją przemocy między Izraelem a Palestyną i zadeklarowały gotowość pomocy w przy obniżeniu napięcia między stronami konfliktu, jednak tysiące osób wyszło na ulice w Ankarze i Stambule, by wyrazić solidarności z Palestyńczykami.
Na nagraniach w mediach społecznościowych widać tłumy wokół meczetu Fatih w Stambule i w pobliżu ambasady Izraela w Ankarze, skandujące hasła i wymachujące flagami Palestyny.
Sytuacja w Izraelu nadal nie znajduje się pod pełną kontrolą - powiedział w nocy z sobotę na niedzielę rzecznik izraelskiej armii cytowany przez agencję Reutera.
Rzecznik powiedział też, że wojsko stale zaangażowane jest w walki z Hamasem na południu kraju, a duża liczba cywilów i żołnierzy została wzięta do niewoli - pisze Reuters.
Według izraelskiej policji od 200 do 300 bojowników Hamasu przeniknęło do Izraela w sobotę rano.